Opět však diváky vzrušili svými podivnými verdikty rozhodčí, resp. VAR, při podivném posuzování penalty (na Slovácku) a hlavně žlutých, resp. červených kartách (na Letné a v Brně). Zajímavé je, že v hlavních rolích byli v sobotu a v neděli u videa opakovaně stejní lidé (VAR Kocourek a AVAR Ratajová). Navíc plzeňský útočník Tomáš Chorý propásl v Českých Budějovicích moment, kdy se mohl stát hrdinou. Dal za stavu 0:0 gól rukou, po utkání přiznal, že o tom věděl. Během něj ale i po dotazu sudího Hocka dělal zbaběle Maradonu, byť mohl tušit, že při existenci VAR musí být odhalen.
Jak ze sebe udělat hlupákaCož o to, Plzeň i po náročné a úspěšné odvetě v play off Ligy mistrů s Karabachem byla i v Českých Budějovicích lepší a zasloužila si vyhrát, byť se jí to podařilo až po posledním rohu v 94. minutě 90 vteřin před koncem dlouhého nastavení díky přesné Mosquerově hlavičce.
Ovšem nedlouho předtím vstřelil gól Tomáš Chorý a místo toho, aby se přiznal, že ho dal rukou, čekal, až co řekne VAR. V sobotu měl hlavní VAR Tomáš Kocourek ještě dobré oči a vyzval hlavního rozhodčího Hocka k opravě. Ten se už předtím Chorého zeptal, jestli balon náhodou neposlal do sítě rukou, i v televizi bylo však vidět, jak mu viktorián ukazoval, že vůbec neví.
A pak po zápase, když jeho ruku odhalil VAR, Tomáš Chorý pravil: „Věděl jsem, že ten gól platit nebude, byla to jasná ruka.“ Aha…
„Přitom mohl být za hrdinu, kdyby se přiznal hned. Mohlo mu dojít, že se na to při zkoumání VARu přijde,“ kroutil hlavou v pořadu Dohráno expert ČT Sport a bývalý ligový útočník Luděk Zelenka. Takhle je Tomáš Chorý za hlupáka a dobře mu tak.
V neděli nemívá Kocourek den?Třeba ale Chorý spoléhal na to, že Kocourek nebude mít nejlepší den. Jako třeba před dvanácti lety, kdy ho delegát ve druhé lize stáhl z řízení nedělního dopoledního utkání Viktoria Žižkov-Hlučín. Oficiálně mluvil o pádu ze schodů, ale všichni věděli, že z Kocourka po horečce sobotní noci táhl alkohol.
Cožpak o to, v sobotu v Českých Budějovicích byl o víkendu u videa Tomáš Kocourek ještě dobrý a pozorný , ale co dělal v neděli společně se svou asistentkou Lucií Ratajovou (za stavu 0:3) na začátku druhé půle v Brně při utkání se Slavií?
Slávista Ousou totiž po faulu na pronikajícího Alliho viděl po zásahu sudího od videa v 58. minutě místo žluté červenou kartu. „Strašně mě překvapila. Sudí Klíma pískal dobře, a takhle mu do toho VAR vstoupil. Podle mého názoru to zákrok na vyloučení nebyl. Uvidíme, co na to řekne komise,“ prohlásil slávistický trenér Jindřich Trpišovský. A komise mu dala v pondělí za pravdu: „Faulující hráč byl sice posledním obráncem a útočící hráč by postupoval sám na brankáře, ale vzhledem tomu, že útočník byl blízko brankové čáry a na brankáře by šel z nevýhodného úhlu, žlutá karta za zmaření slibně se rozvíjející akce by v tomto případě byla dostatečným trestem. Z hlediska posouzení se pro rozhodčího i VAR jedná o složitou situaci.“
Trpišovský sice z tohoto problému hlavního sudího Klímu neviní, ale ten si přece mohl stát za svým a Kocourkovo doporučení od videa odmítnout. Ostatně sám se šel během k utkání k obrazovce u hrací plochý daný moment prohlédnout.
Letenský striptýz byl jen za žlutouTahle situace se dávala hodně do souvislostí se situací v sobotním utkání Sparty s Bohemians. Letenský bek Asger Sørensen totiž tak dlouho tahal unikajícího Davida Puškáče za kraťasy, až mu je málem vysvlékl.
„Asi jsem schopen pochopit, proč v sobotu Sørensen červenou kartu nedostal. Dalo se tam uvažovat o tom, že další bránící sparťan ještě pronikajícího útočníka zakřižuje. Ale proč byl v neděli vyložen Ousou, mi uniká. Nedalo se hovořit ani o zmaření jasné brankové příležitosti, ani o hrubém zákroku,“ uvedl třeba v neděli na Twitteru kolega Luděk Mádl ze Seznamu Zprávy.
Příhodova komise rozhodčích se sudího Pavla Orla (stejně jako dvojice Franěk/Ratajová u VAR), mimochodem jednoho z posledních velikých obdivovatelů Romana Berbra v lize, zastala. Prý rozhodl správně. „Faulující hráč byl sice v tu chvíli posledním obráncem, ale k přestupku došlo blízko pomezní čáry a bylo pravděpodobné, že by útočící hráč musel podstoupit ještě jeden souboj s obráncem, který sice byl v tu chvíli dál od brankové čáry než útočník, ale měl výhodnější pozici uprostřed hrací plochy,“ vysvětlili Příhoda a spol.
No budiž, i když pak nevím, jak může AVAR Ratajová vidět jednu a tu samou věc (podle Příhody komise) v sobotu na Letné tak a v neděli v Brně úplně jinak?
Jak jsem napsal na Twitter: „Příhoda by měl svým ovečkám rozdat jednotný metr. Jednou je to totiž metr, podruhé yard, a tohle v Brně byla míra, kterou vůbec neznám, asi jeden Klíma. Jinak u Sørensena sudí Orel vzal jako polehčující okolnost asi umělecký dojem z toho pěkného striptýzu, který Dán unikajícímu ‚Klokanovi‘ Puskáčovi odborně provedl.“
Chtějí snad sudí odstřelit Příhodu?Pak se nedivme, že se fotbaloví fanoušci vyjadřují na Twitteru o české nejvyšší fotbalové soutěži nepříliš lichotivě.
„Tenhle produkt si, prosím pěkně, strčte do pr.ele. V jakém vesmíru je nedělní Ousova červená karta víc než sobotní situace na Spartě? Chce se mi blít z toho, jakým způsobem tady Krula se Šádkem drží všechny rozhodčí za koule. Buďto je ta kvalita sudích opravdu tak otřesná, nebo zkrátka mají pokyn Radka Příhodu odstřelit. Začínám si myslet to druhé. Koho by si tam usvědčení z odposlechů – Krula se Šádkem (sparťanský sportovní sekretář a plzeňský majitel – pozn. red.) – představovali? Královce?“ ptá se na Twitteru třeba fotbalový příznivec František Koudelka.
Tak Pavla Královce už navzdory jeho legendárnímu „suchému hajzlu“ ve finále Českého poháru Sparta-Liberec (červenec 2020, 2:1) směle navrhoval do Příhodovy komise rozhodčích předseda LFA a místopředseda Sparty Dušan Svoboda. Zatímco Adolf Šádek před nedávnem zase přišel s bývalým asistentem Jiřím Moláčkem, který v policejních odposleších kauzy „Šváb“ figuruje v nedůstojné roli Berbrova „poddaného“. K neuvěření.
Ovšem takové „přízemní“ věci český fotbal nejspíš neřeší, stejně jako jej logicky nemohou řešit některá česká periodika a kolegové v nich pracující.
Sparta už nesmí v první půli spátPojďme zpět k dění na hřišti. Dánský kouč Brian Priske přiznal, že Sparta první dějství proti Bohemians prospala, což se stávat nesmí, a připustil, že se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým možná ještě proberou nějaké ty případné příchody posil.
Někteří sparťanští fanoušci, kteří nyní chodí na Letnou ve velmi hojném počtu, se ještě Priskeho a spol. zastávají a dávají mu čas, jiní už jsou ale netrpěliví.
Jako třeba poněkud nervózní fanda, který si na Twitteru říká Frolda:
„Proč zase jako proti předtím Liberci i proti Bohemce hrajeme v první půlce úplné ho*no a začneme hrát až ve druhém poločase? Na co se jako připravujete celý týden? Návštěvy jsou zápas od zápasu větší a větší, ale ta první půlka byla úplně tragická.“
Slovácko kombinaci s Evropou nezvládloSparta se nyní po červencovém vyřazení z Evropy může soustředit pouze na ligu. Na rozdíl od jejího jarního přemožitele z finále Českého poháru Slovácka.
To zažívá novou zkušenost, jaké je to hrát po náročném duelu v Evropě hned ligu. A nepovedlo se mu to (viz již zmíněná domácí porážka s Libercem 1:2). Dlužno podotknout, že hráči z Uherského Hradiště končili čtvrteční odvetu play off Evropské konferenční ligy s AIK ve Stockholmu (1:0) až hodinu před čtvrteční půlnocí. A s Libercem hráli (a prohráli) v neděli už od 16 hodin. To nesplňuje normu LFA (72 hodin mezi utkáními venku v Evropě a v lize), mohli si tedy svůj zápas s Libercem odložit jako předtím Plzeň duel se Zbrojovkou Brno.
Odkládat by mohly i Slavia se Slováckem. Naštěstí to nedělajíNaštěstí to Slovácko neudělalo, stejně jako Slavia minulý týden po zápase EKL v Polsku, která zase mohla odkládat své střetnutí s Pardubicemi.
A teď by se mohlo podle regulí LFA odkládat dál: Ve středu 7. září hraje Plzeň od 21 hodin 1. kolo základní skupiny LM v Barceloně a už v sobotu 10. září má hrát od 16 hodin v Olomouci. A přeložit na neděli to nejde, protože už v úterý 13. září nastupuje Viktorka doma ve 2. kole LM proti Interu Milán. Ve čtvrtek 8. září se pak Slavia v 1. kole základní skupiny EKL od 21 hodin představí v Turecku proti tamnímu Sivassporu a v neděli 11. září má od 19 hodin hrát v Edenu ligu proti Českým Budějovicím.
Takhle by se dalo – přesně podle regulí – odložit takové množství utkání, že by se v sezoně, do níž výrazně zasahuje listopadové a prosincové MS v Kataru, liga ani nemusela dohrát.
Budiž, Plzni byl po návratu z dalekého Baku ligový zápas odložen a nejspíš jí to prospělo. Ovšem jak v neděli konstatovali experti ve studiích O2 TV Sport i ČT Sport, rozjetou Zbrojovku Brno, která si nemohla o předminulém víkendu zahrát s nikým ani přátelský zápas, nepříjemná a nechtěná pauza v jejím rozletu zastavila. Dvakrát regulérní to zrovna není. A je zcela proti logice v nejkrásnějším období a počasí uměle odkládat ligové duely a dohrávat je pak někdy v tuhé české zimě (mimochodem termín dohrávky Plzeň-Brno stále není stanoven). Ty regule LFA bych nechal na třech dnech, ale žádné hodiny (60 po domácím nebo 72 po venkovním zápase) bych už neřešil.
Posily pro Baník? Přehlížení stopeři Sparty, plzeňský špílmachr i brazilský plnokrevník