eFotbal

Policie viní firmu, v níž má podíl Křetínský, z rekordního daňového úniku. Jejím jednatelem je mj. šéf LFA Svoboda

eFotbal
Policie viní firmu, v níž má podíl Křetínský, z rekordního daňového úniku. Jejím jednatelem je mj. šéf LFA Svoboda
Policie viní firmu, v níž má podíl Křetínský, z rekordního daňového úniku. Jejím jednatelem je mj. šéf LFA SvobodaFlashscore
Podle pátečních Lidových novin (LN) policie viní firmu, v níž má podíl majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský, z rekordního daňového úniku 3,7 miliardy korun.
Reklama
Reklama

Odpadová firma AVE CZ podle policie překročila zákon. Minulý týden ji podle zjištění webu Lidovky.cz detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili z krácení daní. Ke zprávě Lidovek.cz  je třeba dodat, že v obchodním rejstříku je jako jeden z jednatelů AVE CZ uveden od 18. prosince 2013 sparťanský místopředseda a šéf Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda.  

Policie: „Vyčíslená škoda činí téměř 4 miliardy“

Detektivové jsou podle Lidovky.cz přesvědčeni o tom, že společnost porušila zákon o odpadech na skládkách: v Benátkách nad Jizerou, Čáslavi, Hořovicích a Mšenu. „NCOZ v těchto dnech zahájila trestní stíhání jedné právnické osoby pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby v souvislosti s nakládáním s odpady. Více informací poskytovat nebudeme,“ napsal serveru Lidovky.cz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej s tím, že případ dozorují vrchní žalobci v Praze.

Podle vyšetřovatelů vznikla státu škoda 2,3 miliardy korun. Další stovky milionů pak neodvedla dotčeným obcím. Jen v případě Čáslavi jde o bezmála miliardu korun. Dalších 437 milionů pak vznikla škoda Benátkám nad Jizerou. Hořovice přišly o 33 milionů a Mšeno o 16 milionů. Dohromady tak představuje vyčíslená škoda 3,76 miliardy korun.

Lednová reportáž ČT a „West Ham Hill“

Již v pondělí 10. ledna 2022 večer Česká televize ve svém pořadu Reportéři ČT uvedla reportáž s názvem „Hora peněz II“ o sporu města Čáslavi s významnou skládkovou firmou AVE CZ, v níž má Křetínský podíl. Bylo konstatováno, že podle města Čáslavi tato společnost dlouhé roky obchází zákon a neplatí poplatky za ukládání odpadů na tamní skládce. Městu a Státnímu fondu životního prostředí podle radnice nezaplatila v úhrnu skoro čtyři miliardy korun. Středočeská Čáslav se proto rozhodla neuhrazené stamiliony korun vymáhat jako škodu.

„Na počest Daniela Křetínského jsem jeho horu odpadků za mým rodným městem pojmenoval West Ham Hill. Sedmadvacetiprocentní podíl v anglickém klubu ho stál přesně tolik, kolik firma AVE CZ neodvedla státu a městu za ukládání odpadu,“ napsal proto letos v lednu v této souvislosti na Twitter čáslavský rodák, publicista a projektový manažer Jiří Vojáček.  V reportáži České televize se totiž hovořilo o čtyřech miliardách neuhrazených poplatků (2,3 miliardy státu, zbytek městu za období 2012 do doku 2019) a za zmíněný podíl ve West Hamu United měl Křetínský koncem roku 2021 podle britských médií zaplatit 150 milionů liber, tedy asi 4,4 miliardy korun.  

Nebyla to ostatně první reportáž, už loni v září byla na téma čáslavské skládky odvysílána „Hora peněz I“. Již tehdy se uvádělo, že skládkovou firmu AVE CZ vyšetřuje policie, v lednové reportáži byla další zmínka o tom, že se o věc zajímá NCOZ, tedy Národní centrála proti organizovanému zločinu (její experti pracovali mj. i na známých posledních kauzách Miroslava Pelty či Romana Berbra). Krácení poplatků, tedy vlastně daní,  je totiž trestným činem. Skládkové firmy mají povinnost při ukládání odpadů odvádět obcím i státu poplatky za komplikace, které jim skládka způsobuje i jako kompenzaci za znečištěné životní prostředí. 

„Často vnímáme při nočním odvozu odpadků obří otřesy, až málem spadneme z křesla. A když fouká vítr směrem do města, smrdí to v Čáslavi jako zapařené ponožky,“ stěžovali si v reportážích ČT čáslavští obyvatelé.

Předseda dozorčí rady: „Budeme se bránit“

„AVE CZ se žádné trestné činnosti nedopustila. Zahájení trestního řízení je nepodložené a postavené na zcela chybných závěrech policie. Proti zahájení trestního stíhání společnost podala stížnost a proti postupu policejního orgánu se bude bránit,“ napsal webu Lidovky.cz Karel Pražák, předseda dozorčí rady AVEZ CZ.

Ten byl spolupracovníkem nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, jehož dcera Anna Kellnerová, česká reprezentantka v jezdectví,  je  partnerkou Daniela Křetínského.

Mluvčí Častvaj: Křetínský firmu neovládá

Mluvčí Křetínského společnosti EPH Daniel Častvaj napsal webu Lidovky.cz, že majitel Sparty firmu AVE CZ neovládá.

„Daniel Křetínský je v EP Industries (vlastník AVE – pozn. redakce Lidovky.cz ) už několik let minoritním akcionářem bez kontroly a vlivu na řízení firmy. Nebyl nikdy ani členem statutárního orgánu AVE (na rozdíl od místopředsedy Sparty a jeho brněnského přítele z mládí Dušana Svobody – pozn. efotbalu). Nemá tedy žádný přístup k informacím zevnitř společnosti, logicky tedy není co komentovat,“ napsal Častvaj Lidovkám cz.

Stopy vedou na Kypr

Ty k tomu uvedly, že podle obchodního rejstříku drží 75procentní podíl v AVE CZ společnost Andelta, kterou vlastní offshorová společnost Piramel z Kypru. Neví se, kdo ji ovládá. V dozorčí radě Andelta Křetínský je. Zbývající podíl v AVE má Kaprain Industrial Holding již zmíněného předsedy dozorčí rady AVE CZ Karla Pražáka.

V lednové reportáži Reportérů ČT byla skládková firma AVE CZ označována jako Křetínského společnost. 

Policie je přesvědčena, že minimálně v letech 2016 až 2020 AVE obcházela daňovou povinnost. Detektivové NCOZ v této společnosti proto zasahovali už letos v březnu.   „Nyní je rozjeto stíhání firmy, které v případě pravomocného verdiktu hrozí zákaz činnosti,“ končí svůj páteční článek  Lidové noviny.

-­red-