eFotbal

Desatero aneb Proč vznikla v českém fotbale nenávist k Plzni a kde může Csaplár najít jednotky buranství?

eFotbal
Desatero aneb Proč vznikla v českém fotbale nenávist k Plzni a kde může Csaplár najít jednotky buranství?
Desatero aneb Proč vznikla v českém fotbale nenávist k Plzni a kde může Csaplár najít jednotky buranství?Flashscore
Ohlasy po nepovedeném nedělním ligovém zápase o první místo Slavia Praha-Viktoria Plzeň (1:1) neberou konce. Na některé z nich je třeba reagovat nejen na Facebooku či Twitteru. „Nenávist a agresi v takové míře jsme ještě nezažili,“ napsala Viktoria Plzeň po utkání v Edenu, když se omlouvala „za vteřinovou reakci“ se vztyčeným prostředníkem svého majitele a šéfa Adolfa Šádka, mj. i místopředsedu Ligové fotbalové asociace (LFA), jež profesionální fotbalové soutěže v Česku řídí, a člena výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky (FAČR).
Reklama
Reklama

Plzeňský trenér Michal Bílek navíc řekl: „Zápas začal pokřikem ‚zku.vená Plzeň‘, od toho se to celé odvíjelo. Bylo tam hodně negativních věcí.“ 

Bílek, jakkoli si ho vážím, se mýlí, od toho se to totiž vůbec nevyvíjelo. 

Město Plzeň má mnoho z nás (nejen) Pražanů naopak rádo. Třeba proto, že se tam vaří dobré pivo, že ho osvobodili Američané, nebo proto, jak statečně si tamní občané za minulého režimu počínali třeba při Zápotockého měnové reformě v 50. letech nebo při sovětské okupaci v roce 1968. A stejně jako Janu Vyčítalovi, který se k tomu vyznal ve své legendární písní „Tenkrát v tom čtyřicátom pátom“, se mnohým z nás líbí i typický plzeňský dialekt.

Jenže pokud jde o fotbalový klub, v jeho případě Plzeň leckomu znechutili „naplaveniny“ z Olomouce či Sokolova (potažmo i z Nýřan), kteří v tomto čtvrtém největším českém městě v posledních letech nejpopulárnější sport ovládli.  

Od čeho se to vše odvíjí aneb Deset otázek

Základní otázka, kterou vyřkl Michal Bílek,  zní: „Od čeho se to tedy všechno odvíjelo a odvíjí?“  

Odpověď možná nalezneme, když se zamyslíme nad tím, z čí a jaké práce tenhle klub od sezony 2010/ 2011 rok co rok těžil, a když si v souvislosti s tím položíme deset následujících otázek:  

1. Kdo sedával ve svém speciálním luxusním VIPu ve Štruncových sadech?

2. Který Chřestýš je už podruhé obviněn z fotbalové korupce, a přesto nadále působí v roli klubového poradce a sedává na tribuně vedle nejvyššího představitele klubu? 

3. Který klubový šéf v opilém stavu napadal v hledišti sponzora soupeře a který klubový šéf nadával pražským „S“ veřejně na náměstí do „m.dek“?

4. Který klubový šéf si u přítele Berbra zařizoval změnu rozhodčích a zval trestně stíhaného exmístopředsedu FAČR před zápasem do kabiny rozhodčích?

5. Který klubový šéf vyřvával u lajny na rozhodčí a chodil do hlediště s ozbrojeným bodyguardem? 

6. Který klubový šéf opakovaně spamoval šéfa komise rozhodčích?

7. Který klubový šéf spoluvytvářel s Berbrem a Malíkem v rozporu s normami v roce 2020 tajný plán na zrušení baráže ve prospěch klubu, jehož majitelem je otec jeho přítelkyně?

8. Zástupce kterého klubu za zády jiných oddílů a proti zájmům ostatních klubů v pondělí 5. září 2011 porušil Stanovy FAČR a zosnoval v rozporu s normami „puč“ v čele komise rozhodčích pro DD, potažmo RB?

9.  Které sponzorské klubové firmy posílaly peníze na účet RB? Akce vyvolává reakci?

10. Který klubový šéf před svědky veřejně prohlašoval, že když bude chtít, tak si koupí všechny novináře za deset tisíc korun včetně autora tohoto textu?

Newtonův zákon aneb Akce vyvolává reakci

Třetí Newtonův zákon zní: „Akce vyvolává reakci.“

Ostatně na Letné to bývá v případě Plzně už přes deset let podobné jako v neděli v Edenu. Proč asi?

Je tomu tak už od září 2011, kdy Viktorka porazila Spartu 1:0 gólem z Limberského nafilmované penalty a sparťanský majitel Daniel Křetínský nakráčel na Strahov za tehdejším předsedou FAČR Miroslavem Peltou se svou pověstnou kabelou. Tu sice, bohužel, nikdy pořádně neotevřel, přesto se všichni dovtípili, co v ní asi bylo. 

Csaplár aneb Kritika buranství z českého Palerma

Kromě plzeňských reakcí zaujal na serveru Sport.cz pod Novinkami bývalý trenér, dnes komentátor fotbalového dění v Česku Josef Csaplár, když ve svém pravidelném „Glosáři“ mj. uvedl: „Zápas Slavie s Plzní? Jednotka buranství! Na tribunách bylo vyšinuté obecenstvo.“ 

Kdyby tohle napsal kterýkoli sportovní publicista či novinář, neřeknu ani slovo. Ale Josef Csaplár? Kouč, který v Příbrami, přezdívané české Palermo, léta (osm let v roli hlavního trenéra) pracoval pro klub Jaroslava Starky, a působil v kolektivu, kde přes deset let působil trestně stíhaný Berbrův „učeň“ Roman Rogoz,  má poučovat o kultuře ve fotbale a ve společnosti?  

Mimochodem, v loňském roce byl v anketě čtenářů Deníku jako fanouškovsky nejnesympatičtější český fotbalový klub vyhlášen 1. FK Příbram. Až za ním skončily Viktoria Plzeň, Sparta či Slavia.  

Myslím tedy, že jednotky buranství (nejen) v českém fotbale lze hledat leckde. 

P. S. A pro pořádek a nejen pro Michala Bílka. Kdo v neděli v Edenu byl a pozorně poslouchal, tak ví, že vše nezačalo pokřikem "Zku.vená Plzeň!". Ještě předtím, před výkopem, se totiž z plzeňského kotle ozývalo tradiční rasistické a antisemitské skandování "Jude-Slavie!".

Fotbal potřebuje čistý čas! I duel Slavie s Plzní, jež polský sudí o dost zkrátil, to ukázal. Více se stálo, než se hrálo