eFotbal

Liga s 12 týmy, jak o tom mluví šéf LFA? Klidně, ale ne přes vyhřívání! A místo vesnic mají hrát velký fotbal města

eFotbal
Liga s 12 týmy, jak o tom mluví šéf LFA? Klidně, ale ne přes vyhřívání! A místo vesnic mají hrát velký fotbal města
Liga s 12 týmy, jak o tom mluví šéf LFA? Klidně, ale ne přes vyhřívání! A místo vesnic mají hrát velký fotbal městaFlashscore
Již v červnu jsme tu psali o tom, že rozhodnutí Ligového grémia LFA o tom, že už za dva roky všechny druholigové kluby musejí mít umělé osvětlení a za další tři roky i vyhřívaný trávník, může vést k faktickému zrušení druhé profesionální soutěže. Nyní si daného tématu začali všímat i kolegové v deníku Sport s tím, že „český fotbal možná čeká tichá revoluce.“ „ Vedení Ligové fotbalové asociace si od tohoto kroku slibuje posun k atraktivitě i u sponzorů, řada druholigových a třetiligových klubů ale zaujímá velmi negativní postoj. Spousta z nich potřebnou infrastrukturu nemá a zvlášť v současné situaci je velmi problematické spoléhat se na veřejné městské peníze,“ píše se ve Sportu.
Reklama
Reklama

„Jestli tu máme 24, 25 stadionů s umělými světly, vyhříváním a určitou kapacitou, tak tu prostě budeme mít 24 profesionálních klubů, a ne 32,“ rázně prohlásil ve Sportu předseda lFA a místopředseda pražské Sparty Dušan Svoboda. 

„Obavy z drastického zužování ligového grémia? Určitě ne. Je ale třeba začít odlišovat kluby s profesionální licencí a počet účastníků ve druhé lize. Pokud uznáme, že nejsme schopní mít profesionální infrastrukturu pro 32 klubů, tak prostě nebudeme mít 32 profesionálních klubů. Ale to ještě neznamená, že nemůže hrát druhou ligu 16 týmů. Na druhou stranu ale není možné mít dlouhodobě druhou ligu ve stavu, kdy na začátku sezony víte, že postoupit mohou tři až čtyři kluby,“ vysvětluje Svoboda.

Csaplár: „Myslel jsem si, že je to apríl“

Už předtím se ale k nedávnému rozhodnutí Ligového grémia vyjádřil ve shodě s názorem efotbalu ve svém Glosáři na serveru Sport.cz Josef Csaplár.

Když jsem si přečetl výstup z nedávného jednání LFA, musel jsem se podívat do kalendáře, jestli není prvního dubna. Bohužel byl konec června a musel jsem se dlouze vydýchávat. Prohlášení LFA, že i druholigové kluby musejí mít do pěti let vyhřívaný trávník a umělé osvětlení, považuju za šílený nesmysl a blbost. Ceny energií letí nahoru, český fotbal je ve stavu, v jakém je, a vy na LFA vymyslíte tohle?! Nejsme schopni zajistit kvalitu na stadionech první ligy, nejsme tímto produktem schopni zajistit návštěvnost ani atraktivitu první ligy. A teď si vymyslíme, že ve druhé lize musejí být vyhřívané trávníky a osvětlení, aby se tam jednou za čtrnáct dnů proběhlo dvaadvacet chlapů a koukaly na ně tři stovky lidí?,“ ptá se Josef Csaplár a autor tohoto textu s ním. 

„Ano, přeju si, aby to tak bylo, aby i druholigové stadiony byly vybaveny jako ty z ligy první. Jenže v současné době je tohle až na konci abecedy. Místo, abychom se zajímali o to, jak zvýšit konkurenceschopnost celkového produktu, tak oznamujeme druholigovým klubům, že musejí udělat desetimilionové investice a že jim mají pomoci města.

Nedivil bych se, kdyby zástupci měst vystoupili a sdělili: vlezte nám na záda. Nám je úplně jedno, jestli jste ve druhé lize, nebo v ČFL. Ukažte nám na prvním místě, že jste schopní si pomoct sami, že jste věrohodní,“ dodává Csaplár.

„Prostupnost druhé a třetí ligy totálně zamrzne, a nás několik klubů ve druhé lize to ohrozí, tím se může narušit posloupnost při výchově hráčů, ti už pomalu budou růst jen v béčkách velkých prvoligových klubů,“ zopakujme si narážku  předsedy druholigové Vlašimi Petra Lajdy. 

 „Je důležité taky říct, že tento krok samotné kluby z druhé ligy podpořily velkou většinou, ze šestnácti klubů jej podpořilo čtrnáct, předcházela tomu dlouhá diskuze na půdě Ligového výboru a jsem rád, že i samotné kluby k tomu takto přistoupily. Je to krok, který má fotbal posunout vpřed a ne někoho eliminovat z profesionálního fotbalu,“ reaguje na kritiku šéf LFA Dušan Svoboda. 

Podroužek: „Vyhřívání jen pro českou elitu“

„Podle ekonomické situace v českém fotbale by bylo skutečným ignorantstvím přehlížet otázku zužování grémia. Platí to už roky, které mohly vyplnit debaty nad tím, jak efektivně změnit profesionální mapu, tím pádem mezi kluby rozprostírat větší kusy peněz od partnerů, protože by se jich o ně zkrátka dělilo míň. A postupně pak tlačit právě na vybavenost stadionů, protože byste měli v ruce o něco pádnější argument z hlediska financování. A přidávat k tomu například systematická pravidla o zapojování klubových a svazových odchovanců tak, jako se to dávno podařilo v mnohem vyspělejších ligách, které se rozhodly následovat opatření UEFA,“ napsal ve svém pondělním komentáři v deníku Sport šéf jeho fotbalového oddělení Jan Podroužek. 

Logicky by to mohlo koncentrovat silnější konkurenci jak v první, tak ve druhé lize a ještě by se plošně zlepšila i startovní listina třetí ligy obsazenější více ambiciózními celky. Z tohoto pohledu vyznívá velmi nemístně nařízení, ať si kluby sotva s jednou krytou tribunou začnou dávat do trávníku trubky s vyhříváním. Vyhřívání ať je pro ty, kteří se derou mezi elitu, nebo o ní sní a chtějí si to jednou splnit. Jinak řečeno, nevykopávejme například Varnsdorf z profifotbalu proto, že netopí, ale třeba proto, že jednou přestane zvládat soutěžní sportovní nároky, i kvůli těm financím,“ zakončil svůj komentář Podroužek.

Zvládnou v krizi zdražení energií alespoň ligové kluby?

Co k tomu dodat? Klidně ať je v první i druhé lize po dvanácti týmech, vyřešil by se tím mimochodem i proklínaný nešikovný model nadstavby. Tabulka by se po základní části, tedy po 22 kolech, rozdělila na dvě poloviny. Ostatně dvanáct týmů mají v nejvyšší soutěži i počtem obyvatel a velikostí podobné okolní země, jako Rakousko, Maďarsko či Slovensko. Ve Švýcarsku hraje první ligu dokonce jen deset týmů. 

Ale dospějme k tomu nějakým rozumným, především sportovně-technickým,verdiktem a nikoli po česku oklikou přes povinné umělé osvětlení a vyhřívání druholigových týmů v době ekonomické krize. 

Ostatně si nejsem jist, jestli s tím osvětlením a vyhříváním nebudou mít v nastávající sezoně velké problémy i některé prvoligové kluby. Ty už je sice mají, ale budou je schopné při současných cenách energií vůbec zapnout? O to se Dušan Svoboda a spol. zatím příliš nestarají.

Fotbalový zeměpis? Hlavně v Čechách katastrofa

„Máme čtrnáct krajů a z Prahy vždycky nějaké čtyři kluby v první a druhé lize budou, zatímco v některých krajích ani jeden, teď je to v Karlových Varech. To je problém, řešíme to i na výkonném výboru na svazu, koho máme podpořit víc, jestli Vary, nebo Sokolov, aby se tam fotbal rozvíjel a neupadal ještě víc a víc. Je to opravdu smutné, když ve Varech organizují Filmový festival, mají postavenou krásnou hokejovou arénu, ale nejsou schopni podpořit ani jeden klub, který by hrál alespoň druhou ligu,“ zmínil se ve svém rozhovoru pro kolegy ze Sportu také Dušan Svoboda.   

Fotbalový zeměpis, tohle je téma, o kterém jsme v magazínu HATTRICK psali už před devíti lety. A nic se nezměnilo, pokud něco, tak spíš k horšímu. Přitom to úzce souvisí i s návaznosti na první a druhou ligou. Zatímco „velký fotbal“ v třetí nejvyšší soutěži  – hlavně v Čechách – hrají vesnice, velká česká a moravskoslezská města živoří v divizi nebo dokonce v krajských přeborech.

Tohle je vážné téma pro vedení FAČR a LFA. Stačí, aby jeden zbohatlík odněkud pocházel a už žene svou vísku fotbalově co nejvýš. Naštěstí je pryč doba, kdy předseda svazu František Chvalovský a jeho místopředseda Jan Gottvald dovedli své vesnice (Blšany a Drnovice) nejen do první ligy, ale i do evropských pohárů… Nakonec skončili před soudem a byli oba za své obchody potrestáni.  Ovšem ve třetí lize, tedy v ČFL, doba kralování vesnic vesele pokračuje.  

Svobodou zmíněné Karlovy Vary hrají alespoň ČFL. Byť jde o krajské město, mají „jen“ něco přes 45 tisíc obyvatel. Zato 12. a 13. největší město v Česku, téměř sedmdesátitisícové obce Havířov a Kladno se plácají v divizi. Stejně jako skoro padesátitisícový Chomutov či Přerov. A další větší města nad 20 či dokonce nad 30 tisíc obyvatel, jako jsou Česká Lípa, Cheb, Trutnov, Vsetín, Šumperk, Nový Jičín, Krnov, Havlíčkův Brod, Valašské Meziříčí, Žďár nad Sázavou či Náchod.  A pětatřicetitisícová Třebíč či třicetitisícová Orlová se dokonce krčí až v páté nejvyšší soutěži, tedy v krajském přeboru.

ČFL hrají i tři obce pod tisíc obyvatel

A přitom v ČFL stále hrají vesnice či obce jako Zápy (876 obyvatel), Přepeře (952), Živanice (988), Brozany (1365), Hostouň (1359), Zbuzany (1367) či Štěchovice, tedy Povltavská FA (2042). Ani Velvary (3080 obyvatel) či Chlumec nad Cidlinou (přes pět tisíc) nebo Přeštice (přes sedm tisíc) nejsou zrovna velkoměsta.

Když v ČFL přičteme béčka (České Budějovice, Plzeň, Bohemians, Dukla, Jablonec, Hradec Králové, Mladá Boleslav, Teplice, Pardubice) a čtyři pražské celky (Vltavín, Motorlet, Admira, Viktoria Žižkov), zbývá nám v Čechách na klasické kluby z větších či alespoň středně velkých měst z 32 míst ve dvou skupinách ČFL všehovšudy pouhých devět jmen (Karlovy Vary, Písek, Domažlice, Sokolov, Beroun/Králův Dvůr, Benešov, Ústí nad Labem, Kolín,  Most/Souš) – a to opravdu není moc.

Jak už bylo řečeno, rychlá změna fotbalového zeměpisu v Česku, hlavně pak v Čechách, je tedy nezbytně nutná. Lze to učinit před mládežnické celky i jinak.  Tahle věc je podle mého názoru nyní důležitější než umělé vyhřívání ve druhé lize.

Jak zrušit 2. ligu? Nařídit jí v krizi umělé vyhřívání. Stane se přeborem ligových béček? LFA dala efotbalu za pravdu!