Druhou nejvyšší soutěž potkalo z finančního hlediska doslova zemětřesení. Ale v pozitivním slova smyslu. A Hajného to těší, že se povedlo navýšit o miliony finance, které kluby dostanou od LFA. „Jsme rád, že se to děje. Pro nás je to zavazující, pořád jsme slýchávali, že se málo věnujeme Chance Národní lize. Ale nejsme zabednění a ještě více jsme se na to zaměřili. Pozitivních změn proběhlo dost. Těší mě to, je správně, že i druhá liga má svoji atraktivitu,“ řekl na úvod povídání v populárním podcastu Hajný.
Je známým faktem, že v minulosti kluby inkasovaly od LFA rámcově dva miliony korun, nyní suma převyšuje milionů šest. „Je to historicky nejvyšší skok, obrovsky pozitivní injekce. Pořád jsme slyšeli, jak je profesionální fotbal podfinancovaný, že jsme trpaslíci v Evropě, co se týče příjmů. ale teď se to změnilo. Byl bych rád, aby toho kluby využily,“ vyslovil nahlas přání jeden z hlavních mužů LFA.
Budoucnost Zbrojovky Brno? Zábranský majitelem slavného klubu nebude, hlásí se minoritní akcionářSamozřejmě je jasné, že kluby musí plnit licenční podmínky, aby mohly druhou ligu hrát. Musí budovat osvětlení a mít i vyhřívané trávníky. „Pro kluby je to zátěž, ale myslím, že díky uzavřeným tendrům už se dostávají k zajímavým penězům, který byly dramaticky navýšeny. Rozpočet jim to nezaplatí, ale může jim to pomoci,“ naznačil Hajný.
Změna je i v tom, že polovinu peněz garantovaných smlouvami ohledně vysílacích práv a dalších projektů, dostaly kluby už na začátku sezony. „Kluby tak mohly efektivně řešit přestupy, víc se nadechnout na startu sezony,“ konstatoval s potěchou marketingový ředitel LFA. Další dvě platby dostanou kluby i během sezony. K tomu je třeba připočítat i peníze, které kluby dostanou od vlastních partnerů a podporovatelů.
Ohledně požadavků v licenčním manuálu se určitě ustupovat nebude. „Tomáš Bárta je s kluby denně v kontaktu. Jsou kluby, co si se vším poradily lépe, další mají problémy, souvisí to i na nastavení vztahu s městy a regiony. Vnímáme, že pro druholigové kluby, co nemají tak vysoké komerční příjmy, tak je to složité. Když na sebe nebudeme přísní, tak to neposuneme. Někdy to trochu bolí, někdy je to nepříjemný, ale musí se to rozhodnutí udělat,“ zavelel Hajný.
Na milionovou prémii pak pochopitelně dosáhne vítěz Chance Národní Ligy a v návaznosti na to dosáhne i na vyšší příjmy, které jsou garantovány týmů v elitní soutěži. „Odměna na postup neznamená nic zásadního, ale celkově si klub postupem finančně hodně polepší,“ naznačil Hajná. Kluby dosáhnou třeba na vysoké peníze za solidaritu od UEFA a tam už může jít o pěknou porci milionů. „Když se pak přidají peníze od sponzorů klubu a povede se jim třeba dobře prodat hráče, mohou mít i sezonu, která bude z pohledu financí plusová.“
Placené streamy a přenosy? Zájem rosteZkušený funkcionář, který si ale během pracovní kariéry vyzkoušel i pozici novináře, je rád, že je i v médiích o druhou nejvyšší soutěž větší zájem. „Trend není takový, že to číslo rostlo skokově, ale do budoucna se určitě bude zvedat. Nic nejde změnit mávnutím kouzleného proutku. V některých klubech ale trend zvyšující se návštěvnosti vnímáme,“ konstatoval nadšeně.
Velkou změnou je i to, že jsou na televizních obrazovkách a také na placených streamech k vidění zápasy Chance Národní Ligy. A to ve větší kvalitě, než bylo v minulosti běžné. „Vnímali jsme, že stream na jednu kameru není ideální a chtěli jsme ve chvíli, kdy prodáváme televizní práva napřímo, zkvalitnit i zmíněné streamy ze druhé ligy,“ prozradil funkcionář LFA.
foto. © MFK Vyškov
Místo jedné kamery jsou nyní na druholigových stadionech kamery tři a přicházejí pochopitelně pozitivní reakce. K tomu má přenos komentář a k vidění je i sestřih s nejzajímavějšími momenty zápasů. „Tyhle věci jdou mimo televizní zápasy, je to v produkci LFA. Máme najaté lidi, ten projekt se významně posunul,“ tvrdil s potěchou Hajný, že už o placené streamy projevilo zájem tisíc předplatitelů.
„Nastavili jsme snad přijatelnou cenovou hladinu, cítíme v tom potenciál. Třeba to jednou dopadne jako v Polsku a LFA bude mít jednou vlastní televizní produkci,“ dodal s tím, že je i větší zájem televizních společností o Chance Národní Ligu. Pochopitelně je ale rád, když fanoušci vyrazí přímo na stadiony. „Tam musí fanda také pocit, že se něco zlepšuje a posouvá. Fandové se pak rádi vrátí a budou chodit pravidelně. Kluby si to ale musí odpracovat.“
Bude v budoucnu méně klubů ve druhé lize?Řeč přišla ve zmíněném podcastu Kudy běží zajíc také na možné zúžení druhé nejvyšší soutěže. Momentálně to není na programu dne, ale do budoucna i tuhle věc bude LFA s kluby řešit. „Téma to je, není ale primární, co se řeší každý týden. Je to složitá věc, když máte třeba škrtnout dva, čtyři nebo třeba šest klubů. Měla by se udělat analýza sportovní i ekonomická, co znamená 32 profesionálních klubů v ČR a na základě vstupů se pak povede debata,“ prohlásil Hajný.
Samozřejmě vnímá hlasy o tom, že šestnáct týmů ve druhé lize je moc. „Byl bych rád, aby byla debata nad konkrétními daty. Téma to do budoucna bude, ale nevím, jestli k tomu dojde,“ nemohl pochopitelně dát na danou otázku konkrétní odpověď.
Velkým tématem je také rostoucí počet rezervních týmů ve druhé nejvyšší soutěži. „Po postupu rezerv Baníku a Slavie se zastoupení zvýšilo. Je to pro nás téma k diskutování. Není naše ambice mít druhu lig pnou béček, ale uvidíme, jak to bude. Všechno má svůj vývoj, který něco přináší a něco odnáší. Nedoážu říct, zda to bude tak nebo tak. Na konci sezony si řekneme a dáme karty na stůl,“ nechal otázku rezervních týmů v Chance Národní Lize otevřenou Hajný.
Další zkrat Sparty B. Mysleli jsme si, že je hotovo. Je to pro nás zásadní lekce, zlobil se trenér Loučka