Rozhodl o tom dnešní los v Hamburku, v jednom z deseti měst, kam závěrečný turnaj zavítá. Čeští reprezentanti začnou 18. června proti Portugalsku v Lipsku, další dva zápasy s vítězem play off a Tureckem odehrají právě v Hamburku. Skupina má pro národní mužstvo ze dvou třetin stejnou podobu jako v roce 2008, kdy český celek v konkurenci Portugalska, Turecka a domácího Švýcarska nepostoupil. Na losu se podílel bývalý kapitán národního týmu Tomáš Rosický.
Závěrečného turnaje se stejně jako předloni zúčastní 24 zemí, které los rozdělil do šesti čtyřčlenných skupin. Do vyřazovací části postoupí první dva celky z každé skupiny a nejlepší čtyři mužstva z třetích míst. Mistrovství Evropy začne 14. června a vyvrcholí o měsíc později finálovým duelem v Berlíně.
Národní tým na losu neměl trenéra, kouč Jaroslav Šilhavý se navzdory úspěšné kvalifikaci a postupu z druhého místa ve skupině o skóre za Albánií rozhodl u mužstva nepokračovat. Smlouva mu oficiálně vypršela ve čtvrtek. Vedení FAČR nyní hledá jeho nástupce.
Los skupin mistrovství Evropy 2024 v Německu:
Skupina A: Německo, Skotsko, Maďarsko, Švýcarsko.
Skupina B: Španělsko, Chorvatsko, Itálie, Albánie.
Skupina C: Slovinsko, Dánsko, Srbsko, Anglie.
Skupina D: vítěz play off A, Nizozemsko, Rakousko, Francie.
Skupina E: Belgie, Slovensko, Rumunsko, vítěz play off B.
Skupina F: Turecko, vítěz play off C, Portugalsko, Česko.
Český tým od rozdělení federace postoupil ze všech evropských kvalifikací a na kontinentálním mistrovství si zahraje poosmé za sebou. Předloni na šampionátu překvapivě došel až do čtvrtfinále, jeho maximem v samostatné historii je stříbro z roku 1996. Zlato z minulého mistrovství obhajuje Itálie.
UEFA nasadila reprezentace do košů podle výsledků v kvalifikaci a český celek těsně udržel pozici ve třetím. Reprezentanti měli jistotu, že se vyhnou bývalého federálnímu partnerovi Slovensku, Nizozemsku, Chorvatsku, Skotsku a Slovinsku. Češi při losu třetího koše zůstali jako poslední a Rosický vytáhl jejich jméno do skupiny F.
Program českého týmu ve skupině:
18. června (Lipsko): Česko - Portugalsko,
22. června (Hamburk): Česko - vítěz play off C.
26. června: (Hamburk): Česko - Turecko.
S Portugalskem si naposledy národní celek zahrál vloni v elitní skupině A Ligy národů a připsal si dvě porážky 0:2 venku a 0:4 doma. Na velké akci se týmy potkají poprvé od roku 2012, kdy favorit z Pyrenejského poloostrova ve čtvrtfinále Eura v Polsku zvítězil 1:0 Ronaldovým gólem.
S Portugalskem česká reprezentace čtyřikrát za sebou prohrála, s Tureckem utrpěla porážku v posledních třech zápasech. Naposledy vloni v listopadu Šilhavého výběr podlehl v Gaziantepu 1:2. Na Euru 2016 prohráli Češi s Turky ve skupině 0:2.
"S losem velká spokojenost. Největší asi s tím, že první zápas odehrajeme proti Portugalsku v Lipsku, což je pro českého fanouška asi nejlepší, kde to mohlo být. Je to blízko hranic, takže věřím, že bude velká podpora. Co se týče týmů, dva velmi dobře známe. S Portugalskem a Tureckem jsme nedávno hráli. Na třetí tým si musíme počkat," připomněl kapitán Tomáš Souček.
"S losem jsem poměrně spokojený. Mohlo to dopadnout hůř, hlavně jsme se chtěli vyhnout ze čtvrtého koše Itálii, což se povedlo. Portugalsko známe, hráli jsme s ním v Lize národů. Je to pochopitelně hlavní favorit skupiny. S Tureckem jsme se utkali přátelsky, kvalifikant z play off, to uvidíme, jak to dopadne. Skupina je hratelná a naším cílem by pochopitelně mělo být osmifinále. Lipsko je krásná destinace, protože je to blízko českých hranic. Navíc s favoritem skupiny. Hamburk také není na konci světa. Myslím, že všechna místa v Německu poskytují fantastickou infrastrukturu, co se týče stadionů i zázemí. Fanoušci o to určitě budou mít zájem, jsou to lákadla," přidal předseda FAČR Petr Fousek.