"UEFA ho zavedla v roce 1979 kvůli tomu, že v 70. letech přišla nově s pohárem UEFA. Ten na rozdíl od tehdejšího Poháru mistrů evropských zemí a Poháru vítězů pohárů mohlo hrát víc týmů z jedné země," vysvětluje Jiří Hovorka důvody, proč před více než čtyřiceti lety dnes zásadní fotbalová konstanta spatřila světlo světa.
Od té doby se koeficient upravil jen kosmeticky. Po nějaké zásadní změně celého konceptu zatím nikdo příliš nevolá, přestože třeba snížení počtu udělovaných bodů v předkole pro menší země může znamenat problém. K bodům do koeficientu se totiž dostávají složitěji než týmy, které pravidelně hrají skupinovou fázi pohárů.
Letos už body do koeficientu sbírají jen Sparta, Slavia a Plzeň. Pokud by Letenští dokázali smazat dvougólové manko z prvního zápasu s Dinamem Záhřeb, mohli by spolu s rivalem z Edenu vstoupit do hlavní fáze Evropské ligy. Plzeň potřebuje udržet jednogólový náskok s Tobolem Kostanaj, pak si zahraje skupinu v Evropské konferenční lize.
"Myslím, že by to byl hodně velký úspěch, dvě místa v Evropské lize by byla super. Po té pohárové změně, kdy přibyla Evropská konferenční liga, která je tak trochu v uvozovkách východní, získala Evropská liga na důležitosti. Je možné tam narazit na atraktivní soupeře, třeba si zahrát s Liverpoolem,” dodává Jiří Hovorka.
V aktuální epizodě podcastu Livesport Daily jsme také řešili:
Změnu hracího systému evropských pohárů od příští sezony.
Není současné počítání koeficientu pro některé země diskriminační?
Přejí čeští fanoušci konkrétních klubů postup i svým rivalům?
Tento díl najdete stejně jako všechny předchozí na všech podcastových platformách – Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts.