Všemu předcházela povedená sezona ve Spartě. Nejen ligový titul, ale také skvělé individuální výkony. V lize odehrál 24 zápasů, v nichž vstřelil 12 branek, čímž se zařadil mezi nejproduktivnější hráče klubu. Kromě toho se také dostal do reprezentace, kde také při svém debutu vstřelil gól.
To vše Tomáše Čvančaru vyneslo na vrchní řádky poznámek všech skautů. Velmi aktivní byli delší dobu ti z Německa. Konkrétně z Borussie Mönchengladbach. Tedy z týmu, ve kterém mají Češi dlouhou tradici. Stačí vzpomenout na Františka Straku, Milana Fukalu či Václava Svěrkoše.
Vlastně šlo o přestup, který vyhovoval oběma. Čvančara se po krátké chvíli ve Spartě, tedy po roce a půl, posunul do lepší ligy. Borussia zase zalepila obří díru, která zela na postu útočníka. Odešli totiž dva hlavní strůjci ofenzivy – Marcus Thuram i Jonas Hofmann.
Čvančarovi tak vznikla unikátní příležitost. Když jdou totiž hráči do zahraničí, většinou je čeká aklimatizační doba a boj o místo. V tomhle případě to tak nebylo. S českým útočníkem se ihned počítalo na pozici jedničky.
"Měli jsme jasnou představu, že chceme přivést klasickou devítku, jejíž hra je založena na fyzickém pojetí, hraje nepříjemně do těla a obránci soupeře proti ní nechtějí hrát,“ vysvětloval přestup Roland Virkus, sportovní ředitel klubu.
Člověk nemusí být profesionální fotbalový skaut, aby poznal, že všechny aspekty Čvančara dokonale splňuje. Je velmi schopný ve vápně, kromě toho kloubí výšku a atletické předpoklady. O jeho drzosti i nepříjemnosti na hřišti se pak přesvědčovali obránci v české lize týden co týden.
Jednání byla dlouhá, ale český útočník o přestup stál. „Tomáš na mě okamžitě zapůsobil. Potkali jsme se den po mistrovských oslavách Sparty. Obvykle by mnozí hráči ještě leželi ve vaně plné šampaňského. To ale nebyl jeho případ, potkali jsme se na letišti v Praze, představili jsme mu naši vizi a on byl nadšený,“ poodhalil průběh jednání Virkus.
A jak byl Čvančara aktivní při jednáních, tak byl i na hřišti. V prvním přípravném zápase mu stačily tři minuty na to, aby slavil. Bylo to sice proti poloamatérskému Saarbruckenu, nicméně i tak šlo o pozitivní znak.
Hlavně proto, že na to dokázal navázat. A to velmi stylově. Jakékoliv řeči, že dal gól amatérům, rychle utlumil. Hattrickem totiž sundal bundesligový Stuttgart. Skvělou formu potvrdil i v prvním kole národního poháru proti Bersenbrucku. Dva góly a asistence v prvním ostrém startu? Tak pálí útočná jednička!
Nebylo debat o tom, kdo nastoupí v základu v prvním kole Bundesligy. Úvod měl téměř dokonalý, chyběly jen tři body. Nicméně z individuálního hlediska? Premiérový gól po sedmadvaceti minutách, k tomu proměněná penalta v sedmé nastavené minutě. Velké sebevědomí, nervy z oceli a respekt spoluhráčů. To vše a mnohé další tím Čvančara získal.
„Vždycky si věřím,“ řekl sebevědomě po zápase Čvančara, jehož časopis Kicker odměnil známkou 2, což je druhá nejlepší hodnota. „Pokud se na hřišti cítím dobře, nemám problém vzít zodpovědnost na sebe. Jsem rád, že jsem hlavně pomohl týmu.“
Na nejlepší český start v Bundeslize to ani přes parádní výkon nestačilo, hvězdný byl zejména debut Martina Fenina, který se frankfurtským fanouškům uvedl hattrickem. Doteď Fenin patří k nejlepším debutantům, nikdo totiž nevstřelil ve svém prvním zápase víc než tři góly. Je tedy vedle jmen jako Erling Haaland nebo Pierre-Emerick Aubameyang.
Otázka by zněla: Co předvede příště? Nicméně je těžké stanovit, kdy to příště bude. Německý celek na webu přišel s informací, že je Čvančara zraněný. Neuvedl sice, jestli je start v ohrožení, nicméně dobře informovaná německá média v čele s Kickerem píší, že si Čvančara bude muset na další bundesligový start počkat o něco déle.
Hladký si podmaňuje Championship. Ipswich vede, sám má dvě čistá konta a naposledy byl i v sestavě kola