Rodák z Brazzaville, hlavního města Konga, začal svou profesionální fotbalovou kariéru v týmu Saint Michel d’Ouenzé. Ještě v mladém věku však opustil klub i zemi a odešel do kamerunského Cotonsportu. Tam zaujal a splnil se mu sen, odešel vydělávat do Evropy. V roce 2008 přešel do maďarského Újpestu. Tam mu ale pšenka nekvetla, ani jednou nehrál.
Proč? Hned po příchodu byl poslán hostovat do Kecskeméti, které na něj následně uplatnilo opci. Tam velmi zaujal, měl konzistentní výkony i produktivitu. To pochopitelně neuniklo dalším klubům.
V lednu roku 2013 se tak stal novým hráčem Teplic. V týmu ze severu Čech vydržel dvě a půl sezony, ve kterých vstřelil ve 73 zápasech 24 branek a stal se jakousi kultovní postavou českého fotbalu.
Velký krok měl přijít v přechodu do Sparty v roce 2015. Angažmá tam se ale nepovedlo, a to i přesto, že tým vedl Zdeněk Ščasný, pod kterým Litsingi zářil ve žlutém dresu. V lize naskočil do pouhých pěti utkání a v zimě odešel na hostování do tureckého Gaziantepsporu.
Tam to ale také nevyšlo, a tak další sezonu hostoval v Brně. Tam odehrál 14 utkání, ale vstřelil pouze jednu branku. Po konci hostování mu ve Spartě skončila smlouva. Litsingi následně svou profesionální fotbalovou kariéru ukončil.
„Vrátil jsem se do Konga, jsem tu doma, dělám manažera. Vyhledávám i fotbalové talenty a vězte, že jich je tady opravdu hodně. Ale na Česko vzpomínám opravdu rád a rád bych se tam jednou vrátil. Mám pocit, že je hodně kluků z Konga, kterým bych mohl pomoci prosadit se v české lize,“ řekl před pár lety v rozhovoru pro Novasport.
NIVALDOKapverdské ostrovy? V České lize Michael Tavares a Fernando Neves. A od léta 2013 také Nivaldo.
Ten přišel z portugalské Academie Coimbra. A hned ve své první sezoně byl unikátním zjevením. Ročník 2013/14 končil s bilancí 5+6, do ofenzivy patřil k nejzábavnějším hráčům v lize.
V Teplicích pak vydržel ještě půl roku, načež na jaře 2015 zamířil do běloruského Dinama Minsk. Nebylo to ale po dobrém. Naopak. Nivaldo odmítal podepsat novou smlouvu, o prodloužení nechtěl ani slyšet.
Chytrý tah to ale nebyl. Za Minsk odehrál osm zápasů, na konci léta skončil. Od té doby byl mimo hru, měl půlroční zápasovou pauzu, než přišel před Vánoci se sklopenýma ušima zpět do Teplic.
V týmu vydržel rok a půl, poté přišlo další drama. Tehdy osmadvacetiletý kapverdský fotbalista s klubem neprodloužil končící smlouvu, v sobotu bez vysvětlení opustil tým a odcestoval z České republiky. „Druhá strana nebyla schopna konstruktivně jednat a vše vyvrcholilo v posledních dnech, kdy se Nivaldo zapojil do přípravy s několikadenním zpožděním a nedodal komplexní lékařskou zprávu. V sobotu nad ránem pak bez rozloučení s kýmkoliv z týmu odcestoval z České republiky,“ uvedl tehdy ředitel klubu Petr Hynek.
Z Teplic odešel Nivlado do rumunské Concordie, kde vydržel tři sezony. Pak se vrátil do Portugalska, přesněji třetiligové Anadie, půlku minulé sezony strávil „doma“ v Academii, v zimě zamířil do Uniao. Amatérského klubu ve stejném městě.
EUGENE SALAMITehdy čtyřiadvacetiletý útočník se stal staronovým spoluhráčem Francise Litsingiho. Se Salamim na podzim předchozí sezony hráli společně za maďarským klub Kecskemét.
Vlastně měl podobnou cestu jako Litsingi. Nigerijský útočník přišel na Stínadla jako hráč maďarského Debrecenu. Sezonu před přestupem ale strávil na hostování ve zmiňovaném Kecskeméti.
Ofenzivní šikula zahájil svoji fotbalovou kariéru v celku Niger Tornadoes, odtud jako velký talent zamířil právě do Maďarska.
Očekávání se ale tolik nenaplnila. Salami sice nastupoval do zápasů skoro pravidelně, ale střelecky nezářil. Zaznamenal jen tři góly, a nakonec doplatil na přetlak hráčů ze zemí mimo Evropskou unii. Ještě sezonu ale na severu Čech strávil, nicméně na jaře 2015 definitivně odešel.
Po konci v Teplicích byl rok bez fotbalu, načež se v srpnu 2016 vrátil do Kecskeméti. Tam byl dva roky a pak zamířil do Kiskőrösi, jenž hraje čtvrtou ligu.
Stále tam působí a vyniká, což vzhledem k jeho kvalitám není překvapení. Jeho tým ale skončil v uplynulé sezoně poslední.