Hodně ovšem o prvním únorovém víkendu zaujal divácký a fanouškovský problém. K nekomfortu v podobě mrazivých dní na přelomu ledna a února se přidala i diskutovaná pardubická klec pro příznivce hostí. Je dobře, že slávistický šéf Jaroslav Tvrdík na tento problém rázně předem upozornil a šel si společně s rekonvalescentem Bořilem do „Výběhu divokých fanoušků“, resp. do „Zoo Slavia“, jak tento prostor celkem výstižně na svých transparentech nazvali slávističtí fandové, stoupnout. Na rozdíl od členů vedení LFA v čele s předsedou Dušanem Svobodou a místopředsedou Adolfem Šádkem Tvrdík už delší dobu aktivně ukazuje na problémy v českém ligovém fotbale. Nevyvolává opilecké hádky a rvačky ve VIP prostorech jako někteří a jde si ten ligový „komfort“ vyzkoušet společně s fanoušky na vlastní kůži.
Tyhle Pardubice by sestoupit nemělyNejprve ale ještě zpět na hřiště.
Slavia? Proti Jablonci hrála před týdnem doma o dost lépe než v sobotu v Pardubicích. Důvody? Lepší sobotní soupeř, horší vlastní výkon. Nebýt brankář Koláře, který si navíc „dobře postavil tyče“, tři body by v sobotu večer z východních Čech nevezla. Druhý gól přidal Olayinka z brejku až v páté minutě nastavení, když Pardubičtí hráli vabank. Pokud bude celek mladého trenéra Radoslava Kováče v těchto výkonech pokračovat, opustí poslední příčku v tabulce a zachrání se.
„Ve druhém poločase to od nás nebyl moc dobrý výkon, mrzí mě, že naše hra nebyla lepší,“ konstatoval po utkání trenér Slavie Jindřich Trpišovský. Bylo to ovšem i zásluhou velmi dobrého představení houževnatých Pardubičáků,
„Zeť“ opět porazil „tchána“. Celkem 7:1Viktoria Plzeň? I tady je výsledek 3:1 lepší než převedený výkon – třetí gól dal navíc Vlkanova v závěrečných vteřinách utkání do prázdné branky, kdy se Brněnští i bez vyloučeného Divíška snažili včetně vysunutého gólmana Berkovce o vyrovnání. Klíčový moment nastal na konci první hodiny utkání, kdy si domácí mysleli, že vedou 2:0. Jenže Řežníčkův gól VAR správně odvolal a zcela neobsazený Bucha na druhé straně hned vyrovnal na 1:1. Místo 2:0 to bylo 1:1, tenhle moment srazil domácí na kolena. A pak za stavu 1:2 ještě Divíškovo VAR-vyloučení po žluto-červeném faulu.
Jinak s tím, že by Zbrojovka měla v rodinném duelu v neděli odpoledne Plzni škodit (brněnský majitel Bartoněk je otcem dcery, která má s majitelem Viktorie Šádkem malou dcerku), se předem moc nepočítalo. Nevěřícní měli v paměti podzimní duel, kdy bránící se Brněnští v Plzni (0:4) poprvé faulovali až někdy po hodině hry, moc se jim nelíbila ani úvodní zbrojovácká sestava a někdejší Berbrův oblíbenec Orel v roli hlavního rozhodčího. A nemusel je přesvědčit ani zajímavý vývoj utkání – výkon Zbrojovky v prvním a druhém poločase byl od sebe vzdálen několik světelných let. Počkejme si tedy na další „jarní“ zápasy, ať víme, jak to s tou viktoriánskou formou je.
Jinak sečteno, podtrženo: v sezoně 2022/2023 vyhrál plzeňský „zeť“ nad brněnským „tchánem“ vysoko 7:1.
Výborný Kairinen, pro Boleslav krutéSparta Praha? I v tomto případě je výsledek pro nezvykle aktivní Mladou Boleslav krutý. Středočeši svou aktivitou sparťany hodně zlobili, až v závěru je hbitý letenský náhradník z Bulharska Minčev potrestal dvěma slepenými gólovými brejky. Hlavně pravá strana sparťanské obrany (Mejdr či Wiesner) často hoří.
Letenským ve středu pole ovšem hodně pomohl Fin Kairinen – ať už rychlým vyrovnávacím gólem na 1:1 v úvodu utkání, tak svou aktivní hrou. Druhým letenským pomocníkem pak byl jinak dobře hrající slovenský obránce Tomič. Toho půl roku před vypršením smlouvy koupila od Slovácka Slavia a obratem ho poslala na hostování do Boleslavi, kde ho trenér Hoftych hned postavil do základní sestavy. Tomič se mu za to sice odvděčil už ve 3. minutě rychlým gólem a vcelku slušným výkonem, ale na konci první půle za stavu 1:1 školácky a naivně na kraji šestnáctky fauloval pronikajícího Haraslína. Byla z toho zcela správně VAR-penalta, kterou proměnil letenský kapitán Krejčí, v neděli jinak zasunutý na místo stopera.
Na webu se pak rozpoutala ještě jedna diskuse. A to jestli měl být za svůj ostrý zákrok, oceněný žlutou kartou, vyloučen sparťanský Fin Kairinen, pokud tedy byl tři hodiny předtím v Brně za podobný faul viděl červenou v duelu s Plzní brněnský Divíšek. Jak bych to tedy možná v obou případech nechal i na té žluté, ovšem trestal bych to rozhodně stejně. Metodika má být jedna, i když asi není VAR jako VAR...
Nedělní šlágr v Ďolíčku: Bohemians-Sparta!V každém případě i o letošní formě Sparty více napoví už příští malé derby v Ďolíčku (neděle, 18.00, O2 TV Sport). Bohemians jsou totiž po druhé „jarní“ výhře 2:0 už na čtvrtém místě tabulky a bojují pod vedení sympatického trenéra Veselého po letech o účast v evropských pohárech. V neděli odpoledne dokázali v Mladé Boleslavi vyhrát 2:0 i nad plzeňským přemožitelem, Hradcem Králové! A to hráli polovinu zápasu bez vyloučeného Köstla.
Proti Spartě jim sice bude chybět střelec a útočník Václav Drchal, který ve Vršovicích hostuje právě z Letné, ale i tak se můžeme těšit na velký šlágr 19. kola. Ten druhý se hraje už v sobotu v Edenu (18.00, O2 TV Sport), kde Slavia přivítá Slovácko.
Kobylíkovi klec nevadí, v Opavě divákům hrozilaNa závěr se ještě vraťme do pardubické klece.
„Sympatické město, útulný stadion stadion, skvělý výkon domácího týmu. Škoda té klece. A než nám zhasli, uklidili jsme po sobě, co šlo. Těšíme se příště,“ napsal Jaroslav Tvrdík na Twitter po své návštěvě Pardubic, kde slávističtí fans mj. napodobili „úklidové čety“ japonských diváků při MS 2022 v Kataru.
Poněkud mě ovšem zarazilo, když tuto klec hájil v neděli večer na ČT sport v pořadu „Dohráno“ v brněnském studiu s moderátorem Petrem Kubáskem expert a bývalý mistr Evropy do 21 let z roku 2002 David Kobylík. Tvrdil, že to prý „slávisté a pan Tvrdík se svou kritikou přeháněli“ a o stadionu v Pardubicích básnil skoro jako o malém Wembley. Kdo jiný než nezávislá ČT by měl ale „fotbalové klece pro lidi“ v 21. století hodnotit přísnějším pohledem? Když to divák srovná s pořady „Události, komentáře“, „Reportéři ČT“, „168 hodin“ nebo „Newsroom“, asi se diví , že podobné věci vznikají ve stejné televizi jako „všechnochválivé“ „Dohráno“ poslední neděli.
Když už pomineme, že povolená nejnižší kapacita ve FORTUNA:LIZE je směšných 4500 diváků (3500 musí být k sezení), což je samo o sobě ostudou (4620 diváků v Pardubicích je tak tak v normě), tak podobné klece na stadiony v 21. století nepatří. Disciplinární komise LFA trestá každé použití pyrotechniky v ochozech mastnými pokutami, ale nebezpečné kovové klece místo tribun nikomu nevadí?
Jak tohle může vůbec projít schvalovacím řízením? Mám před očima nepříjemný zážitek ze soboty 5. května 2001. Na stadionu v Městských sadech v Opavě se tehdy hrál zápas 25. kola druhé ligy SFC Opava-FC Hradec Králové (1:1), oba týmy se tehdy coby postupující vracely zpět do nejvyšší soutěže. Na začátku druhé půle začal vydatný liják s obří májovou bouřkou. Opavští si tehdy ve svém stánku pořídili vpravo od hlavní tribuny pro hostující fanoušky (zřejmě hlavně pro ultras rivalského Baníku Ostrava) doslova a do písmene kovovou vězeňskou klec (dodnes ji najdete pod všeříkajícím název „Klec“ na nákresu stadionu SFC). A do ní tehdy před 22 lety nahnali hradecké fanoušky.
Když začala bouřka, létaly nad stadionem blesky, ale fandové Hradce byli stále uvěznění v té své kleci. Zoufale se snažili dostat ven, trvalo snad čtvrthodinu, než jim to opavští pořadatelé konečně povolili. V té kleci bylo smrtelně nebezpečno a bylo jen štěstí, že se tehdy nikomu nic nestalo.
Co když nastane bouřka na jaře i během utkání v Pardubicích? Pustí pořadatelé fanoušky hostí rychle z klece ven? A kam, když bude na tom stadionu vyprodáno? Vyženou je se zaplacenými vstupenkami za brány areálu?
Muzeum, skansen a „Útěk z vězení“ ve VlašimiDnes v Opavě posílají fandy hostí do jiného sektoru. Z klece se stalo jakési „Muzeum či Skanzen hrůzy českého fotbalového fanouška“. Ovšem opavská klec inspirovala jiné. Třeba v druholigové Vlašimi, která mimochodem loni hrála s Teplicemi baráž o účast v první lize. O vlašimské kleci se před několika lety rozepsali na svém webu i hradečtí fandové:
„Ve Vlašimi to tentokrát opět vyšlo na klec. O výhledu se snad ani nedá mluvit, pokud tedy nesníte o tom, že budete koukat na fotbal ve stylu seriálu ‚Útěk z vězení‘. Takže vidíte tak možná plot, plot a ještě jednou plot a jako bonus máte nad hlavou něco jako opičí dráhu s bodci nahoře. Jedna taková dělící tyč je takticky zhruba ve výši hlavy, tudíž se mi samozřejmě podařilo o ni se pořádně uhodit - a aspoň na chvíli jsem viděl zápas ve světlejších konturách.“
Inspirující počin z LetnéTo aby pánové z LFA věděli, jak se také dát dívat „live“ na český profesionální fotbal. Jaroslav Tvrdík si to už v Pardubicích vyzkoušel.
Ale abychom vše jen nekritizovali, slávistický šéf na Twitteru pochválil i inspirující letenskou novinku, kterou se na sociálních sítích pochlubili sparťané:
„Na jaro s malou velkou změnou v sektoru hostů! S iniciativou, aby každý stadion měl bezpečný stupínek, odkud support leader může bezpečně bez ohrožení zdraví řídit fandění, přišli v průběhu podzimu Letenští. Cílem je mít stupínek pro spíkry na všech stadionech.“