eFotbal

Pět střídání natrvalo? Premier League je nevyužívá. Po covidu to trenéři uplatňují i jako další zdržovací prvek

eFotbal
Pět střídání natrvalo? Premier League je nevyužívá. Po covidu to trenéři uplatňují i jako další zdržovací prvek
Pět střídání natrvalo? Premier League je nevyužívá. Po covidu to trenéři uplatňují i jako další zdržovací prvekFlashscore
Jak známo, koncem minulého roku jindy velmi konzervativní pravidlová komise IFAB doporučila zachovat ve fotbalových soutěžích možnost pěti střídání místo tří i do budoucna. Podle názoru IFAB by o umožnění vyššího počtu povolených změn v sestavě měli rozhodovat zástupci a organizátoři jednotlivých lig a turnajů. S tím, že mužstva mají na pět střídání k dispozici pouze tři „okna“ a poločasovou přestávku, aby změna pravidel příliš nenatahovala zápasy. K šestému střídání pak mohou trenéři sáhnout v případném prodloužení ve vyřazovacích utkáních.
Reklama
Reklama

No, nevím, třeba anglická Premier League tohle pravidlo nevyužívá, neprošlo totiž u klubů většinově. A i mně se po covidu zdá, že trenéři možnosti zvýšeného počtu střídání nyní využívají či spíš zneužívají hlavně pro další taktické zdržování hry.

Zopakujme si, že pět střídání bylo zavedeno v květnu 2020 kvůli zdraví hráčů po restartu soutěží po několikaměsíční pauze způsobené pandemií koronaviru. Mělo původně platit jen do konce roku 2020, pak do srpna 2021. V květnu 2021 však IFAB prodloužila možnost využívat více střídání až do konce roku 2022, koncem října 2021 potom doporučila její zavedení na neurčito. 

„Vzhledem k tomu, že jsme byli velkým množství konfederací, asociací i jednotlivých soutěží dotazování na permanentní zavedení pětinásobného střídání do pravidel fotbalu s platností od sezony 2022/2023, rozhodli jsme se dnes doporučit pravidlové komisi, aby tak učinila, a umožnila každému subjektu v této věci vlastní rozhodnutí, přičemž počet přerušení pro provedení střídání by měl zůstat na dosavadních třech plus poločas.,“ vysvětlili zástupci IFAB své až nečekaně revoluční stanovisko.

Trenéři chtějí střídat co nejvíc

Jak uvedla i ČTK, kritici pěti střídání často uvádějí, že z pravidla mají prospěch obzvláště velké kluby s širokými kádry. I proto dosud zůstala anglická Premier League v uplynulé sezoně 2021/2022 u starého modelu, pokud by však změny v systému střídání udržely v Evropě dlouhodobě, na ostrovní soutěž by se zvýšil tlak, aby ostatní ligy následovala. 

V Anglii se o zavedení pěti střídání vedla loni mezi kluby velká diskuse. Na schůzi představitelů jednotlivých klubů však nedošlo ke schodě, když „ne“ více střídání řeklo deset klubů včetně West Hamu, Leedsu či Aston Villy. K prosazení pravidla by bylo potřeba čtrnáct hlasů.  

Není divu, že na straně zavedení pěti střídání dlouhodobě stojí hlavně trenéři, kterým to vyhovuje. Kouč Liverpoolu Jürgen Klopp či trenér Manchesteru City Pep Guardiola ovšem takticky a chytře upozorňují na rizika zranění a přetížení hráčů.

„Nejde o žádnou výhodu, nejde o Liverpool. Je to pro dobro hráčů. Všechny ostatní ligy, ve kterých jsou také velké kluby, se na tom dohodly, pravděpodobně k tomu měly dobrý důvod. Hlavně prosinec a leden jsou v klasické sezoně těžké. V těchto sezonách je podobně náročný i říjen a listopad. Hráči potřebují pět střídání,“ přesvědčoval anglické konzervativce Jürgen Klopp.

Odmítnutí pěti střídání mi nedává moc smysl. Ale budeme se dál snažit prosazovat svůj názor. Máme k dispozici spoustu statistik ohledně zraněních v Premier League, ale zatím na ně není žádná reakce,“ podporoval Kloppa kouč Arsenalu Mikel Arteta.

Pro čistý čas ve fotbale bylo 88 procent fanoušků!

Jak už uvedl, já si hlavně všímám velkého zdržování v závěrečných minutách řady zápasů, čím více hráčů se mění, tím se zvětšují prostoje. FIFA na jedné straně uvažuje kvůli nadměrným prostojům o zavedení čistého času, na straně druhé k časovým ztrátám přispívá opakovaným povolováím častějšího střídání. Při covidu jsme to chápal, ale nyní?

Vzpomínám si, jak už před devatenácti lety kritizoval tehdejší předseda FIFA Joseph Blatter časté střídání při mezistátních přátelských zápasech.

„V budoucnosti prostě nebude možné, aby nějaký tým odehrál každý poločas v jiné sestavě. Takové chování totiž není férové nejen vůči soupeři, ale především vůči veřejnosti,“ vysvětloval už v roce 2003  Blatter. A dosáhl svého, v přátelských mezistátních zápasech, tedy těch oficiálních, šlo od roku 2004 střídat během utkání nejvýše šest hráčů.

V případě zavedení čistého času ve fotbale (dvakrát třicet minut) je mi ovšem střídání více hráčů vcelku jedno. 

Mimochodem nedávné hlasování fanoušků na serveru idnes.cz s anketní otázkou „Prospělo by fotbalu hrát na 60 minut čistého času?“ dopadlo letos v dubnu až nečekaně – 88 procent: ANO, jen 12 procent: NE.

To už je ale zase na jiné téma.

Příběhy, které i letos potvrdily výjimečnost Premier League aneb Anglická liga opět dokázala, proč je nejlepší na světě