eFotbal

Předseda disciplinárky LFA Baček chce důkazy, které jeho komise léta přehlížela. Tak tady je má...

eFotbal
Předseda disciplinárky LFA Baček chce důkazy, které jeho komise léta přehlížela. Tak tady je má...
Předseda disciplinárky LFA Baček chce důkazy, které jeho komise léta přehlížela. Tak tady je má...Flashscore
Ve čtvrtek autor tohoto textu zaslal představitelům Ligové fotbalové asociace (LFA) jako podnět pro šetření disciplinární komise LFA sedm otázek možných přestupků místopředsedy LFA, člena výkonného výboru FAČR, nynějšího majitele a dlouholetého ředitele Viktorie Plzeň Adolfa Šádka (viz rámeček). Reakce Richarda Bačka, předsedy Disciplinární komise LFA na můj e-mail přišla v pondělí večer. Pan Baček žádá důkazy a poznatky. Tyto „poznatky“ si sice mohla komise během řady let pohodlně a snadno zjistit z řady mediálních výstupů, evidentně je však přehlížela. Přesto je nyní panu Bačkovi a spol. zrekapitulujeme a zašleme LFA jako konkrétní podněty k jednání a šetření.
Reklama
Reklama

„Disciplinární komise LFA neobdržela žádné konkrétní informace ani jiné podněty podložené důkazy ve věcech, které uvádíte ve svých otázkách, a tudíž se těmito záležitostmi nezabývala. Pokud se jedná o záležitosti týkající se kauzy kolem pánů Romana Bebra, Romana Rogoze a spol., těmito záležitostmi se zabývá Etická komise FAČR, která má přístup k podkladům a do dnešního dne již zahájila celou řadu disciplinárních řízení a v některých z nich i vydala rozhodnutí. Na tomto místě je třeba připomenout rozsah působnosti Disciplinární komise LFA, který je stanoven v Disciplinárním řádu FAČR takto:

„Disciplinární komise LFA projednává v prvním stupni disciplinární přečiny, které byly spáchány při utkáních Celostátních ligových soutěží nebo v bezprostřední souvislosti s nimi...“. Pokud máte jakékoliv konkrétní poznatky svědčící o možném podezření ze spáchání disciplinárního přečinu při konkrétním utkání Celostátních ligových soutěží či v bezprostřední souvislosti s ním, sdělte nám je prosím a budeme se jimi zabývat,“ uvedl v písemné odpovědi autorovi čtvrtečního článku na serveru efotbal.cz a následného podnětu pro LFA předseda Disciplinární komise LFA Richard Baček. 

Zde jsou tedy konkrétní poznatky:1. Šádek žádá u Berbra změnu sudího

(25. 2. 2013, zdroje: Seznam Zprávy a policejní spis) 

Oficiálně neměl Roman Berbr s rozhodčími léta nic společného. Přesto policie v roce 2013 šetřila, zda jeho komunikace s Adolfem Šádkem, ředitelem Viktorie Plzeň, ve které mohlo jít o přeobsazení sudího, nepřekročila meze zákona.

Na telefonu Berbrovi pípla esemeska, v originále psaná bez diakritiky: „Nedávej mi tam prosím příští týden toho poldu!! Raději Karla H., půjde to?“ 

Poslal mu ji Adolf Šádek, funkcionář Viktorie Plzeň. Stalo se tak 25. února 2013.

Berbr odpověděl: „Hlavně, jestli máš boty na tancování.“

Co na to Šádek? „Lakovky jako kráva… to uvidíš.“

A Berbr, tehdy člen výkonného výboru FAČR, tuto konverzaci, jež byla celá vedena formou SMS zpráv, zakončil slovy: „Pak jde všechno.“

Právě v den, kdy tyto esemesky létaly éterem, vstoupila Viktoria pondělní dohrávkou do jarní části ligového ročníku 2012/13 výhrou v Brně 3:1. Následovala domácí jarní premiéra. V ní v neděli 3. března 2013 remizovala Plzeň s Baníkem Ostrava 1:1. A zápas řídil Karel Hrubeš. Což by pasovalo na Karla H., zmíněného v Šádkově zprávě zaslané Berbrovi.

Protikorupční útvar policie se před sedmi lety zabýval podezřením, zda v souvislosti s tím nedošlo ke spáchání přečinu přijetí úplatku a podplácení.

Zajímavost na závěr: „Polda“ mohl být podle všeho dnešní předseda komise rozhodčích, tehdejší policista z Loun, Radek Příhoda.

2. Šádek zařizoval, aby Berbra pustili za sudími

(27. 7. 2019, zdroj: policejní spis) 

Ze zveřejněných policejních spisů mj. vyplývá, že Roman Berbr byl v kontaktu s plzeňským ředitelem Adolfem Šádkem kvůli rozhodčím i 27. července 2019 před zápasem s Karvinou (3:2).Tehdy se „Náčelník“ rozhodl zřejmě na Šádkův podnět vydat za sudím Ondřejem Ginzelem (ten nedávno raději vystoupil z řad FAČR - pozn. aut.) před zápasem přímo do kabiny rozhodčích. Narazil však na nečekaný problém.

„Ty chceš, abych tam zašel - a mě tam nechtěj pustit, že nemám žádnou kartu, vole,“ stěžuje si Berbr. Šádek odpovídá: „To si děláš prdel. A pustili tě tam?“ „No fakt, vole, nepustili,“ říká Berbr, načež mu Šádek odpovídá, že to jde zařídit.

3. Šádkův bodyguard (vlevo) na ploše a s pistolí v hledišti

(24. 4. 2016 a 16. 9.2019, zdroje: isport.cz, policejní spis)

Při konfliktu během ligového utkání 16. září 2019 Plzeň-Jablonec (3:2) mezi jabloneckým trenérem Petrem Radou a Adolfem Šádkem přišel bodyguard plzeňského ředitele mezi střídačky, přestože Šádek ani on tam nemají podle regulí co dělat, a začal dnešního místopředsedu LFA fyzicky bránit. Rada asi neměl tušení, že to je Šádkův najatý osobní strážce, který chodí na fotbal s bouchačkou. 

V dubnu 2016 totiž odhalil fotograf Aha! na Spartě, že ten svalovec má za pasem pistoli Glock ráže 9 mm. Stalo se přesně 24. dubna 2016 během ligového utkání Sparta-Viktoria Plzeň (0:3). Fotografie ozbrojence v hledišti letenského stadionu tehdy vzbudily velkou pozornost, disciplinární komise si jich musela všimnout, ovšem dělala mrtvého brouka. Ostatně i dnes jsou snímky jako reprofoto z přímého přenosu O2 TV Sport na internetu všem k dispozici.

„V tom zápase to bylo dobrý. A to, co jsem ti napsal (zařazení na mezinárodní listinu po pouhých devíti ligových zápasech – pozn. aut.), platí,“ sdělil po prvním uvedeném utkání Plzeň-Jablonec v telefonickém rozhovoru v pondělí 16. září 2019 Roman Berbr sudímu Pavlu Rejžkovi, který zápas hrubě ovlivnil ve prospěch Šádkovy Plzně.

Rejžek pak byl i na základě tohoto policejně odposlechnutého dialogu vyřazen z listiny ligových rozhodčích.

Šádkův bodyguard v pondělí 16. září 2019 na hrací ploše při ligovém utkání Plzeň-Jablonec (3:2). To svými verdikty ve prospěch Šádkovy Viktorie hrubě ovlivnil sudí Pavel Rejžek, který byl za to hned po zápase pochválen Romanem Berbrem. Foto: O2 TV Sport.

4. Případ uzavření covidové sezony 2019/2020

(25. 6. 2020, zdroj: policejní spis)

Jeden podnět už discplinárka řešila se současným členem výkonného výboru FAČR a místopředsedou LFA  měl  Roman Berbr řešit například i to, jak to „hygienicky“ udělat, aby covidová sezona 2019/2020 předčasně skončila (proti normám LFA) a nehrála se baráž. A naopak, aby následující sezonu hrálo 18 týmů, tedy i Zbrojovka Brno, jejíž majitel Václav Bartoněk je otcem Šádkovy přítelkyně. To se nakonec také stalo poté, co propukla nákaza v týmu Karviné. 

Ke konspiračnímu rozhovoru  Berbr/Šádek došlo ve čtvrtek 25. června 2020, jak si předtím Berbr domluvil s tehdejším předsedou FAČR Martinem Malíkem.

Policejní odposlech z této kauzy publikoval efotbal.cz již v pátek 17. prosince 2021. Zatím bez odezvy. Tento případ je na hraně mezi Etickou komisí FAČR a Disciplinární komisí LFA. Nešlo totiž o jedno konkrétní utkání, ale o celou sezonu 2019/2020, jak v první a druhé lize.

Sedm otázek pro disciplinárku

Sedm otázek, které by si podle mého názoru měla Disciplinární komise LFA (nebo Etická komise FAČR) položit:

1. Je přípustné, aby se místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek,  jak dokládají některé policejní odposlechy, přes trestně stíhaného exmístopředsedu FAČR Romana Berbra snažil ovlivnit  nominaci hlavního rozhodčího na ligové utkání svého klubu a zval ho před výkopem domácího ligového zápasu do kabiny rozhodčích?

2. Je přípustné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek, tak jako loni v únoru při ligovém utkání Zbrojovka Brno-Viktoria Plzeň, nevybíravě napadal ve VIP prostorách sponzory domácího klubu (Josefa Grilla)?

3. Je přípustné, aby bodyguard místopředsedy LFA a majitele a ředitele Viktorie Plzeň Adolfa Šádka porušoval návštěvní řád a nosil do hledišť cizích stadionů střelnou zbraň, jak před časem fotograficky doložil tisk? A je v této souvislosti přípustné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek chodil během utkání až k hrací ploše, v některých případech i se svým ozbrojeným bodyguardem, a ovlivňoval svými výroky a chováním rozhodčí i v průběhu utkání?

4. Je přípustné či vhodné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek „spamoval“ po ligových utkáních svými výtkami předsedu komise rozhodčích FAČR Radka Příhodu?

5. Je přípustné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek, jak prokázaly policejní odposlechy, za zády předsedy LFA Dušana Svobody konzultoval spolu s místopředsedou FAČR Romanem Berbrem plán, jak kvůli pandemii covidu předčasně ukončit sezonu profesionálních soutěží 2019/2020, a dostat tak mj. do první ligy bez barážového boje Zbrojovku Brno, jejímž majitelem je shodou okolností otec přítelkyně majitele a ředitele Viktorie Plzeň?

6. Jaký byl podle místopředsedy FAČR a majitele a ředitele Viktorie Plzeň důvod, že sponzorské firmy tohoto klubu podle některých policejních analýz posílaly faktury na účet místopředsedy FAČR Romana Berbra?

7. Může místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek potvrdit, či vyvrátit, že před svědky z řad žurnalistů a televizních komentátorů údajně prohlásil, „že je schopen si všechny české fotbalové novináře koupit, včetně toho Pavla Procházky, za deset tisíc korun“? A pokud by to byla pravda, je přípustné, aby takové výroky pronášel  místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň?

Jeden podnět už disciplinárka řešila 

Případů a poznatků má tedy Bačkova disciplinární komise více než dost. Stačí se jim věnovat a řešit je.

Připomínám, že jeden podnět jsem disciplinárce coby šéfredaktor magazínu HATTRICK předložil již v roce 2015. A to kvůli nepřípustnému chování tehdejšího místopředsedy FAČR Romana Berbra v souvislosti se zákulisím českého fotbalu. Upozornil jsem tehdy komisi na Berbrovy výroky ohledně předsedy asociace Miroslava Pelty, místopředsedy Dušana Svobody, členky výkonného výboru Dagmar Damkové a vůči dalšímu členovi výkonného výboru Vlastimíru Hrubčíkovi. 

Disciplinární komise se před sedmi lety mým podnětem skutečně zabývala, ale Romana Berbra nakonec nepotrestala, protože, jak konstatovala,  k nim došlo už před časem, což by prý nemělo „patřičný výchovný účinek“.

Slovní spojení „patřičný výchovný účinek“ v souvislosti se soudně stíhaným místopředsedou FAČR Romanem Berbrem působí vskutku i po těch letech velmi roztomile. 

Věřím, že ke stejnému závěru nedojde Bačkova komise i nyní v Šádkově případě. Protože některé důkazy si mohla zajistit už dávno (ozbrojený bodyguard na tribuně, Šádkovy pravidelné ataky rozhodčích na hrací ploše). A protože ty další vyšly najevo z policejních odposlechů až v posledních dvou letech po Berbrově zatčení 16. října 2020. 

A možná by nebylo od věci zeptat se předsedy komise rozhodčích FAČR Radka Příhody, jakými esemeskami jej v průběhu ligového ročníku 2021/2022 místopředseda LFA zásobuje...   

P. S. Tyto „poznatky“ a důkazy autor textu opětovně zašle i příslušným pracovníkům a funkcionářům LFA.

VÍZEK MÁ PRAVDU: PLZEŇSKÉ ŘVANÍ NA SUDÍ NENÍ NORMÁLNÍ. JAKO TO, ŽE V ČELE LFA, JEŽ TO MÁ ŘEŠIT, STOJÍ „ŘVOUN“ ŠÁDEK