Ondřej Škvor mj. v sobotu napsal:
„Když česká liga, tak čeští sudí. Podle logiky i selského rozumu, jak chcete. Zdejší komise rozhodčích se však musela podívat do ciziny, aby beze strachu obsadila nedělní podvečerní šlágr. Beze strachu, že ovlivní boj o titul a zároveň odrovná kariéru mladého sudího. Proto si derby Slavia-Sparta vezme pod píšťalku polské eso Szymon Marciniak. Jeden nemusí dlouze dumat, aby pochopil, že tu něco nesedí. Jak se to tedy seběhlo? Skoro se dá říct, že se jedná o vynucenou záležitost. Něco jako v šachu. Soupeř vás přiměje, abyste provedli tah, z kterého nejste nadšeni, jenže jiný není možný. Soupeřem je v tomto případě především minulost. Ta proměnila listinu rozhodčích z velké části v soupisku snad nadějných, ale především nezkušených arbitrů. Takových, kteří na nejvýbušnější zápasy ještě nemají...
… A proč nemohou derby pískat zkušení arbitři Zelinka a Berka? U nich do hry vstupuje veto. Příhoda totiž objel před jarem kluby a dal jim možnost, aby některé sudí obecně odmítly. Sparta (stejně jako Viktoria Plzeň – pozn. efotbalu) zmizíkem přejela Zelinku, Slavia zase Berku. Proč taková nabídka? Jako vstřícný krok, podaná ruka. Takové rozhodnutí – zvlášť ve stávající situaci – se však obrací proti jeho autorovi....
… A u nezkušených rozhodčích se teď se ještě komise bojí, že by je Eden sevřel a po zápase vyplivl tak zmordované, že by to mohlo zásadně ohrozit jejich kariéru. Proto z Polska přijíždí Marciniak se svými kolegy.
To samozřejmě přinese zvýšené náklady, o které se podělí Slavia a Sparta. Jak? V případě českých sudích je platí vždy domácí klub, a to takto: hlavní 25 000 korun, každý z asistentů 15 000, VAR 7500, AVAR 5000, čtvrtý sudí 2000. Celkem tedy 69 500 plus cestovní výdaje.
I teď tuto sumu vyplatí domácí, takže Slavia, vícenáklady na polské hosty ve výši přibližně 190 000 korun si napůl rozdělí oba kluby, každý 95 000. Dohromady tedy přibližně 260 000 korun. Zvažovaná německá varianta měla přijít na dvojnásobek.
Na tu ovšem klidně ještě může dojít. Zahraniční sudí se do FORTUNA:LIGY v této sezoně velmi pravděpodobně vrátí. Klidně i dvakrát, zvlášť pokud si to nadstavba vyžádá.
Ale tím by to mělo skončit. Jedná se o nesystémové řešení a v příští sezoně si má komise vytvořit prostor a podmínky, aby nejlepší čeští rozhodčí největší české zápasy zvládli.
Třeba i tím, že zruší veto, kterým si sama odstřelí dva způsobilé rozhodčí.“
Slovo „způsobilé“ mi ovšem v souvislosti s rozhodčím Berkou nepřijde nejvhodnější. Slavia ho vetuje kvůli tomu, že podle jejího názoru (ale i podle názoru Příhodovy komise rozhodčích) závažně chyboval v podzimním letenském derby (Sparta-Slavia 1:0). To však byl odvar proti tomu, co tento přičinlivý návštěvník legendárních Berbrových plzeňských plesů předvedl například předloni při 1. nadstavbovém kole, kde brutálně „zařízl“ Jablonec v duelu s Plzní (1:2). Média nedávno zveřejňovala policejní odposlechy, v nichž si bývalý slávistický sportovní ředitel Jan Nezmar plačtivě stěžoval u Romana Rogoze na výkon sudího Marka v utkání Liberec-Slavia (0:0). Ovšem Berkův „zářez“ ze stejného květnového víkendu v této souvislosti zmíněn nebyl.
Nebylo to ale první ani poslední představení tohoto arbitra. Pokud tedy někoho ze zkušených rozhodčích z Berbrovy éry, kteří zbyli na současné listině, považuji za nezpůsobilého, pak je to právě Ondřej Berka.
Kuriózní „obroda“ á la vedení LFATo je ale jen jedna připomínka, jinak Škvorův komentář podepisuji v plném rozsahu. Ovšem přidávám důležitý dovětek. Pokud se má český ligový fotbal obrodit, musí se změnit nejen klíčová komise rozhodčích FAČR, což už se stalo, ale i vedení Ligové fotbalové asociace (LFA), která profesionální soutěže v Česku řídí.
Pokud šéf LFA, člen výkonného výboru FAČR (a místopředseda Sparty) Dušan Svoboda navrhoval i po kauze „Suchej hajzl“ v předloňském finále Českého poháru Sparta-Liberec do nové komise rozhodčích z listiny vyřazeného Pavla Královce, tak musí být úplně mimo, nebo tím něco sleduje. A pokud místo něj tedy navrhne dalšího bývalého sudího ze slavné Berbrovy stáje, z předsednické funkce v Jihočeském fotbalovém krajském svazu loni sesazeného Jana Jílka, jehož sám „Náčelník“ určoval za svého možného nástupce, tak nezbývá než se zeptat: „Cui bono, v čí prospěch?“
Pokud místopředseda LFA, člen výkonného výboru FAČR (a majitel a ředitel Viktorie Plzeň) Adolf Šádek (který je mj. znám tím, že v útrobách stadionů řve na rozhodčí, napadá ve VIP prostorech sponzory soupeřů a posílá naléhavé „SMS spamy“ předsedovi komise rozhodčích) pro změnu navrhne do nové komise arbitrů plzeňského sudího MUDr. Jiřího Moláčka, jehož jméno rovněž opakovaně proběhlo odposlechy a z něhož si Roman Berbr dělal svého „lékařského poskoka“, tak už k tomu není vůbec dodat.
Jestli si pánové z vedení LFA takto představují obrodu českého fotbalu v oblasti „výchovy“ rozhodčích, tak s tím asi nic systémově nenaděláme. Pak nám nezbude než pozvat Marciniaka. A to dnes nepíšu o tom, z jakých firem chodily peníze na Berbrovy účty.
Polský sudí filmaře ignoroval a místo bramboračky udělal z derby docela chutný guláš. Kéž by řídil i duel Plzeň-Slavia