eFotbal

UEFA by měla přesunout finále Ligy mistrů z Petrohradu. Nehledě na Gazprom. A FIFA vyřadit Rusy z baráže MS

eFotbal
UEFA by měla přesunout finále Ligy mistrů z Petrohradu.  Nehledě na Gazprom. A FIFA vyřadit Rusy z baráže MS
UEFA by měla přesunout finále Ligy mistrů z Petrohradu. Nehledě na Gazprom. A FIFA vyřadit Rusy z baráže MSFlashscore
Věčně omílaná věta, že politika do sportu nepatří, je samozřejmě nesmysl. Protože sport už je dávnou součástí politiky, která ho slupla jak malinu.  Proč se ruský prezident Vladimir Putin sešel v Pekingu v pátek 4. února 2022, tedy v den zahájení ZOH, se svým čínským protějškem Si-Ťin-phingem, když Rusko jako stát na těchto Hrách kvůli své nekonečné dopingové aféře vůbec pod svou vlajkou a hymnou nemohlo startovat? Kvůli tomu, aby se dohodli, že ruští vojáci na Ukrajinu po dobu Her nevstoupí a že to udělají místo 16. února až 22. února? Stejně jako v roce 2014 krátce po svých „dopingových“ ZOH v ruském Soči obsadili Krym a vyvolali konflikt na Donbase? Nejen světoví demokratičtí politici, ale i vedení UEFA, by měli nyní okamžitě přesunout finále fotbalové Ligy mistrů, které se má konat v sobotu 28. května 2022 v Petrohradě, z Ruska do jiné země.
Reklama
Reklama

A to přesto, že ještě v minulých dnech Evropská fotbalová unie oznámila, že zatím nezvažuje, že by kvůli hrozícímu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou přemístila letošní finále Ligy mistrů z Petrohradu. Podle agentury DPA však UEFA situaci bedlivě sleduje.Celou situaci neustále a detailně sledujeme. O změně hostitele však zatím neuvažujeme,“ uvedla UEFA koncem minulého týdne na dotaz agentury DPA.

Tak věřme, že UEFA dění v Rusku a na Ukrajině sledovala i v pondělí 21. února 2022 a že už ví, co se stalo.

Jak předseda UEFA s šéfem MOV chlácholili Putina

Zopakujme si v této souvislosti zprávu z 9. prosinec 2019:

„Světová antidopingová agentura WADA potvrdila čtyřletý zákaz pro Rusko na mezinárodních sportovních akcích, informovala o tom BBC. V praxi to bude znamenat, že se na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu ani na zimní olympiádě v Pekingu o dva roky později neobjeví ruská vlajka ani nezazní ruská hymna. To ovšem neznamená, že na akcích nebudou startovat ruští sportovci. Objeví se však pod neutrální vlajkou, podobně jako tomu bylo třeba na ZOH 2018 v Jižní Koreji. Stejný režim bez vlajky čeká ruské fotbalisty, pokud se probojují na MS 2022 v Kataru. U ruských sportovců, kteří budou na velkých akcích startovat, musí platit podmínka, že nebyli zapojeni do ruského dopingového systému odhaleného před pěti lety. Kontrolní výbor WADA mimo jiné doporučil Rusku neudělovat a případně i odebrat pořadatelství šampionátů a velkých sportovních akcí, pokud to není z právních či praktických důvodů vyloučeno. Renomovaná média však píší, že i po dnešním rozhodnutí zůstane Petrohrad jedním z pořadatelských měst fotbalového Eura 2020. A uspořádá i finále fotbalové Ligy mistrů v květnu 2021.

Německý Der Tagesspiegel v této souvislosti zmiňuje, že se krátce po zveřejnění návrhu kontrolní komise WADA koncem listopadu sešel Thomas Bach, předseda Mezinárodního olympijského výboru, s Aleksanderem Čeferinem, prezidentem UEFA. A šéf evropského fotbalu obratem letěl do Ruska, kde osobně ubezpečil prezidenta Vladimira Putina, že EURO ani finále Ligy mistrů v Petrohradu dopingové sankce neohrozí. Co se týče fotbalového mistrovství světa 2022 v Kataru, pak The Daily Telegrapgh uvádí, že sankce by se na Rusko vztahovala jen směrem k závěrečnému turnaji, kde by tým vystupoval pod neutrální vlajkou. Kvalifikaci může normálně odehrát pod vlajkou Ruské federace.“

Jak se vedení UEFA vykašlalo na doporučení WADA

Tolik zpráva ČTK stará více než dva roky. Stalo se přesně, co věděla renomovaná evropská média už předem. Kvůli světové pandemii bylo sice fotbalové EURO odloženo na rok 2021, ovšem ruskému Petrohradu nejenže pořadatelství ME nebylo odňato, ale kromě tří zápasů skupiny B a jednoho čtvrtfinále nakonec hostil sedm utkání EURO… Jelikož Dublin kvůli pandemii nesplnil divácké podmínky, byly tři duely dublinské skupiny přesunuty do Petrohradu. Takže se jich v Rusku uskutečnilo – zcela proti doporučením WADA – skoro dvakrát tolik!

UEFA se totiž na všechno vykašlala. Proč asi? Protože je ruský plynárenský kolos Gazprom jedním z hlavních sponzorů Ligy mistrů a EURO 2020 i 2024 v Německu?  Finále Ligy mistrů bylo sice loni kvůli pandemii přesunuto z Petrohradu do Porta, ovšem s tím, že se v ruském městě uskuteční letos.

Ostatně navzdory ruské anexi Krymu v roce 2014 uspořádalo vedení FIFA v Rusku v roce 2018 „v pohodě“ předem naplánované a za velmi podivných předchozích okolností přidělené mistrovství světa. Už v září 2013 totiž v Soči Vladimir Putin podepsal se zkorumpovaným expředsedou FIFA Josephem Blatterem smlouvu o tom, že se Gazprom stane oficiálním partnerem Mezinárodní fotbalové federace (FIFA).

Sport, hlavně fotbal, by neměl stát mimo sankce

Pokud ale mají být celosvětově sankce demokratických zemí vůči Rusku účinné a tvrdé, musejí se týkat i oblasti sportu, hlavně tedy nejpopulárnějšího sportu, fotbalu.

Už nyní je otázkou, zda by se ve čtvrtek měla hrát odveta play off Evropské ligy Real Betis Sevilla-Zenit Petrohrad. Vzhledem k tomu, že Španělé vyhráli minulý týden první duel v Rusku 3:2, lze předpokládat, že i tak budou evropské poháry v dalším průběhu evropských pohárů na jaře 2022 bez Rusů. Když ne administrativně, alespoň sportovně.

Zpochybněna by ale měla být i účast Rusů v baráži o MS 2022, kdy mají 24.  března v semifinále doma v moskevských Lužnikách hostit Polsko (vítěz tohoto střetnutí má shodou okolností 29. března nastoupit proti lepšímu z dvojice Švédsko-Česko).

A jsou tu i jiné události: kvalifikace MS 2023 žen, kvalifikace ME 2023 hráčů do 21 let, Liga národů 2022/2023, juniorské šampionáty, příští ročník evropských pohárů 2022/2023 atd.

Jestliže v nich ruské týmy budou opětovně soutěžit jako by se nic nestalo, jen funkcionáři UEFA a FIFA před losem technicky ošetří, aby se ve skupině neutkali Rusové s Ukrajinci, je to zase špatně.  S Ruskem by se totiž za dané situace neměly utkávat žádné výběry či týmy z demokratických zemí.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

P.S. Podle úterní odpolední zprávy BBC je téměř jisté, že UEFA  kvůli krizi mezi Ruskem a Ukrajinou letošní finále Ligy mistrů z Petrohradu přesune.

Do Pardubic míří talent z Letné Patrák. Vrba si ho v zimě vybral ze sparťanského béčka