Jak uvedl deník Guardian, při přípravách na katarské mistrovství zemřelo již na šest a půl tisíce dělníků. Často prý na selhání důležitých orgánů po celodenní práci na žhavém slunci. Dělníci nemají přestávky a ani možnost schovat se do stínu. Pořadatelé se však brání. Pracovní podmínky se údajně zákonnými úpravami zlepšily. „Řadu z nich dál okrádají o mzdu, vymáhání spravedlnosti je pro dělníky pořád velmi těžké. A pak je tu samozřejmě problém nevysvětlené smrti stovek z nich,“ naznačila problémy May Romanosová z neziskové organizace Amnesty International.
Kvůli špatným pracovním podmínkám dělníků již během kvalifikačních duelů oblékli protestní trika například fotbalisté Norska či Německa. Angličtí fotbalisté pak čekají na setkání se zástupci Amnesty International. Jejich stanovisko by pak mělo padnout po schůzce.
Trávník vzniká ve čtyřicetistupňových vedrech
Pro pouštní zemi subtropického pásu je velmi složité vypěstovat i svěží trávník pro fotbalová hřiště. Jak dokazují záběry české televize, trávník se pěstuje například na farmě uprostřed pouště, kde teplota po většinu roku neklesá pod čtyřicet stupňů Celsia. Pole se rozkládá nedaleko hlavního města Dauhá. Sklidit zelený koberec, převézt ho na kamionech a položit na hrací plochu by pak mělo trvat pouhých osm hodin.
„Povětrnostní podmínky a klima spolu s kvalitativními kritérii, která jsme si stanovili, způsobují, že je krajně náročné získat požadovaný produkt. Ale uspěli jsme,“ chlubí se Súdanec Haitam al-Šaríf, který má projekt na starosti od roku 2007. Faktem ovšem zůstává že cena takového pěstění není nijak levná. Katar ze Spojených států každoročně dováží sto čtyřicet tun travních semen ve speciálně klimatizovaných letadlech. Stadiony se pak při energeticky náročném procesu zavlažují odsolenou mořskou vodou, přičemž v létě spotřebuje každé hřiště padesát tisíc litrů vláhy denně.
Mohamed al-Atwán, bývalý projektový manažer stadionu 974, na kterém se bude též hrát rovněž vysvětlil plány a cíle se stadiony, na které se už od září vysazovala zimní odrůda trávy, která, aby přežila, se uměle ochlazuje mrazivým vzduchem. „Naším cílem je neměnit trávník během mistrovství a nemuset ho měnit dokonce ani poté, co skončí,“ vysvětluje al-Atwán.
I když není přesná cena fotbalového pažitu známá, odhaduje se, že Katar celkově do vybudování infrastruktury investoval za posledních deset let miliardy dolarů.
Video České televize pořadu Horizont 24 můžete zhlédnout ZDE.
Zdroj: Česká televize
Aubameyang vysvětlil, proč kvůli Barceloně klesl dobrovolně s platem. Na Camp Nou chce Haalanda