Pokud jde o Kuchtu, je známo, že s ním občas byly uvnitř klubu problémy, že se hádal i s trenéry. Ví se také, že slávistický trenér Jindřich Trpišovský nemá takové hráče příliš v oblibě.
Jenže Jan Kuchta se stal loni spolu se sparťanem Adamem Hložkem Králem střelců ročníku 2020/2021. A po podzimu byl na třetím až čtvrtém místě s devíti brankami, jen s jednogólovou ztrátou na desetigólové Beauguela z Plzně a Jurečku ze Slovácka.
A pak, teď to ještě z Edenu natrénovanému Kuchtovi v ruském týmu pálí. Ale co potom? Je tu nedávný nechvalný příklad Alexe Krále, který po přestupu ze Slavie do Spartaku Moskva v Rusku natolik zpustl, že z něj byl na loňském ME poloviční hráč a z krize ho zatím nedostal ani současný „ozdravný“ pobyt ve West Hamu United.
Vlastně si ani nevybavuji, kterému českému reprezentantovi přestup do ruského klubu, kromě peněz, nějak výrazně pomohl. Tedy kromě hráčů, kteří přišli do Petrohradu pod někdejší dril trenéra Vlastimila Petržely.
A pak je tu politický aspekt, byť často slyšíme, že politika do sportu nepatří. Problém je v tom, že sport patří do politiky… Zkrátka a dobře, já bych nyní, v dnešní situaci do Putinova Ruska nešel, ani kdybych tam dostal lepší plat než Messi v PSG. Stačí si přečíst noviny.
Když už jsme u Slavie, máme tu příklad její největší legendy, Josefa Bicana, který za války statečně odmítal i (velko)německé lukrativní nabídky.
Byli jsme s tebou, Wuchane...A Čína, tedy Wuchan? Jak už jsem napsal do editorialu únorového čísla magazínu HATTRICK ke startu jarní ligy:
„Pamatuji se na to jako dnes, budou to již dva roky. Je sobota, 22. února 2020 odpoledne. Těsně před výkopem ligového utkání Slavia Praha – SFC Opava (2:0). Fotbalisté červenobílých přinášejí na plochu v Edenu transparent s nápisem, na němž je v angličtině napsáno: ‚Jsme s tebou, Wuchane‘. Chtějí tím podpořit své čínské majitele a první epidemií zasažené město Wuchan. Diváci na tento moment reagují velmi rozpačitě, téměř nikdo, kromě několika lidí ve VIP prostorách hlavní tribuny, netleská. Jako by fanoušci tušili, jak tenhle ‚čínský sajrajt‘, jak nové onemocnění s oblibou nazývají kolegové z sportovní redakce deníku Blesk, záhy zaplaví celý svět. Za dva týdny se pražské derby Slavia-Sparta (1:1) ještě uskuteční, ale hned po té, se fotbal (nejen) v Česku kvůli epidemii zastaví na dva a půl měsíce. O rok se odkládá EURO 2020 i Copa América a LOH v Tokiu.“
Teď tedy míří za sto milionů korun do Wuchanu Nicolae Stanciu. Hodně štěstí. Příští rok v červnu by mu v Edenu skončila smlouva, to už by za něj ve Slavii nic nedostali.
Dá se to pochopit, ale je to tu zase: opravdu politika do sportu nepatří? Kdyby tomu tak bylo, těžko by čínští majitelé v roce 2016 do Slavie vstupovali. A poněkud úsměvné mi nyní přijde, když i od některých známých slávistů slyším, že únorové ZOH 2022 v Pekingu budou rozhodně bojkovat.
Nejsou krysy jako krysyOvšem být profesionálním mediálním a marketingovým pracovníkem Sparty, asi bych na Twitteru, byť „osobním“, v souvislosti se Stanciem nepsal vtípky o tom, že „netopýr je vlastně létající krysa“.
Už proto, že bývalý majitel fotbalové Slavie (čínská firma CEFC) byl ještě nedávno majetkově a obchodně spjatý také se sparťanským majitelem (se společností J&T).
A pokud jde o ty krysy, sledoval bych jejich pohyb třeba na hoře odpadků, kterou vytvořila firma AVE CZ kousek za Čáslaví a zajímal bych se o to, proč jí někteří místní obyvatelé začali říkat West Ham Hill.
Důrazný Kuchta se stal okamžitě hlavní střeleckou tváří Lokomotivu, jeho kvality uznal i sparťan SáčekStanciu opustí metropoli kvůli exotice i podruhé. Nynější laso z čínské Super League je prý mimořádně atraktivní