Nemá v sobě instinkt zabijáka alá Horst Siegl, gólový radar Patrika Schicka ani nadání Adama Hložka. I tak mu ale po návratu do Slavie ležela česká liga u nohou. Tedy minimálně její červeno-bílá obec. Přitom Kuchta se tam mohl prosadit už dřív. V Edenu ho fotbalově vychovali, na pořádnou šanci v A-týmu však řadu let čekal marně. V listopadu 2015 naskočil na třináct prvoligových minut v derby s Bohemians, jinak ale vymetal všemožná hostování. A ne všude se mu dařilo. Třeba jeho původně roční mise v Teplicích skončila už v polovině a manažer sklářů Štěpán Vachoušek byl k němu tehdy hodně kritický. „Nenaplnil naše očekávání. Beru to jako svou velkou chybu, jsem za jeho příchod zodpovědný. Nikdy ale nevidíte hráčům do hlavy. A u něj nejdřív nic nenasvědčovalo tomu, že ji nemá v pořádku. Fotbal však pro něj není na prvním místě. Bude to pro něj poučná facka,“ prohlásil o něm sportovní ředitel klubu ze Stínadel. Kuchta pak zamířil na hostování do Liberce, které se už po půlroce naopak změnilo v trvalý přestup. Ve Slovanu tak odehrál celý ročník 2019/2020, během kterého vstřelil šest gólů a pak se přesunul zas jinam. K údivu všech do Slavie, pro kterou byl dlouho zcela nepotřebný. Zatoužila po něm jen krátce poté, co už její nebyl. Jenže jít proti přání charismatického trenéra Jindřicha Trpišovského si tenkrát nedovolil ani šéf klubu Jaroslav Tvrdík. A dobře udělal. Právě Kuchta je totiž dalším zářným příkladem toho, jak kouč Slavie umí měnit pazourky v nyblýskané diamanty. Takové, které touží mít ve své sbírce i zahraniční kluby. Z kritizovaného fotbalisty udělal útočníka týmu číslo jedna a zahrnul ho něčím, co Kuchtovi v Edenu dlouho tolik chybělo. Tedy důverou v to, že je dostatečně kvalitním borcem pro Slavii. A důrazný útočník mu to vrátil měrou přímo vrchovatou. V minulé sezoně nastřílel za mužstvo patnáct ligových gólů, čímž se spolu s rakeťákem Hložkem stal nejlepším kanonýrem soutěže. I tak ale loňský podzim trávil občas mezi náhradníky, což hodně těžce nesl. A několikrát to dal náležitě najevo, což zase rozpálilo Trpišovského. Ten však nad ním nikdy nezlomil hůl. I nadále měl k němu velmi specifický přístup, který mnohem více než vztah trenéra s hráčem připomínal ten otce se synem. Výsledek je, že se z muže na odstřel už velmi brzy stane posila Lokomotivu Moskva. Ruského velkoklubu, jenž se za poslední čtyři roky představil hned třikrát v základní skupině Ligy mistrů a který za Kuchtu zaplatí zhruba 130 milionů korun. Což je třináctkrát víc než suma, za kterou se Kuchta do Prahy vracel. Nezbývá než si přát, aby byl za Uralem stejně úspěšný jako teď ve Slavii. Zároveň se ale najde dost těch, kteří tomu tolik nevěří. A není se moc co divit. Kuchtovu náladovost mu totiž zrovna v Rusku trpět nikdo nebude. A zapomenout tam může i na podobná ochranná křídla, pod která si ho vzal Trpišovský. Dokáže se prosadit i bez něj?
Když si Limberský s Vrbou „poměřují pindíky“ přes výši platu. Krmenčík není největší ostudou Plzně, tou je BerbrZ rebela Kuchty udělal hvězdu až Trpišovský. Jak mu to půjde bez něj v Rusku?
Hráči pražské Slavie vstoupí na jaře do nové éry. Éry bez svého nejlepšího střelce Jana Kuchty, jemuž se v Edenu povedlo obrátit kurs a svou kariéru nasměroval k výšinám. Nutno ale říct, že kormidlem nehýbal jen on, nýbrž z velké části i úspěšný mořeplavec Jindřich Trpišovský. Mimořádný trenér psycholog, který měl ke Kuchtovi přímo otcovský přístup. Jak si trochu náladový útočník povede v Moskvě? A nezamrzne tam stejně jako už několik velkých hráčů před ním?
Reklama
Reklama