eFotbal

Funkcionáře pražských „S“ či Plzně musí řešit LFA! Odváží se Bačkova DK potrestat třeba Šádka? FAČR smí z ligy trestat jen sudí

eFotbal
Funkcionáře pražských „S“ či Plzně musí řešit LFA! Odváží se Bačkova DK potrestat třeba Šádka? FAČR smí z ligy trestat jen sudí
Funkcionáře pražských „S“ či Plzně musí řešit LFA! Odváží se Bačkova DK potrestat třeba Šádka? FAČR smí z ligy trestat jen sudíFlashscore
Etická komise Fotbalové asociace ČR v korupční kauze okolo bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra vyloučila Vyšehrad z třetí ligy. Klub může od příští sezony startovat nejvýš v pražském přeboru. Rozhodčím Zdeňku Kovalovi, Jiřímu Musilovi a Miloši Vitnerovi komise zakázala osm let působit ve fotbale a zároveň jim uložila pokutu 25 tisíc korun. Miroslav Svoboda nesmí 18 měsíců zastávat funkci delegáta.
Reklama
Reklama

O prvních verdiktech v kauze kolem Berbra informovala FAČR v tiskové zprávě. Všichni potrestaní se mohou odvolat k odvolací komisi. Ve zprávě ČTK se dále píše o tom, že: „Etická komise se zatím nijak nevyjádřila k nedávno zveřejněným policejních odposlechům, v nichž figurují i funkcionáři z elitních klubů, třeba mistrovská Slavia a její někdejší sportovní ředitel Jan Nezmar.“

Ale to je úplně jinak. Jestli veřejnost čeká, že při příštím zasedání Etické komise FAČR v úterý 28. prosince 2021 přijdou na řadu i ligové kluby a funkcionáři Slavie, Sparty, Viktorie Plzně, Zbrojovky Brno, FC Hradec Králové či dalších klubů, je na omylu. Kluby profesionálních soutěží, první Fortuna:ligy a druhé Fortuna:národní ligy, si řeší Ligová fotbalová asociace (LFA), tedy její disciplinární komise vedená Richardem Bačkem.

Jen ta může posuzovat, a případně trestat, konání funkcionářů pražské Slavie (bývalého sportovního ředitele Jana Nezmara, pokud je tedy ještě členem FAČR), Sparty (sportovního ředitele Josefa Kruly či případně místopředsedy Dušana Svobody), Viktorie Plzeň (ředitele a nyní i majitele Adolfa Šádka), Zbrojovky Brno (majitele Václava Bartoňka) či FC Hradec Králové (prostořekého sportovního ředitele Jiřího Saboua) atd.

Bude šéf disciplinárky LFA dostatečně odvážný?

Dochází zde však k obřímu paradoxu. Bude mít šéf disciplinárky LFA Richard Baček sílu na to, aby řešil, případně trestal, své nejvyšší šéfy, předsedu LFA Dušana Svobodu či místopředsedu LFA Adolfa Šádka za to, jakým způsobem se loni podíleli na porušení vlastních norem v případě rozšíření ligy na 18 týmů s využitím epidemické situace s covidem-19?

Server efotbal.cz již v pátek 17. prosince 2021 na základě policejních odposlechů v akci Šváb informoval o tom, jak exmístopředseda FAČR Roman Berbr s bývalým předsedou FAČR Martinem Malíkem za účasti bývalého brněnského funkcionáře Radka Běláka a majitele Zbrojovky Brno Václava Bartoňka vytvořili loni v červnu s měsíčním předstihem covidový plán akce „18 klubů v lize“, do něhož zasvětili i Šádka a později si jej nechali schválit Svobodou a pak formálně i Ligovým výborem LFA. 

Reakce LFA? Hrobové ticho

Jelikož už je pět dní kolem této kauzy, stejně jako kolem dalších starších a vyloženě starých kauz (Slavia a údajný milion, Krula a „suchej hajzl“ atd.) ze strany LFA hrobové ticho, zdá se, že není z její strany velký zájem tyto věci řešit.

Etická komise FAČR nemůže do věcí LFA aktivně zasahovat, což je možná systémová chyba ještě z minulých peltovsko-berbrovských časů. Možná by mohl být veden teoretický právnický spor o Dušana Svobodu a Adolfa Šádka jakožto členů výkonného výboru FAČR. Ale jelikož ve vedení FAČR zastupují LFA, tedy ligové kluby, mám obavu, že si to LFA pohlídá a ani do těchto případů Etickou komisi FAČR nepustí…

Řady sudích asi prořídnou, potrestán může být i slávista Bílek

Etická komise může ovšem řešit ligové rozhodčí, jejich komisi má FAČR z nařízení mezinárodních fotbalových federací pod sebou. Takže lze očekávat, že hříšníci typu Ginzela, Rejžka, Královce, Ardeleana ad. budou brzy potrestáni, možná už za týden 28. prosince. Pokud tedy také narychlo neutečou z řad FAČR, jak to již učinila většina z 22 obviněných v kauze Berbr a spol. 

V každém případě budou mít první a druhá liga na jaře 2022 nouzi o sudí a předseda komise rozhodčích FAČR Radek Příhoda musí spoléhat na talentované nováčky typu Dalibora Černého, který rozhodoval nedělní zápas Baník-Slavia (3:3).

Etická komise FAČR ano, Disciplinární komise LFA ne?

Pokud jde o současné ligové funkcionáře, může Etická komise FAČR potrestat jen dnešního sportovního ředitele a člena představenstva Slavie Jiřího Bílka, který podle odposlechů od obviněného bývalého sportovního ředitele potrestaného Vyšehradu Romana Rogoze požadoval protekci u rozhodčích ve třetí lize pro slávistické béčko.  Bílek tedy podle všeho nějakému trestu kvůli svým předešlým aktivitám v ČFL neunikne, ale co ostatní velké ligové ryby? Bude si hrát LFA dále na pštrosa?

Jestliže bude konat jen FAČR, tedy Etická komise FAČR, zatímco LFA, tedy Disciplinární komise LFA problémové kauzy zamete pod koberec, nehne se český fotbal ani s novým vedením z místa a bude pro veřejnost i sponzory i nadále berbrovsky nedůvěryhodný.

Široká fotbalová obec neumí a nebude dělat rozdíly mezi FAČR a LFA. Pro ni existuje jen jeden český fotbal. Věřím, že to na Strahově vědí a mají připravený nějaký plán. Dnešní nová důvěryhodná Etická komise FAČR to ani se svými pracovitými členy sama vyřešit nemůže. Potřebuje podporu vedení i médií.

Horké jaro: Slavia hostí Spartu, jede do Hradiště a do Plzně, Sparta naopak Viktorku i Slovácko přivítá na Letné