eFotbal

Pět ikonických svatostánků, které padly za oběť modernějším arénám

eFotbal
Pět ikonických svatostánků, které padly za oběť modernějším arénám
Pět ikonických svatostánků, které padly za oběť modernějším arénámFlashscore
Každý klub má své zázemí, svou domácí baštu, kde jej fanoušci vedou za výhrami. Známé evropské značky se pyšní svatostánky, které vykazují nejen velkou kapacitu v hledišti, ale i bohatou historii a slavné momenty, které z těchto míst udělaly majestátné adresy. Někdy však musí jít vzpomínky a minulost stranou, vnímat se musí nejen nutnost modernizovat své stadiony, ale i reagovat na růst populace a fanoušků. Postupem času se z některých těchto míst staly archaické budovy, které byly buď zbourány nebo opuštěny. Podívejme se na pět ikonických svatostánků, které padly za oběť modernějším arénám.
Reklama
Reklama
5) Estádio das Antas (FC Porto)

Dřívější domov FC Porto byl kdysi třetím největším stadionem v Portugalsku. Postaven byl již v roce 1952 a stal se náhradou za Campo da Constituicao. Kromě fotbalu se stal důstojným zázemím hned pro několik dalších sportů.  Původně měl kapacitu 55 tisíc míst, ale v průběhu let se rozrostl do rozměrů schopných pojmout až 95 tisíc hlav. Stadion, který byl taktéž domovem portugalského národního týmu, byl zbořen v roce 2004 a Porto nyní využívá zázemí Estádio do Dragao.

4) Maine Road (Manchester City)

Postaven byl již v roce 1923 a dlouhých 80 let věrně sloužil Manchesteru City. V průběhu té doby prošel celou řadou rekonstrukcí a později disponoval i kapacitou až 88 tisíc návštěvníků. Některé modernizace se ale realizovaly tak, že se bouraly některé tribuny a stavěly nové. Mnohonásobné renovace však udělaly ze stadionu nebezpečné místo. Až v roce 2003 se Citizens přestěhovali do svého nového domova Etihad Stadium a Maine Road bylo zbořeno poté, co selhaly pokusy o využití v jiných sportech.

3) Estadio Vicente Calderón (Atlético Madrid)

Jeden z nejslavnějších španělských svatostánků byl dlouhé roky věrným zázemím pro aktuální vládce La Ligy. Atlético Madrid tento stadion otevřelo již v roce 1966 a původně nesl název Estadio Manzanares. Později byl přejmenován, aby vzdal hold dlouholetému klubovému prezidentovi Calderonóvi. Posledním zápasem byl charitativní duel proti výběru hvězd a poté byl zbourán a přeměněn na nábřežní park. Atlético od roku 2017 využívá Metropolitano Stadium.

2) Camp de Les Corts (Barcelona)

Dnes už si každý fanoušek spojuje katalánského obra neodmyslitelně s Camp Nou, ale vždy tomu tak nebylo. Během jedné z nejdominantnějších ér Barcelony byl domácím stadionem Camp de Les Corts. I přes celou řadu rozšíření byla jeho maximální kapacita 60 tisíc míst, což už tak slavnému klubu nestačilo. Nakonec vyrostlo současné zázemí a ikonický stadion prodán a přeměněn na bytové parcely.

1) Arsenal Stadium (Arsenal)

Ačkoliv slavný svatostánek Gunners nesl název Arsenal Stadium, díky své poloze byl u fanoušků známější jako Highbury nebo „Home of Football“. Kanonýři jej využívali téměř století, ale nutnost jít s dobou a moci pojmout mnohem více fanoušků vedlo k vybudování nového zázemí. Na konci sezóny 2005/06 se Arsenal přestěhoval na Emirates Stadium a původní domácí bašta byla proměněna na obytnou zástavbu známou jako „Highbury Square“.

Zdroj: sportskeeda.com