eFotbal

Cílem musí být vždy start na MS. Povede v elitní červnové Lize národů Čechy Šilhavý, či Hašek se Šmicerem?

eFotbal
Cílem musí být vždy start na MS. Povede v elitní červnové Lize národů Čechy Šilhavý, či Hašek se Šmicerem?
Cílem musí být vždy start na MS. Povede v elitní červnové Lize národů Čechy Šilhavý, či Hašek se Šmicerem?Flashscore
Jak jsme již informovali, minulý týden členské kluby Ligové fotbalové asociace (LFA) odsouhlasily změnu termínové listiny aktuálně probíhajícího soutěžního ročníku. Sezona 2021/2022 tak skončí o jeden týden dříve, než bylo původně plánováno a mistrovský pohár se bude předávat již v sobotu 14. května 2022. Správný krok byl učiněn především kvůli čtyřem zápasům nového ročníku Ligy národů 2022/2023, které UEFA plánuje na první polovinu června (2. až 14. června 2022). Jelikož se tyto duely uskuteční až po březnové baráži MS 2022, není jisté, zda v té době ještě povede český tým současný hlavní trenér národního mužstva Jaroslav Šilhavý.
Reklama
Reklama

Ten spolu se svým asistentem Jiřím Chytrým začal po skončení neúspěšné kvalifikační skupiny MS 2022 (až třetí místo za Belgií a Walesem) volat po tom, aby bylo předem jasné, zda jeho realizační tým bude pokračovat i v případě, že se Česko na MS 2022 v Kataru (21. listopadu až 18. prosince 2022) nekvalifikuje. Z kritických slov nového předsedy FAČR Petra Fouska prý cítí nedůvěru, a žádá proto o vyjasňovací schůzku. Šilhavého se ve svém pravidelném glosáři zastal na serveru Sport.cz i Josef Csaplár. 

Autor těchto řádků při vší úctě k Jaroslavu Šilhavému, jehož si velmi váží, je ovšem toho názoru, že cílem každého čtyřletého cyklu musí být MS. Nikoli ME, což je turnaj nižší svítivosti. Pokud na světový šampionát národní celek nepostoupí, mělo by být předem automaticky jasné, že trenér se svým realizačním týmem automaticky skončí. A to bez ohledu na jakékoli předchozí výsledky. 

Je dobře, že k tomuto názoru nejspíš spěje i nové vedení FAČR v čele s předsedou Petrem Fouskem. Doby, kdy se na Strahově tvrdilo, že pro zemi velikosti Česka stačí účast na ME a že MS je až příliš náročným cílem, už snad skončily. Ostatně i nyní si účast přímo na MS 2022 už vybojovaly země s podobným či dokonce menší počtem obyvatel, než má Česko: vicemistři světa z MS 2018 Chorvaté, Švýcarsko, Srbsko, Dánsko či Belgie. Nasazenými v baráži pak budou Skotsko, Wales, Švédsko a Portugalsko. To už je devět evropských srovnatelných zemí, které jsou na tom fotbalově lépe než v současnosti Česko.

Důvodem ligové termínové změny jsou zkušenosti českých týmů startujících v evropských pohárech v minulých sezonách. Hráči elitních klubů FORTUNA:LIGY si díky této změně budou moci odpočinout před důležitým červnovým reprezentačním srazem a po něm se mohou ihned zapojit v klubech do přípravy na novou sezonu a důležité boje v předkolech evropských pohárů. Rád bych poděkoval za vstřícný postoj vedení FAČR i českého národního týmu. Pevně věřím, že se jedná o kompromis, který bude přínosný pro všechny,“ uvedl předseda Ligového výboru LFA Dušan Svoboda.

Červnové termíny Ligy národů 2022/2023:

2.-8. 6. 2022 – první dva zápasy

8.-14. 6. 2022 – druhé dva zápasy

Los 16. 12. 2021 (18.00)

Červnová Liga národů se čtyřmi výborným soupeři!

Upřesněme, že se v první polovině června v termínech 2. až 8. června a 8. až 14. června 2022 uskuteční hned čtyři (!) zápasy nového ročníku Ligy národů UEFA 2022/2023. Los se koná již 16. prosince 2021 od 18 hodin. 

Jak známo, Česko v roce 2020 postoupilo do šestnáctičlenné elitní divize A, kde hrají nejlepší evropské týmy, jež budou rozděleny do čtyř skupin po čtyřech týmech.  O jak důležitou soutěž jde, ukazuje i současná kvalifikace MS 2022. Nebýt loňského úspěchu v Lize národů, které jim zajistilo účast v baráži koncem března, Češi už by měli nyní jasno, že se MS v Kataru opět nezúčastní. A Šilhavý by možná byl již teď bez funkce. 

Dodejme, že v elitní divizi Ligy národů startují v sezoně 2022/2023 Francie (vítěz ročníku 2020/2021), Španělsko (finalista ročníku 2020/2021), Itálie (třetí tým ročníku 2020/2021) a Belgie (čtvrtý tým ročníku 2020/2021), dále: Portugalsko (vítěz premiérového ročníku 2018/2019), Nizozemsko, Dánsko a Německo, potom: Anglie, Polsko, Švýcarsko a Chorvatsko a čtyři noví účastníci: Wales, Rakousko, Česko a Maďarsko. Můžeme se tedy v červnu těšit na výborná utkání, z každé výše uvedené čtveřice by Češi měli dostat jednoho soupeře.

Jak už bylo řečeno, uvidíme, kdo národní tým v červnu v Lize národů povede. Zda Šilhavý dostane důvěru i v případě neúspěchu v březnové baráži MS, nebo bude nahrazen (nejvíce se nyní mluví o dvojici Ivan Hašek – hlavní trenér, Vladimír Šmicer – asistent či manažer národního celku).

Csaplár coby fotbalový Středula

Ostrý kritik Josef Csaplár se ve svém pravidelném glosáři na serveru Sport.cz už  Jaroslava Šilhavého zastal s tím, že by se takové věci neměly vůbec řešit, a tím méně by je měli řešit „kluci z Kocourkova“. Podobně Csaplár obhajuje po debaklu na Slovácku (0:4) i sparťanského kouče Pavla Vrbu. S tím, že bez něj by prý Letenští tolik bodů neměli. Má pravdu, že to je do velké míry i otázka skautování hráčů na Letné a že současní sparťanští fotbalisté mají své limity.

Ale ty limity mají i fotbaloví trenéři včetně Josefa Csaplára. Například jsem přesvědčen o tom, že bez moudrého, uvážlivého a zkušeného hlavního kouče Ladislava Škorpila by se Csaplár titulem se Slovanem Liberec z roku 2002 nikdy nepyšnil.

Takže zatímco většinu Csaplárových kritických glos vítám jako živou vodu v zatuchlém českém rybníku, pokud se začne zastávat trenérů, beru to s rezervou coby jeho odborářskou rubriku. V té chvíli se totiž Josef Csaplár stává jakýmsi Josefem Středulou (šéf Českomoravské komory odborových svazů) fotbalových trenérů.