eFotbal

Hloupé komentáře Chytrého: Walesu 2. místo k nasazení stačilo. Nevole v Edenu kvůli lístkům na Feyenoord

eFotbal
Hloupé komentáře Chytrého: Walesu 2. místo k nasazení stačilo. Nevole v Edenu kvůli lístkům na Feyenoord
Hloupé komentáře Chytrého: Walesu 2. místo k nasazení stačilo. Nevole v Edenu kvůli lístkům na FeyenoordFlashscore
„Nemyslím si, že jsme byli neúspěšní. Cíl byl baráž, tu máme,“ řekl mj. po úterní letenské výhře nad Estonskem (2:0) v posledním utkání kvalifikace MS 2022 reprezentační asistent Jiří Chytrý. Nebyl to jediný hloupý výrok kouče, který v listopadu pro roce opět musel zaskočit za hlavního kouče Jaroslav Šilhavého, jehož už podruhé přepadl covid-19. „Druhé místo by stejně nestačilo, abychom byli nasazeni. A to, že jsme skončili za Walesem, na fotbalové prestiži také nic nemění. Teď bude důležité udělat vše proto, abychom uspěli v březnové baráži,“ pravil také Jiří Chytrý.
Reklama
Reklama

Tak předně, cílem nejen podle mě, ale i podle nového předsedy FAČR Petra Fouska, bylo minimálně druhé místo ve skupině, a to s takovým bodovým počtem, aby bylo Česko v baráži nasazené. Tedy aby hrálo její jednorázové semifinálové utkání v domácím prostředí. A to se nepovedlo, takže svými výroky mohl asistent Chytrý už tak nespokojeného asociačního šéfa ještě více naštvat.

Takhle „splněná práce“ nevypadá

Mimochodem Walesu při zcela stejném skóre (14:9) stačil jediný bod navíc (15 proti českým 14) nejen k druhému místu, ale i k pozici mezi elitní šesticí týmů z 2. příček, a tedy k nasazení. Ano, Chytrý má pravdu v tom, že v listopadu by Čechům už ani druhé místo k nasazení nestačilo, ovšem ještě na začátku října ano. Stačilo jen v Edenu ubránit vedení 2:1, které Česku nabídl na začátku druhé půli Wales sám, když si jako v okresním přeboru dal vskutku kuriozní vlastní gól… Jenže to nakonec skončilo 2:2.

V kvalifikaci bylo cílem projít do baráže. Díky výkonům v Lize národů jsme prošli a o šampionát hrát budeme. Fakt je, že jsme mohli mít o trošku více bodů, ale bereme naši práci jako splněnou. Co se týká umístění ve skupině, rozhodlo asi to, že se nám úplně nepovedla pasáž kvalifikace, v níž jsme prohráli v Belgii a pak doma neporazili Wales, dodal Jiří Chytrý.

Nikoli „asi“, ale určitě rozhodly ztráty s Walesem. Ovšem nikoli jen ta říjnová, ale už i ta březnová v Cardiffu (0:1). Češi však nevyužili ani toho, že jim Wales v září pomohl senzační domácí remízou s Estonskem 0:0, tedy nečekaným dvoubodovým mankem. 

Chytrého tvrzení o „splnění práce“ považuji za nevhodné až drzé a hlavně nelogické. O tom, že Česko bude hrát březnovou baráž MS 2022 díky svému postavení v Lize národů, se přece rozhodlo už v loni v listopadu 2020 (spíše než české výkony za to ale mohly nečekané listopadové nezdary vedoucího Skotska na Slovensku a v Izraeli). A kvalifikace MS 2022 začala až koncem března 2021… Ta tedy byla úplně k ničemu? Jak už byla řeč, minimálně o nasazení z 2. místa se mělo Česko pokusit, stačilo k tomu málo.

Hrozí mistři Evropy z Itálie a Portugalska

„ Osobně bych si přál znovu Wales anebo Skotsko, které jsme na evropském šampionátu na jeho hřišti porazili. Byla by sranda, kdybychom to svedli znovu, i když to nebude jednoduché,“ mluvil pak Jiří Chytrý o možných semifinálových soupeřích v baráži (los je na pořadu v pátek 26. listopadu od 17 hodin v Curychu).

Hlavně to ale nebude jednoduché kvůli tomu, že do baráže po listopadových nezdarech se Srbskem a Švýcarskem nečekaně spadli poslední mistři Evropy Portugalci (2016) a Italové (2021).

A je docela reálné, že i když se jim Češi v semifinále vyhnou, mohou je vyfasovat ve finále baráže. Za tohle ale samozřejmě Šilhavý s Chytrým nemohou.

Proč se hrálo na letenském bramborovém poli?

Kromě Jiřího Chytrého zaujal po úterním utkání s Estonskem svými výroky i zastupující český kapitán Vladimír Coufal. 

„Zkuste se projít na tom hřišti tady na Letné. Je to trošku nadlidský úkol hrát na tomhle trávníku kombinační fotbal a vůbec měnit směr. Já se nedivím, že kluci ve Spartě mají tolik zranění.  Nakonec Péšu (dalšího zraněného sparťana Jakuba Peška – pozn. aut.) ) zase zatáhlo ve svalu. Nedivím se, protože tohle hřiště je velká klouzačka. Když se po něm projdete v botách, na podrážkách vám zbyde jílové bláto, jak kdybyste se prošel po bramborovém poli,“ kritizoval stav letenského trávníku Coufal, zvyklý z West Hamu United na perfektní anglické pažity. Pravda je, že spoustu marodů mají i na Slavii, kde si stav trávníku nyní naopak pochvalují. Byť třeba před čtyřmi lety to bylo v Edenu podobné a na kvalitu místního, tehdy velmi hrbolatého, hřiště si na podzim 2017 stěžovali i trenéři soupeřů červenobílých v Evropské lize.

Je-li ale stav letenského hřiště tak špatný, jak to zmínil Vladimír Coufal, je otázkou, proč vedení FAČR na takové stadiony zápasy národního týmu vůbec umisťuje. Ano, pronájem bývá za slušné peníze, takže když necháme vydělat Slavii (říjnový duel s Walesem v Edenu), tak musíme to samé poskytnout i Spartě (listopadový zápas s Estonskem na Letné). Tomu rozumím, ale musí tomu pak odpovídat kvalita stadionu i hrací plochy. To pro příště.

Zastavený veřejný prodej lístků na utkání s Feyenoordem

Po reprezentační pauze čekají nyní tři české týmy (Spartu, Slavii a Jablonec) zápasy předposledního skupinového kola Evropské, resp. Evropské konferenční ligy. 

Fandové Slavie se těšili na atraktivního soupeře v podobě Feyenoordu Rotterdamu (čtvrtek 25. listopadu od 18.45 hodin). Jenže...

„V reakci na výzvu ministra zdravotnictví, epidemickou situaci a ve snaze chránit zdraví našich fanoušků Slavia zastavuje veřejný prodej lístků na čtvrteční zápas EKL a bude regulovat počet diváků. Vstupenky mohou získat již jen očkovaní permanentkáři a jejich rodinní příslušníci,“ napsal ve středu 17. listopadu na Twitter slávistický šéf Jaroslav Tvrdík a doplnil, že do této skupiny spadají i držitelé karet Edenka. Ti musejí mít pro vlastnictví karty dokončené očkování proti onemocnění covid-19. 

Vedení Slavie přistoupilo k tomuto kroku poté, co v úterý přibylo v Česku 22 479 nových případů nákazy, což je rekordní počet od začátku loňského března, kdy epidemie vypukla. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak už ve středu vyzval lidi, aby se vyhýbali velkým kolektivům a maximálně omezili kontakty.

Měli Nizozemci obsadit celou Tribunu Jih?

Jenže nevole kolem lístků na Feyenoord se mezi slávistickými fanoušky, a to i mezi očkovanými majiteli permanentek, začala šířit už začátkem týdne. „Zdá se, že vedení Slavie chce uvolnit většinu Tribuny Jih pro fandy Feyenoordu,“ vysvětlil efotbalu jeden z řádně očkovaných majitelů permanentek. „Vyhnali nás z našich tradičních míst s tím, že nám prý nabízejí lepší místa. Jenže jaká lepší místa? Jen na papíře, někam do rohu až pod střechu. Už mě to štve, za poslední covidový rok jsme mohli vidět jen pár utkání a přestože jsme Slavii nechali plnou cenu za celoroční permanentní vstupenky, tak se k nám chovají velmi neuctivě, “ rozčilili se  jeden z věrných  slávistických fanoušků.

Pravdou je, že si už před časem Jaroslav Tvrdík postěžoval na to, že do Edenu nechodí tolik diváků jako před covidem-19. Navíc minule izraelští novináři tvrdili, že by do Prahy přicestovalo i deset tisíc příznivců Maccabi Haifa, kdyby dostali k dispozici tolik vstupenek (v Praze byli asi tři tisíce Izraelců).  Ironií je, že samotní Nizozemci nyní ve své zemi na fotbal kvůli zpřísněným epidemickým opatření do ochozů zase nemohli (úterní duel kvalifikace MS 2022 Norsko-Nizozemsko 2:0 se hrál před prázdnými ochozy).     

Po nových vládních opatřeních a středečnímu zastavení prodeje vstupenek na utkání Slavia-Feyenoord to bude zase všechno jinak, ale fakt, že na úkor věrných permanentkářů měli podle všeho být zvýhodňováni nizozemští fanoušci, některé příznivce červenobílých barev řádně rozladil. A to nemluvíme o tom, že v tak důležitém utkání, které může rozhodnout o postupu Slavie do jarní fáze Evropské konferenční ligy, se kvůli snaze o vyšší zisk z prodeje lístků zároveň vytvářelo „domácí“ prostředí soupeři z Rotterdamu.  

Druhé a nasazené Česko? Výhra 6:0, prohra Walesu s Belgií, ztráta Norů v Nizozemsku a Turků v Černé Hoře