eFotbal

„Rasisté tu nejsou, derby i Berka byli výborní a Slavia, první v tabulce pravdy, bodově zaostává.“ Tak určitě

eFotbal
„Rasisté tu nejsou, derby i Berka byli výborní a Slavia, první v tabulce pravdy, bodově zaostává.“ Tak určitě
„Rasisté tu nejsou, derby i Berka byli výborní a Slavia, první v tabulce pravdy, bodově zaostává.“ Tak určitěFlashscore
Před i po nedělním derby Sparta-Slavia (1:0) jsem se z médií dozvěděl tolik novinek, že pochybuji o tom, zda žiji ve stejné zemi a sleduji stejné věci a události. Bylo by to hned na několik dlouhých polemik, vezmu to ale krátce. V pondělí jsem se z několika titulů dozvěděl, že „žádní rasisté v Česku nejsou, derby i jeho hlavní rozhodčí Berka byli výborní a Slavia, první v tabulce pravdy, bodově zaostává.“ Tak určitě, milí kolegové, odpovídám osvědčenou fotbalovou mluvou.
Reklama
Reklama

Nedělnímu derby předcházela velká celospolečenská debata ohledně pokračující kauzy FC Rangers vs. Česko. Jelikož jsem byl nedávno na jedné oslavě v menším středočeském městě, na níž byli lidé různého pohlaví, věku i vzdělání, a hlavně se tam mluvilo o  „bubácích“a „černých hubách“, kteří by chtěli obsadit ty naše chaty a chalupy“, rozhodl jsem se, že o problému rasismu v Česku, a to ani ve vztahu k fotbalu, psát nebudu. Nemám na tu chuť, sílu a možná, s ohledem na své blízké, ani odvahu.

Děkuji však šéfreportérovi Seznamu Zprávy Luďku Mádlovi za jeho výbornou analýzu a vyvážený pohled k tomuto tématu.

Švancara je v pohodě, jeho výroky nikoliv

Přece jen mě však zaujal brněnský oblíbenec řady médií Petr Švancara, který prohlásil, že považuje za zbytečné, aby se Skotové Čechům omlouvali, protože by to stejně udělali jen na oko, aby se neřeklo. 

Třeba v derby se na stadionu Sparty včera pískalo na Stancia. Ale pískalo se kvůli tomu, že ze Sparty odešel do Slavie, nikoliv kvůli tomu, jakou má pleť. Zajímalo by mě, co by z toho udělali na Ostrovech. Znovu chci říct, že my v Česku nejsme rasisté a žije se u nás v pohodě, kdo je v pohodě s našimi zásadami a dodržuje zdejší pravidla a zákony, tak je úplně jedno, jakou má barvu pleti,“ řekl Petr Švancara pro ŽivotvČesku.cz. 

„Nemůže, prostě nikdy!“ reagoval nedávno stejný Švancara odmítavě na hypotetický dotaz Petra Svěceného, moderátora pořadu Tiki-Taka, jak zařídit pro Abdallaha Simu české občanství.

Gebre Selassie už byl na hraně,“ zmínil pak Petr Švancara dlouholetého českého reprezentanta, syna etiopského otce a české matky.  Když byl za to vyplísněn, tak se omluvil a pozval Theodora Gebre Selassieho na oběd. A nebylo to náhodou také jen naoko, aby to lépe vypadalo? Jasně, jak říká Švancara my v Česku nejsme rasisté a žije se u nás v pohodě“, akorát ty jeho výroky o Simovi a Gebre Selassiem byl typicky rasistické a v každé televizi od Česka na Západ by kvůli nim okamžitě skončil.

A ano, nedělní pískání na Stancia rasismus vskutku nebyl, ale tradiční skandování „Jude!“ (ve vztahu ke Slavii) už nenávistný antisemitismus samozřejmě je. Když si tohle pustí v Británii, hlavně ve Skotsku, může si český ministr zahraničních věcí říkat britskému velvyslanci, co chce, byť v jeho případě mu šlo hlavně o napadané děti.  

Poutavé, nebo nekvalitní derby? Velmi dobrý, nebo špatný sudí?

„Málokdy je k vidění tak špatné fotbalové derby Sparta - Slavia (1:0) jako v neděli (300.). Mizerný fotbal, samý souboj, nákopy, odkopy, drsné střety, kombinace z 80% na náhodu, 11 karet včetně diskutabilní červené, hádky, konflikty, kouskování, špatný rozhodčí, šílená koncovka, prostě děs,“ citoval jsem včera na tomto místě zkušeného publicistu a spisovatele Pavla Skramlíka. „Ten fotbal byl hrozný,“ prohlásil ve shodě s ním i československý internacionál, zkušený a úspěšný trenér Stanislav Levý. Je to asi generační záležitost, protože i mně přišlo, že jsem v minulosti vídával derby mnohem vyšší kvality.

Třeba mladší kolega a kamarád z Deníku Jiří Fejgl ale psal o tom, že to v neděli byl „svatý grál tuzemského soutěžení“. Že jsme v něm sice techniku, krásu, ladnost, nápady ani genialitu neviděli, ale že prý rozhodčí Berka pustil tvrdost, což dodalo derby grády a že derby bylo poutavé, byť drsné.

Berkovu činnost si pochvalují i nový předseda komise rozhodčích Radek Příhoda a deník Sport, který arbitrovi dává velmi dobrou známku 7. Jelikož jsem s kolegou Vladimírem Zemánkem ještě v Československém sportu tohle hodnocení hráčů i rozhodčích zavedl, nevěřícně kroutím hlavou. Ve Sportu sice v podstatě píšou o tom, že Pavelka i Dočkal mohli dostat (stejně jako Ousu) červenou kartu.  A že i  Bořilovy a Krmenčíkovy zákroky na druhé straně měly být potrestány jinak, ovšem resumé zní: „Berka byl velmi dobrý“. Člověk by si z toho výčtu ve Sportu (ostatně Pavelkův nepotrestaný faul zmiňuje i Příhoda)  vyvodil, že sudí ovlivnil vývoj utkání,  ale on dostal velmi dobrou sedmičku. 

A Fejgl jako příklad dobré rozhodcovské práce uvedl, že Berka ani nezapískal, když Pavelka už v osmé minutě drsně sestřelil jednoho ze svých soků (Lingra). Prý to připomnělo legendární faul německého gólmana Haralda Schumachera z mistrovství světa 1982, když muž přezdívaný Toni doslova sundal Francouze Patricka Battistona.

Pěkná vzpomínka. Až na to, že tohle je ve světovém fotbale příklad jednoho z nejbrutálnějších zákroků v jeho historii. Brankář Battiston byl totiž vážně zraněn, měl vyražené dva zuby, zlomená tři žebra a pochroumaný krční obratel. A Schumacher se nadlouho ve Francii stal nejnenáviděnějším mužem. Naštěstí na Letné Pavelkův velebený zákrok takhle špatně neskončil, ovšem dávat ho za vzor statečného boje a rozhodování? 

Nejsem si jist a tvrdím ve shodě s Pavlem Skramlíkem, že rozhodčí derby byl zkrátka špatný.

V tabulce pravdy je to úplně obráceně

V MF Dnes jsem si zase přečetl, že Slavia sice má o zápas (doma s Olomoucí) méně, ale že není v komfortní situaci, protože na prvním místě odskočila Plzeň, výš je také Sparta a na slávistické metě 22 bodů se zastavily rovněž Slovácko a Ostrava. 

Ano, jak jsem sám psal, Slavia v sezoně 2021/2022 rozhodně není tou suverénní Slavií z ročníků 2019/2020 a 2020/2021. Ale na ty bodové zisky je třeba se dívat i poněkud jinak. 

Už včera jsem tu psal o tom, že teď sice vede Plzeň o čtyři body před Spartou a o pět před slávisty, ovšem červenobílí mají vše ve svých rukou. Do konce října mohou být v tabulce zase minimálně o bod první. Stačí, když po reprezentační pauze zvládnou domácí duel s Libercem (v sobotu 16. 10.), vyhrají v Českých Budějovicích (v neděli 24. 10.), zvítězí v pražské dohrávce nad Olomoucí (ve středu 27. 10.) a pak v dalším podzimním šlágru v Edenu udolají Viktorii Plzeň (v neděli 31. 10.). 

Ale hlavně, když jsem pracoval v deníku Sport, sledovali jsme podrobně i takzvanou tabulku pravdy. Ta má leckdy, právě v období nestejně odehraných utkání a také nestejně odehraných zápasů doma a venku, větší výpovědní hodnotu než tabulka klasická. Jenže v MF Dnes se tu tabulku pravdy ani neobtěžují otisknout.

Kdyby tak učinili, zjistili by, že v ní Slavia, která hrála místo deseti jen devět utkání, z toho šestkrát venku a pouze třikrát doma, vede s třinácti body o tři bodíky před Baníkem Ostrava. 

Pořadí v tabulce pravdy vypadá totiž následovně: 1. Slavia +13, 2. Baník Ostrava +10, 3. Plzeň +9, 4. Slovácko +7, 5. Sparta +5. To se samozřejmě může změnit, když budou nyní Sparta i Plzeň bodovat i venku, ale jisté trendy v možných posunech tabulkou to naznačuje.  

Někdy je dobré vidět věci ve větších souvislostech.