Také si na to pamatuji, byl jsem o rok starší než Miloš Vystrčil a rodiče mě nechali se dívat, přestože se utkání hrálo v našem časovém pásmu dost pozdě. Pelé tenkrát sice Viktora z půlky nepřekonal, ale i tak Československo s budoucími mistry světa z Brazílie prohrálo 1:4, byť díky Petrášovu gólu vedlo 1:0.
Opět lepší výsledek než výkonOvšem zpět do Skotska a na odložené EURO 2020. Přiznejme si otevřeně, že podobně jako při letenské generálce s Albánií (3:1) je výsledek úvodního českého duelu ve skupině D lepší než předvedený výkon. V úvodu první i druhé půle to před Vaclíkovou bránou dost hořelo, stejně jako za stavu 2:0 kolem 60. až 70. minuty. Tomáš Vaclík čaroval, třeba stoper Kalas mohl být rád, že ho brankář Česka zachránil před vlastním gólem.
Důležité ale je, že po dvou podzimních porážkách se Skotskem v Lize národů (1:2 v září v Olomouci, 0:1 v říjnu v Glasgowě) to vyšlo v nedůležitější chvíli. Když u toho poprvé konečně mohl být hlavní trenér Jaroslav Šilhavý – v září zůstal kvůli covidu v karanténě s celým týmem a muselo hrát béčko, v říjnu onemocněl sám.
Co pomohlo Vaclíkovi?Jak už bylo řečeno, strůjcem výhry byl Tomáš Vaclík, který v sezoně za Sevillu, v níž končí, odchytal jen pár utkání. V Itálii (0:4) stál v brance Pavlenka, proti Albánii byl Vaclík dosti nejistý. Proto jsem před EURO psal o tom, že tradiční jistotu v bráně Češi tentokrát nemají. Když se zranil Pavlenka, jehož nahradil Koubek, bylo jasné, že gólmanskou jedničkou v týmu bude Vaclík. To mu možná před startem EURO psychicky pomohlo, protože je na pozici jasné jedničky prakticky celou kariéru zvyklý, poslední ročník v Seville byl výjimkou.
Rozhodně podržel svůj celek víc než skotský brankář Marshall, jehož Schick v 52. minutě bravurně překonal z velké dálky. V televizním studiu ČT Sport mi pak mluvil z duše Vladimír Šmicer, který se, podle mého názoru, správně hádal s Erichem Brabcem, že to při druhém Schickově gólu byla chyba skotského gólmana: „Podle tebe to teda nebyla jeho chyba? Že měli Skoti míč v držení, tak měl být vysunutý? Koukni se, jak ho držej, už ho tam má,“ přesvědčoval Šmicer Brance, že se skotský brankář chyboval.
Jak jsem s nadsázkou napsal na Facebook: „Tihle novodobí experti a trenéři klidně prohrají 0:5 po pěti brankářských kiksech, ale hlavně, že gólman byl trendy a dělal stopera a jedenáctého hráče v poli. Akorát že špatně, každý nemůže být Neuer. Kolik už jsem viděl v téhle sezoně gólů, kdy si hrál gólman na hráče v poli...“
To ovšem nikterak nesnižuje vynikající Schickův kop a postřeh.
Skvělý německý sudí SiebertJinak kromě výborného Vaclíka a nádherných Schickových gólů je třeba konstatovat, že nejlepší mužem na hřišti byl při zápase Česko-Skotsko skvělý čtyřicetiletý německý rozhodčí Daniel Siebert.
To byl supervýkon tohoto učitele ve sportovní škole - bez jediné chybičky. Kéž bychom tohle někdy viděli i na českých hřištích.
Ale pozor, první vyhrání někdy z kapsy vyhání, ještě ve skupině D přijdou těžší soupeři – v pátek Chorvatsko, za týden v úterý opět domácí Anglie.
Vzpomeňme první výhry na MS 2006 v Německu s USA (3:0). To bylo nadšení, jenže se zranil Koller, přišly dvě jasné porážky s Ghanou a Itálií a odjezd domů. Stejně tak za dva roky na to, na ME 2008 ve Švýcarsku. Svěrkošovým gólem tehdy Češi na úvod porazili domácí Švýcary 1:0, ovšem pak podlehli Portugalsku a Turecku a rovněž skončili na šampionátu předčasně.
A naopak, stříbrné EURO 1996 v Anglii začalo jasnou porážkou 0:2 s Německem, čtvrtfinálové ME 2012 v Polsku dokonce debaklem 1:4 s Ruskem.
Tři body pomohly, záporné skóre nikoliv„Čtyři body jistí postup do osmifinále,“ řekl před startem EURO 2020 český trenér Jaroslav Šilhavý. Já jsem dodal, že to jde i s třemi body. Někdy. Do šestnáctičlenného osmifinále postupují totiž nejen první dva celky z každé skupiny, ale i čtyři týmy ze šesti, které skončí na třetích místech.
Máme na to jen dva historické případy. MS se hrálo s 24 týmy a s tříbodovým ziskem za výhru jen jednou, v roce 1994 v USA. Tam tři body na postup dokonce s kladným skóre (7:6) Rusům nestačily. Ze třetích míst totiž tehdy postoupily dva celky s šesti body – Argentina a Belgie a dvě mužstva se čtyřmi body – domácí USA a Itálie.
Na EURO 2016 ve Francii se čtyřbodovými Slovenskem a Irskem postoupily do osmifinále se třemi body Severní Irsko (skóre 2:2) a pozdější mistři Evropy Portugalci (skóre 4:4). Severním Irům na to stačilo jediné vítězství nad Ukrajinou (2:0), Portugalsku tři remízy (1:1s Islandem, 0:0 s Rakouskem a 2:2 s Maďarskem).
Ale pozor, tři body (za výhru 1:0 nad Rumunskem, resp. 2:0 nad Českem) nestačily na ME 2016 k postupu Albánii (3 body, skóre 1:3) ani Turecku (3 body, 2:4).
Takže podtrženo, sečteno. Tři body už k postupu do osmifinále dvěma týmům pomohly, ale muselo to být alespoň s vyrovnaným celkovým skóre (2:2 nebo 4:4), se záporným se to dosud nikdy nikomu nepovedlo. I proto je škoda, že Schick či Krmenčík v závěru utkání se Skotskem ze svých velkých šancí neupravili výsledek na konečných 3:0.
Páteční bod z duelu s Chorvatskem, které v neděli podlehlo Angličanům 0:1, by už ale měl k postupu ze skupiny stačit. Nebo ho potom získat v utkání s Anglií, která by měla v pátek doma v londýnském Wembley porazit Skoty, dosáhnout tak na postupových šest bodů a v úterý s Českem šetřit síly svých opor.
Dost bylo spekulací. Hlavní musí být výkon na hřišti. A to ještě lepší než ten pondělní proti Skotsku.
Podcast: Hvězdný Vaclík a zlatá výhra nad Skotskem. Řekl si Schick o přestup? A kdo zahrál mizerně?