Pokud ale má mít kvalitní práce Policie ČR, kterou navedly na stopu mj. i investigativní články hrstky odvážnějších a zvídavějších sportovních novinářů, smysl, musí dojít ke kýžené změně ve čtvrtek 3. června v Nymburce na volební valné hromadě FAČR. Jestliže bude ale místo zástupce proreformních sil Petra Fouska zvolen předsedou FAČR loutkový kandidát postberbrovských struktur (ve spojení s ekonomickými zájmy některých subjektů) Karel Poborský, zůstane nejpopulárnější tuzemský sport mimo svou bublinu pro veřejnost semeništěm korupce a na jeho asociaci bude štítivě nahlíženo jako na nějakou zločineckou organizaci v područí nejrůznějších kmotrů.
Může fotbal čistit člověk, který pomohl Berbrovi a Rogozovi k funkcím?O tom, že se staré struktury usilovně bojují o přežití, svědčí i horečnatá aktivita z posledních předvolebních dní.
Mimo jiné mi před víkendem volal Pelta. Čím více se od něj Poborský veřejně distancuje, tím více ho jablonecký boss a expředseda FAČR – dotační soud nesoud – podporuje.
A odpověď na klasikovu otázku: Co (Pelta) chtěl?
Nic.
Jen mě asi půlhodiny v pátečním odpoledni přesvědčoval o tom, že Karel Poborský je nejlepší kandidát, mj. prý proto, že na něm hodně zapracovala jeho nová partnerka. A že to prý dopadne tak, že Poborský se stane předsedou a F-evoluce, která se prý štěpí na dvě křídla, údajně obsadí místopředsednické křeslo (Pelta měl na mysli patrně Rudolfa Řepku). Protože současný předseda FAČR Martin Malík prý svou místopředsednickou kandidaturu záhy stáhne.
Tak uvidíme, podrobnosti zítra, před úterní Boučkovou Superdebatou na O2 TV Sport (úterý 1. června, 20.00), z té na rozdíl od dnešní na iSport.cz Poborský neutekl.
Ovšem, stále se mi nechce věřit tomu, že by český fotbal měl čistit od Berbra a Rogoze člověk, který coby člen výkonného výboru FAČR pomohl Romanu Berbrovi (přes předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkovou) k moci nad českým fotbalem, a který Romana Rogoze jakožto majitel a šéf Dynama České Budějovice ve svém klubu zaměstnával coby sportovního ředitele...
Trpišovského i Tvrdíkova zásluhaZpět ke skončené fotbalové lize. Slavia i s kombinovaným týmem porazila v Edenu České Budějovice (2:1) a zůstala s 26 výhrami a 8 remízami neporažená. To se v samostatné české soutěži od roku 1994 povedlo jedině Chovancově Spartě v sezoně 2009/2010. Jenže to měla z 30 utkání 16 výher a 14 remíz, což činilo bodový koeficient 2,067, zatímco ten nynější slávistický je skoro o půl bodu lepší – 2,529.
Trpišovského Slavia tak splnila všechny cíle, které se postupně stanovila: ke čtvrtfinále Evropské ligy přidala ligový titul, pohárové vítězství, neporazitelnost v ročníku, rekord v počtu utkání bez porážky, zisk Krále střelců (Kuchta s 15 góly společně s Adamem Hložkem) plus ceny pro nejlepšího trenéra sezony (Trpišovský), hráče (Provod), hráče sezony podle fanoušků (Stanciu), brankáře (Kolář), obránce (Kúdela), záložníka (Provod), cizince (Stanciu) a objev (Sima). Jen nejlepším útočníkem byl zvolen sparťan Hložek a osobností ligy jablonecký veterán Hübschman.
Komu za tuhle dominanci Slavia vděčí? Tak především trenérovi Jindřichu Trpišovskému a jeho realizačnímu týmu a také klubovému bossovi Jaroslavu Tvrdíkovi. Ten dal svému koučovi a spol. důvěru, spolehl se na jejich práci a nezasahoval jim do toho neodbornými manažerskými zásahy zvenčí. A také velmi dobře nadávkoval platy mezi cizinci a českými hráči.
Až tohle zvládnou - pokud to tedy lze – i na Spartě, mohou se stát Slavii opět konkurenty i jejími přemožiteli. Angažování Pavla Vrby bylo správným krokem. Hřebíkův mládežnický úsek rovněž stabilně dodává kvalitní materiál. Teď jde jen o to, aby jim to přestal kazit vrcholný management.
Může se Plzeň bez Berbra ve VIPu vrátit na výsluní?Pátá Viktoria Plzeň? Podle všeho se po odchodu majitele Paclíka po deseti úspěšných letech zase zařadila zpět mezi provinční kluby. Uvidíme, jestli klub někdo koupí, půjčky mohou pomoci jen přechodně.
A bez Berbra lebedícím si v luxusním VIP to také nepůjde jako dřív.
Třetí Jablonec spoléhá na kouzelnické umění dua Pelta + Rada – a šlape mu to zatím stále nad očekávání dobře.
Čtvrté Slovácko? Těží z práce výborného kouče Svědíka, jehož do klubu přivedl ještě bývalý sportovní ředitel Levý. A také z pomoci hradního kancléře Mynáře, který zase spolupracuje s Tvrdíkem.
Velmi příjemným překvapením je sedmé místo nováčka Pardubic, jenž musel celou sezonu odehrát ve vršovickém azylu. Ostatně i trenér Trpišovský vyjádřil trenérům východočeského klubu svůj obdiv.
Naopak patnácté Teplice mohou být rády, že se letos kvůli covidu a osmnáctičlenné lize z 15. příčky nepadalo do druhé ligy. Jestli se ale u Severočechů nic výrazně nezmění, mohou tam „zahučet“ už příští rok.
Trio Zbrojovka Brno, Příbram, Opava spadlo zcela zaslouženě, tyhle kluby se svou (ne)kvalitou neměly v elitní soutěži co pohledávat, jen rozmělňovaly její úroveň.
Ostatně jejich působení v nejvyšší soutěži, stejně jako celé poslední kolo, v němž šlo jen o to, zda Plzeň neprohraje v Opavě a udrží se na páté pohárové příčce, ukázalo odpůrcům nadstavby, že ani liga s 18 celky není v Česku správná cesta.
I když, jak už jsem napsal i na Facebook, dovedl bych z fleku vymyslet pět lepších nadstavbových modelů než ten, s nímž před třemi lety přišel předseda LFA Dušan „Maňana“ Svoboda.
Ten se mimochodem v sobotu opět ani neobtěžoval, že by mistrovské Slavii při korunovaci předal pohár a medaile. Že by byl v Edenu coby sparťanský místopředseda vypískán? Naprosto oprávněně, od začátku existence LFA a samostatné ligy tvrdím, že v jejím čele má stát na klubech nezávislý funkcionář typu komisaře NHL nebo NBA.