„Fotbalová asociace České republiky (FAČR) bude 3. června 2021 hlasovat na valné hromadě o novém vedení. Jedná se o přelomové volby, které mohou nastartovat tolik potřebnou změnu v rámci fotbalového prostředí v Česku, jež je zatíženo celou řadou korupčních kauz souvisejících nejen s uplácením rozhodčích, ale především s netransparentním přerozdělováním sportovních dotací,“ píše se ve čtvrteční tiskové zprávě Transparency International přesně týden před volební valnou hromadou FAČR.
Nastavit transparentní financováníPodle české pobočky TI jsou největším problémem FAČR dlouhodobě neřešené systémové problémy týkající se hospodaření a dále nedostatečné „compliance mechanismy“, které by pomohly předcházet korupčním rizikům. Díky tomu mohou podle ní vyvolení bafuňáři ve spolupráci se zkorumpovanými úředníky roky zákulisně ovlivňovat, komu a kam potečou dotace, a tak si mimo jiné předcházet delegáty. Ti se posléze podílí na chodu asociace a na samotném hlasování.
„Je třeba, aby se předvolební debata nevedla jen o tom, jak pozvednout výkony fotbalové reprezentace nebo jak nastavit profesionální fotbal v Česku v první, potažmo druhé lize. Fotbal má klíčovější a závažnější problémy, které musí být řešeny koncepčně a programově. Mezi ně patří právě nastavení transparentního financování, systém kontroly a nulová tolerance klientelismu a korupce,“ říká Petr Leyer, ředitel TI.
Transparency International zdůrazňuje, že je předně třeba vyjádřit kategorické odmítnutí prostředí, které léta v Česku panuje a které si fotbal bere jako rukojmí pro své osobní obohacení. Je třeba od základu přenastavit poměry a vztahy, které budou do budoucna stát na pilířích jako podpora a rozvoj fotbalu od nejnižších pater až po reprezentaci, snaha o podporu a rozvoj mládeže, vymýcení korupce, zákulisních dohod a klientelismu, hospodárné a transparentní financování nebo etické a morální jednání a vystupování.
Osm klíčových otázek TITI proto představuje osm klíčových otázek, které by měli kandidáti do vedení Fotbalové asociace České republiky zodpovědět, aby tím ukázali, že o výše uvedené budou v případě zvolení usilovat:
„Fotbal v Česku bude mít příští týden možnost, jak změnit zastaralé, neprogresivní a především zkorumpované poměry. Kandidáti na předsedu i do výkonného výboru asociace by měli být schopni odpovědět na naše otázky ohledně transparentnosti a budoucího rozvoje fotbalu u nás. Považujeme to za klíčové pro hospodárné, efektivní a transparentní řízení organizace,“ apeluje vedoucí komunikace TI David Kotora.
„Je třeba plně využít nabízenou příležitost k nové budoucnosti fotbalu v Česku. Příležitost, aby o jednom z nejpopulárnějších sportů u nás přestali rozhodovat nikým nevolení zákulisní hráči a trestně stíhaní bafuňáři, Při správném postupu a nepodcenění těchto stěžejních oblastí pak může z nového procesu benefitovat jak fotbalová mládež, tak amatérští hráči a kluby, kteří tvoří základnu českého fotbalu,“ dodává Kotora.
Pelta se ohledně peněz patrně mýlí...Pokud jde o výše zmíněné oznámení na Policii ČR ohledně obav z možného kupování si delegátských hlasů, měly jej podle našich informací mj. vyvolat v mediálním prostoru šířící se informace o údajném handlování s některými pozicemi s údajným příslibem výhodných půjček apod.
Co se týče přerozdělování státních dotací, o něm se česká pobočka Transparency International zmiňuje, právě v těchto dnech stojí před soudem kvůli údajným machinacím s dotacemi z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta. Tento boss FK Jablonec, jenž byl mj. nedávno znovuzvolen předsedou Libereckého krajského fotbalového svazu, se v týdnu v interview pro deník Sport nechal slyšet, že podporuje Karla Poborského, protože „prý může sehnat pro fotbal víc peněz než jeho soupeř o funkci předsedy FAČR Petr Fousek.“
Jak na tohle Pelta přišel, ví asi jen on sám. Vždyť už několik sponzorů od FAČR odešlo a řada nových naopak čeká, až se český fotbal očistí od starých berbrovských struktur. Například ti, které podporovali opoziční F-evoluci.
„Současná pověst českého fotbalu je značně pošramocená. Zatímco v Německu se s ním spojují velcí sponzoři, u nás už do něj kvůli stávajícímu vedení nechce dávat peníze pomalu ani veřejný sektor. Rádi bychom tohle změnili,“ říká spoluvlastník a zakladatel firmy Accolade Milan Kratina.
„Český fotbal může mít skvělé partnery, mladé miliardáře, kteří by do něj finance s radostí vložili. Jen ale za předpokladu, že se v prostředí objeví nové, čistší myšlenky a nezkažená krev,“ dodává Kratina.
Není sám, F-evoluci v čele s kandidátem na místopředsedu FAČR Vladimírem Šmicerem podpořili mj. i šéf Rohlíku.cz Tomáš Čupr, Martin Hájek z Livesportu, bývalý fotbalista a výrobce klik M&T Ivo Ulich nebo investiční skupina Pale Fire Capital,
A když už jsme u Karla Poborského a Vladimíra Šmicera a podnikání, tak zatímco prvně jmenovaný své projekty Resi (zdravotnické pomůcky) i Stevesport (obchody se sportovním zbožím) již opustil, jeho spoluhráč z reprezentace až do covidově krize velmi úspěšně provozoval tři hotely v Mariánských Lázních a hotel Tančící dům v Praze v jedné z celosvětově nejznámějších moderních budov v hlavním městě.
To jen na okraj k diskusím o tom, co kdo (ne)umí řídit a kdo jak (ne)umí podnikat.
Proč Poborský odřekl jednu z předvolebních debat?A ještě jedna zajímavá novinka na závěr.i
Karel Poborský se avizované pondělní předvolební debaty na isport.cz nakonec nezúčastní.
„Děkuji za pozvání do debaty i za možnost rozhovoru. I když jsem Vám účast původně potvrdil, okolnosti se natolik změnily, že Vaší nabídky nevyužiji,“ napsal Poborský prostřednictvím e-mailu šéfredaktorovi Sportu Lukáši Tomkovi.
Sport byl ke kandidátům natolik vstřícný, že všem zaslal hrubý scénář debaty, se čtrnáctidenním předstihem dotazníky i okruhy témat pro rozhovory. Poborský podle sdělení Sportu jako jediný odmítl osobně se setkat, odkázal se na enormní pracovní vytížení. Proto dostal možnost odpovědět formou e-mailové korespondence na témata, která úzce souvisejí s jeho osobou a která se kupříkladu dotýkají jeho nejbližších spolupracovníků. Nicméně nakonec se rozhodl vše zrušit. Rozhovor připravovaný do pátečního vydání Sportu tedy nevyjde.
Přitom deník Sport patří Danielu Křetínskému stejně jako fotbalová Sparta, která vyjádřila Poborskému svou podporu...
Podle některých zdrojů Poborskému v dotazníku údajně mělo vadit, že by měl zveřejnit své podporovatele a ty, kteří mu podepsali kandidaturu.
Kdoví. V každém případě objevuje český fotbal nové obzory. Říká se sice, že je jen odrazem společnosti, ale třeba před volbou předsedy FAČR nachází neprobádané směry.
Kandidovat ve volbách a zatajit za kterou stranu, to tu ještě nebylo. Stejně si nedovolím představit, jak by to dopadlo, kdyby Andrej Babiš vyjádřil nějakému kandidátovi veřejně svou podporu a ten dotyčný by pak odmítl jeho médiím poskytnout již dohodnutý rozhovor a přijít do slíbené a domluvené debaty.
Český fotbal v době čerstvě postberbrovské vskutku nemá logiku.
Nový vlastník Dynama chce zlepšit vztahy v regionu: Musíme vytvořit atmosféru vzájemné důvěry mezi jihočeskými kluby