Pokud jde o slávistický mistrovský hattrick, nejdříve k němu může dojít v neděli 25. dubna 2021. Pokud červenobílí, jimž nyní k titulu chybí sedm bodů ze sedmi utkání, v Edenu ve středu porazí Zlín a pak v neděli vyhrají na Bohemce, bude jim k jistotě prvenství stačit, když Sparta v duelech s Pardubicemi ve vršovickém Ďolíčku a s Opavou ztratí jednou remízou alespoň dva body. Pak by měla Slavia celkem 77 bodů a Sparta 58, rozdíl mezi nimi by byl devatenáct bodů. Sparťanům by zbývalo včetně odloženého utkání s Plzní do konce sezony ještě šest utkání, z nichž by mohl získat maximálně jen osmnáct bodů.
Setkají se v poháru i v lize?Konečně po mnoha týdnech byl termín toho zmíněného duelu Sparta-Viktoria Plzeň určen - hraje se ve středu 12. května od 18 hodin. Sláva!
Potvrzeny však ještě nejsou termíny v Českém poháru/ MOL Cupu. Představitelé FAČR při semifinálovém losu minulý týden tvrdili, že se ve středu 28. dubna uskuteční první utkání Plzeň-Teplice a také, pokud červenobílí vypadnou z Evropské ligy, i odložené čtvrtfinále Olomouc-Slavia. S tím, že ve středu 5. května by se pak mohlo odehrát druhé semifinále Sparta-Olomouc/Slavia. Na oficiální webové straně Mol Cupu to však stále potvrzené není. Pokud by tento sled byl dodržen, může být při ligové dohrávce Sparta-Plzeň známo, zda-li pohárové finále nebude právě Plzeň-Sparta. Mimochodem k ligovému duelu Olomouc-Slavia má pro změnu dojít již 9. května.
Pokud jde o boj ligovou záchranu, Příbram sice senzačně vyhrála 1:0 ve Zlíně, ale to je asi pro Starkovy chlapce poněkud pozdní a zřejmě jen ojedinělé probuzení. To Zbrojovka Brno se mohla na bod přiblížit k první nesestupové příčce Teplic. Jenže doma prohrála 1:2 s nováčkem z Pardubic, a to se pak zachraňuje těžko.
Zapomeňte na Kúdelu. UEFA i Slavia mají stejného nepřítele: Superligu!Těžké časy teď prožívá UEFA. Jako by nestačil covid-19. Dříve, než se Evropská fotbalová unie rozhoupala a představila oficiálně svůj nový model Ligy mistrů bez skupin (s 36 týmy místo 32 a s deseti utkáními pro každé mužstvo), předběhlo ji dvanáct velkoklubů v čele s Realem Madrid se svou elitní a elitářskou Superligou. Jak trefně napsal Luděk Mádl ve svém Glosáři na Seznamu Zprávy: „Zapomeňte na aféru Kúdela. Superliga je hrozbou nejen pro Slavii.“
Z tuctu zákládajících členům Superligy (Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Tottenham, Chelsea, Real Madrid, Atlético Madrid, Barcelona, Juventus, AC Milán a Inter Milán) je polovina, tedy šest, týmů z Premier League. Stranou zůstaly zatím kluby z Německa a Francie, včetně posledních finalistů Ligy mistrů, Paris Saint-Germain a Bayern Mnichov.
„Obdivuhodný postoj německých a francouzských klubů. Respekt! Podobně jako oni plně podporujeme postoj FIFA a UEFA - fotbal potřebuje solidaritu a soutěžení v rámci stávajícího modelu evropských soutěží klubů z 55 fotbalových asociací," napsal slávistický šéf Jaroslav Tvrdík na Twitteru.
Váhající UEFA má svůj podíl vinyDlužno podotknout, že vedení až příliš sebevědomé UEFA si za vzniklou situaci může do velké míry samo.
Dlouho váhalo svůj přežitý a neatraktivní model Champions League s osmi skupinami po čtyřech týmech změnit. I když bylo vždy po srpnovém monackém losu možné označit až čtrnáct jistých postupujících osmifinalistů ze šestnácti. Nuda a šeď, povinné zápasy jen do počtu.
Je hezké dnes mluvit o sobeckosti a cynismu velkoklubů, když i české týmy se vždy „štítily“ celků, jako jsou Dinamo Záhřeb, CSKA Moskva či Ludogorec Razgrad ad. a bály se, aby je náhodou nevyfasovaly. Aniž by si uvědomily, že úplně stejně je na ně pohlíženo na Západě. Tedy jako na příliš vzdáleného, mediálně i marketingově neatraktivního soupeře, ovšem docela slušné sportovní kvality. Nejhorší možné spojení.
„Snahy o založení Super ligy jsou diskutované již od 90. let. Všichni známe formace G14, později G18. Pokud jde o poslední plán, jednoznačně stojím na pozici UEFA a za jejím prohlášením, s podporou FIFA a tří lig v těchto zemích. Jde o nesmírně nebezpečný projekt,“ varoval na své pondělní tiskové konferenci kandidát na předsedu FAČR a znalec prostředí UEFA Petr Fousek (mimochodem tento zkušený fotbalový funkcionář předložil mnohem ucelenější plán a vizi ohledně reformy v českém fotbale než nedávno jeho konkurent Karel Poborský - více k tomuto tématu přineseme ve čtvrtek).
„Věřím, že UEFA projekt Superligy zastaví už jen tím, že sama oznámila novou podobu Ligy mistrů. Dopady by byly hluboké po všech stránkách. Hráči by byli exkomunikováni, nemohli by hrát za své reprezentace. Stejně tak by nejsilnější kluby odešly ze svých národních soutěží. Jak by pak vypadala třeba Premier League? Tak silný útok tady ještě nikdy nebyl. Nemůžu za UEFA mluvit, kam až bude sahat její vyjednávací potenciál. Teď je kongres, může přinést kompromisní návrh, větší finance, další zástupce silných zemí. Je připravena třetí soutěž Evropská konferenční liga, protože je třeba myslet i na další země,“ dodal Petr Fousek.
Bouří se fandové, internacionálové i vlivní politiciZakladatelé Superligy možná nepočítali s tak silným odporem fanoušků, když mj. všech šest fanklubů anglických klubů vznikající projekt odmítlo, stejně jako mnohé osobnosti světového fotbalu a vlivní světoví politici. Ostrá je i reakce UEFA, která chce hráče Superligy vyřadit z MS a ME a hovoří se i o pátečním možném vyřazení tří semifinalistů Ligy mistrů, tedy Realu Madrid, Manchesteru City a Chelsea, už ze současného ročníku.
„Tyto plány mohou mít ničivý vliv na fotbal. Zaútočí na samou podstatu domácích soutěží a znepokojí fanoušky v celé zemi. Zapojené kluby se budou muset zodpovídat svým fanouškům a široké fotbalové komunitě, než podniknou další kroky,“ prohlásil britský premiér Boris Johnson.
„Uprostřed pandemie a ekonomické krize jsou zejména celky v nižších soutěžích na pokraji krachu. A tihle zástupci bohatých klubů si pořádají Zoom konference o odtržení a další chamtivosti. Jsou to prostituti,“ hřímala rozčílená legenda Manchesteru United Gary Neville.
„Je to naprostá hanba. Čistá hamižnost, jsou to podvodníci. Majitelé těch klubů, Liverpoolu, Chelsea, Manchesteru City, nemají nic společného se stoletou historií a kulturou fanoušků v této zemi, kteří žili a milovali tyto kluby. Já sám jsem z fotbalu finančně profitoval a rozhodně nejsem proti penězům ve fotbale. Ale musí být zachovány principy, étos fair play a právo hrát, aby třeba Leicester mohl vyhrát Premier League a pak reprezentovat Anglii v Lize mistrů. Zakládajícím týmům Superligy by měly být v anglické Premier League odebrány body a podíl na ziscích, aby byly tvrdě potrestány,“ dodal emotivně Neville.
Basketbalová Euroliga se odtrhla už v roce 2000Zakladatelé Superligy by se mohli inspirovat basketbalovou Euroligou, kterou si nejmocnější kluby vytvořily už v roce 2000 proti vůli světové organizace FIBA. Tehdy těch klubů vedených Barcelonou bylo čtrnáct, dnes jich je osmnáct. A Liga mistrů FIBA, kterou mj. hraje i český mistr z Nymburka, je jen „béčkovou“ evropskou soutěží.
FIBA se snažila o smír a sloučení pod jednu střechu v roce 2006, ale za deset let ,v roce 2016, konflikt opět eskaloval. Stejně jako UEFA a FIFA vyhrožovala FIBA, že hráči a třeba i země, jejichžjkluby hrají Euroligu, nebudou moci startovat na ME a MS. Nakonec ale na nich stejně hráli, protože bez nich by nejvíc utrpěly samotné šampionáty a FIBA…
I tohle hrozí UEFA a FIFA dnes. Jakmile se Superliga rozjede, bude těžké ji, stejně jako basketbalovou Euroligu, zastavovat. Fotbal má ovšemvýhodu v tom, že kluby z Německa a Francie do toho nešly a že ten zmíněný odpor fanoušků, osobností a politiků je vskutku mohutný.
Dohraje se LM a EL? A jak? A může se Slavia vrátit do hry?„Všichni tři semifinalisté Real Madrid, Manchester City a Chelsea musejí být vyřazeni už z probíhajícího ročníku Ligy mistrů. Očekávám, že k tomu dojde v pátek. Pak budeme řešit, jak dokončit Ligu mistrů,“ uvedl dánský člen výkonného výboru UEFA Jesper Möller. V pátek se totiž uskuteční mimořádné zasedání výkonného výboru UEFA.
Pro vyloučení je také slovinský předseda UEFA Aleksander Čeferin. „Pořád s právníky řešíme, jaké kroky uskutečníme, ale využijeme všech dostupných trestů. Já to vidím tak, že kluby i jejich hráči by co nejdříve měli být vyloučeni ze všech našich soutěží,“ řekl Čeferin.
„Zpochybněno je obsazení semifinále a dohrání LM/EL 2020/2021, dvanáct klubů vypadne z LM/EL na příští roky Je zpochybněno obsazení PL, Serie A, La Ligy. Elitní hráči mohou chybět na EURO, v kvalifikaci MS a na MS 2022. Na to všechno jsou už zobchodována televizní a marketingová práva. Všichni se budou soudit do soudného dne. A až UEFA vyřeší finiš LM 2020/2021, zajímalo by mě, zda se nepodívá i na LM 2021/2022. Budou ji hrát třeba za Anglii Leicester, West Ham, Everton a Leeds (podle současného pořadí PL)? Za Španělsko Sevilla, Villarreal, Betis a San Sebastián? Anebo se kvóty změní a dostane se třeba na Česko?“ položil si na Twitteru spoustu otázek Luděk Mádl.
„Chápu to tak, že pokud mají být Real, City a Chelsea vyloučeny z Ligy mistrů, pak musejí být logicky vyloučeny MU a Arsenal z EL, kam tedy místo Arsenalu postoupí Slavia? Nebo už je vítězem LM PSG a ve finále EL se střetne Villarreal s AS Řím?“ptám se zase na sociálních sítích já. A dodávám: „Televizní společnosti ale budou za své velké peníze požadovat nějaký atraktivní program.“
Osobně si stejně jako Petr Fousek myslím, že to UEFA ještě může zastavit. A že obě strany volí velmi silný kalibr, aby jako dosud vždy mohly ještě ustoupit. Moc času ale především UEFA nemá.
Semifinále LM a EL se má hrát už příští týden. A navíc, co ještě může Evropská fotbalová unie velkoklubům nabídnout a slíbit ? Čtyři jistá místa ze čtyř top lig v Lize mistrů darovala UEFA týmům z Anglie, Španělska, Itálie a Německa už posledně…
Expert Lička: Slavii dávám za Evropu podtrženou jedničku. A UEFA Kúdelovu kauzu vůbec nezvládlaGLOSA HONZY RAJNOCHA: SLAVIA SE HRNE K TITULU, TRPIŠOVSKÝ K ZÁPISU DO HISTORIE. PŘÍBRAM V BOJI O ZÁCHRANU DÝCHÁ, I KDYŽ BRČKEM