No a teď zase zpět k méně příjemným věcem. Ve čtvrtek by měla Disciplinární komise LFA (Ligové fotbalové asociace) s Richardem Bačkem v čele zahájit řízení s majitelem Sparty Danielem Křetínským, podle všeho s tím, že by případný trest padl až za týden. Kvůli tomu, že letenský boss o přestávce nedělního ligového duelu Sparta-Brno (3:1) za stavu 2:1 navštívil kabinu rozhodčích, kde se jich údajně slušně zeptal, proč dvakrát poškodili jeho klub (gól brněnského Řezníčka z ofsajdu a patrně nesprávně neuznaná branka domácího Čvančary) a otázal se se překvapených arbitrů, kdo v tomto utkání vykonává funkci VAR. Hlavní rozhodčí Marek Radina to pak dal do zápisu o utkání.
Podle některých zdrojů a také podle příspěvků na Twitteru (například od nezávislého publicisty Luďka Mádla) běžela fotbalovým zákulisím další informace. A sice o tom, že majitel Sparty Daniel Křetínský měl o přestávce nedělního ligového utkání Sparta-Zbrojovka Brno (3:1) údajně v doprovodu přijít nejen do kabiny rozhodčích, ale i k vozu VAR. Tuto zprávu pak potvrdily ve svých středečních vydáních i Křetínského deníky Blesk a Aha!
Podle zdroje efotbalu si měl Křetínský údajně vyžádat hlavního VAR Ondřeje Berku, vyslechnout si jeho vysvětlení, poté co videoasistent vyšel z přenosového vozu, říci mu své a odejít. V tichosti se pak mělo šetřit, jak je možné, že Berka (na rozdíl od hlavního sudího Radiny) nedal tuto událost do zápisu - a oficiálně se o tom mlčelo. Faktem je, že pak Ondřej Berka na začátku druhé půle nechal uznat i třetí gól Sparty, který jako ten brněnský v prvním poločase půli za stavu 0:0 rovněž zaváněl ofsajdem.
Čekalo se na vyjádření předsedy komise rozhodčích FAČR Radka Příhody k této informaci, ten ale ani na konkrétní SMS-dotaz autora tohoto komentáře neodpovídal.
O tom, kdo je u videa, psal už v pátek Křetínského deník„A můžete mít říct, kdo je dnes u videa?“ zeptal se údajně podle svědků Daniel Křetínský v kabině rozhodčích hlavního sudího Marka Radiny a spol. Když od překvapených arbitrů nedostal odpověď, rozloučil se a odešel.
Co na té informaci, že VARem byl Ondřej Berka, bylo tak tajného? Každý si to mohl přečíst od čtvrtka na stránkách fotbal.cz i FORTUNA:LIGY, bylo to jistě i v zápise, který dostávají před utkáním novináři a VIP osoby, a Křetínského deník Sport, který DK vlastní, to zveřejnil už ve svém pátečním vydání na straně 6. Mě spíš zajímá, jestli se majitel Sparty pak k vozu VAR skutečně dostavil, jak tvrdí několik zdrojů nezávisle na sobě i deníky, které Křetínský vlastní, a „vyslýchal“ i Berku. Pokud ano, proč to není v zápise o utkání? A také nevím, proč předseda komise rozhodčích FAČR Radek Příhoda na mou jednoduchou SMS-otázku vůbec neodpovíděl.
A hlavně: bude se ptát Bačkova DK, jestli Daniel Křetínský o pauze duelu Sparta-Brno vyzvídal i u VARu, nebo jí to nebude zajímat, protože to není uvedeno v zápise?
„Disciplinární komise se případem určitě bude zabývat,“ potvrdil pro Sport a iSport.cz předseda DK Richard Baček.
Musí. Neoprávněný vstup do kabiny rozhodčího je od nového ročníku jasně formulován v disciplinárním řádu LFA. A má jasně stanovené sankce.
Danielu Křetínskému jako členovi FAČR tedy hrozí:
- Zákaz fotbalové činnosti až na tři měsíce.
- Výkon fotbalově prospěšné činnosti.
- Pokuta až 50 tisíc korun.
A co hrozí Spartě coby klubu?
- Peněžitá pokuta až do výše 5 milionů korun.
- Odehrání utkání bez přítomnosti diváků.
- Uzavření stadionu.
Trestat hráče se nebojí, vrcholné funkcionáře ano?Když nedávno disciplinární komise potrestala slávistického útočníka Petera Olayinku za vyloučení v ligovém duelu v Liberci (2:2) zastavením činnosti na čtyři soutěžní utkání, tedy včetně derby na Spartě (v sobotu 15. dubna), prohlásil Richard Baček:
„Od toho (jaká utkání se v budoucnu hrají – pozn. red.) se snažíme úplně oprostit. Já brzy oslavím deset let ve funkci předsedy disciplinární komise. A jsem hrdý, že nikdy při našem rozhodování jsme nebrali, nebereme a dokud budu předsedou, tak ani nebudeme brát v potaz jakékoli okolnosti tohoto typu. Jaký hráče čeká program, o jaký se jedná klub, o jakého jde hráče.“
Hráčů se tedy Baček a spol. nebojí, ale vrcholných funkcionářů a bossů podle všeho ano. Jak známo Richarda Bačka do jeho současné funkce v roce 2013 zvolilo peltovsko-berbrovské vedení FAČR. Stalo se tak poté, co bývalý šéf DK Jiří Golda odstoupil na protest proti konání Miroslava Pelty a Romana Berbra, kteří dnes mj. oba stojí před soudem kvůli údajnému korupčnímu jednání. Znemožnili mu totiž vyšetřování kauzy tzv. Křetínského kabely, kdy majiteli Sparty a jeho klubu hrozil trest za nedodání důkazů k tomuto případu. Miroslav Pelta pak v roce 2017 podle policejních odposlechů prohlásil, že si celou tuto kauzu s doktorem Křetínským vymyslel, aby postrašil Viktorii Plzeň a zmenšil její tehdejší vliv na rozhodčí.
Podnět proti Berbrovi z roku 2015 řešili, ale...Na jaře roku 2015 se Roman Berbr coby místopředseda FAČR veřejně dopustil řady nepřípustných výroků na adresu svých kolegů z vedení asociace, za něž by za normálního stavu v českém fotbale musel být okamžitě přísně potrestán. Poučen tím, že disciplinárka může začít řízení i na základě podnětu z médii, jsem tedy takový podnět podal. I v reakci na to, že za své některé kritické výroky na Twitteru měl být v době trestán Milan Baroš. Nečekal jsem, že se jím Baček a spol. budou vůbec zabývat, ale překvapivě tuto informaci v závěru zápisu ze své dubnové schůze v roce 2015 nenápadně zařadili.
Všimli si toho však kolegové z idnes.cz a 25. dubna 2015 o tom napsali tento článek:
„Disciplinární komise zatím odložila projednání podnětu na místopředsedu asociace Romana Berbra na příští zasedání. Na Berbra sepsal podnět novinář Pavel Procházka, šéfredaktor časopisu HATTRICK, za nepřípustné výroky v souvislosti se zákulisím českého fotbalu.
‚Disciplinární komisi byl doručen podnět zaslaný šéfredaktorem časopisu Hattrick Pavlem Procházkou. Komise odložila jeho projednání podnětu na další zasedání,‘ píše se v komuniké disciplinárky.
Procházka v minulých dnech sepsal podnět, zveřejněný na serveru efotbal, v němž upozornil komisi na Berbrovy výroky ohledně předsedy asociace Miroslava Pelty, místopředsedy Dušana Svobody, členky výkonného výboru Dagmar Damkové a vůči dalšímu členovi výkonného výboru Vlastimíru Hrubčíkovi.
‚Pan Hrubčík své snažení může dotáhnout leda k sebevraždě,‘ prohlásil Berbr na adresu Hrubčíka, jenž loni kritizoval práci předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damkové a chtěl vyvolat hlasování o jejím odvolání.
‚Těmito urážlivými a pohrdlivými slovy Roman Berbr poškodil člena výkonného výboru. Jde o dosud nevídaný krok funkcionáře z vedení asociace proti jinému vrcholnému funkcionáři,‘ vysvětluje Procházka.
Podobně poukazuje na Berbrovo vyjádření o Svobodovi kvůli volbě místopředsedy za ligu na valné hromadě v roce 2013. Berbr tvrdil, že Svoboda by nebyl zvolen, pokud by volitele nepřesvědčil předseda Pelta, aby hlasovali pro něj a ne pro konkurenta Jaromíra Šeterleho.
‚Berbr podle mého mínění osočil i předsedu Miroslava Peltu, jehož obvinil z nepřípustných zákulisních jednání ve prospěch Dušana Svobody, pražské Sparty a jejího majitele Daniela Křetínského,‘ tvrdí Procházka.
Dále upozorňuje na nevhodnost slov v listopadovém rozhovoru pro týdeník Gól. ‚V kvalifikačním utkání Turecko - Česko švédský rozhodčí neodpískal penaltu proti nám za faul Váchy. Všichni jsme byli rádi, že máme Damkovou… Kdo trochu vidí do kuchyně diplomacie ve fotbale, ví, o čem mluvím. Žádný náš klub a žádná naše reprezentace si nemohou v posledních letech stěžovat na zacházení v Evropě. A její operativní krok při přerušení utkání Evropské ligy v Bratislavě mezi Slovanem a Spartou, to byl přímo majstrštyk, protože vím, že zabránila kontumaci ve prospěch Slovanu a ještě drastičtější pokutě pro hosty,‘ prohlásil Berbr.
‚Podle mého názoru Roman Berbr poškodil jak členku výkonného výboru, předsedkyni komise rozhodčích a členku komise rozhodčích UEFA Dagmar Damkovou, tak i celý český fotbal, který svými neuváženými slovy vystavil možnému mezinárodnímu skandálu. V podstatě veřejně oznámil, že česká členka komise rozhodčích UEFA ovlivňovala průběh utkání Evropské ligy v Bratislavě,‘ upozornil Procházka.“
Trest by prý neměl na pana místopředsedu výchovný účinek...Tolik osm let starý článek idnes.cz. Podle mých informací měl „Náčelník“ Berbr údajně zuřit, že se tím podnětem disciplinárka vůbec zabývala a nehodila ho rovnou do koše. Výsledek „šetření“ Bačkovy komise však už byl podle očekávání. Byť se nejdřív tutlal a v zápise z jednání DK se už nic neobjevovalo, takže jsem na to musel reagovat dalším článkem. Ten „výsledek“ byl ovšem docela úsměvný: Dozvěděl jsem se, že disciplinárka Berbra nepotrestá, mj. proto, že k jeho výrokům už došlo před delším časem, a případný trest by tak neměl na pana místopředsedu FAČR patřičný výchovný účinek.
Český fotbal v kolečku aneb Vítejte v AbsurdistánuTakže Roman Berbr, jehož disciplinárka dostatečně výchovně nevedla, byl v říjnu 2020 zatčen kvůli fotbalové korupci a v pondělí 17. dubna 2023 stane kvůli tomu v Plzni před soudem. Miroslav Pelta před ním už opakovaně stojí kvůli ovlivňování dotací. Na to se přišlo díky policejním odposlechům v jiné kauze, kdy se bývalý šéf FAČR snažil ovlivnit svou známou soudkyni v Berbrově sporu s několika rozhodčími, kteří mu na podzim roku 2015 statečně odepřeli poslušnost.
Šlo konkrétně o soud se sudím Tomášem Kovaříkem, jenž byl shodou okolností delegátem nedělního utkání Sparta-Brno, během nějž Daniel Křetínský navštívil kabinu sudích. Takže Richard Baček bude při šetření Křetínského kauzy vycházet z Kovaříkovy zprávy.
Český fotbal se tak točí v kolečku. Pelta s Berbrem, kteří uvedli Bačka do funkce, stojí dnes již bez svých vysokých funkcí před soudem. Richard Baček však v té funkci vydržel už deset let a nyní bude šetřit Daniela Křetínského, jehož podle Pelty vymyšlená kabelová kauza mu k tomuto předsednickému místu výrazně pomohla. A bude čerpat ze zprávy Tomáše Kovaříka, na něhož Berbr podal žalobu a Pelta se mu snažil zákulisně u soudkyně pomoci. Vítejte v Absurdistánu.