eFotbal

Valeš–Kuchta? Podle pravidel mohl sparťan vidět i žlutou. V utkání s klokany už druhou. Kovařík je proti

eFotbal
Valeš–Kuchta? Podle pravidel mohl sparťan vidět i žlutou. V utkání s klokany už druhou. Kovařík je proti
Valeš–Kuchta? Podle pravidel mohl sparťan vidět i žlutou. V utkání s klokany už druhou. Kovařík je protiFlashscore
Slavia sobotní večerní výhrou ve třetím kole nadstavby nad Viktorií Plzeň (2:1) sice oddálila oslavy letenského titulu po dlouhých devíti letech, i tak Spartě po vydřeném vítězství nad Bohemians (2:1) chybí jen jediný bod ke kýženému titulu. Ten může získat už v úterý v Uherském Hradišti v duelu se Slováckem nebo potom v sobotu na Letné v závěrečném utkání s plzeňským týmem exsparťana Michala Bílka. Slávisté tak mohou dospět k titulu jedině dvěma výhrami v Olomouci a nad Slováckem, zatímco sparťané by museli prohrát, jak v Uherském Hradišti, tak doma se Západočechy.
Reklama
Reklama

Poslední krok sice bývá nejtěžší, ale tady bychom už mohli mluvit o devadesátipětiprocentní sparťanské jistotě. Na Slovácku se jí sice nedaří, v úterý tam bude oslabena i o vykartovaného kanonýra Kuchtu, ovšem ztratit pak tři body s trápící se Plzní před vyprodanou Letnou se zdá být nepředstavitelné. Jak už bylo řečeno, před týdnem po derby se Slavií (3:2) tým dánského kouče Briana Priskeho se blíží, i když s pomocí mnoha penalt, ke svému titulu zaslouženě. A to hlavně díky nezměrné bojovnosti a houževnatosti do posledních vteřin zápasů. 

Trápení s klokany

I v sobotním odpoledním duelu s běhavými klokany se Spartě příliš nedařilo. Po hodině hry prohrávali kvůli vydařené Jánošově ráně dokonce 0:1, k žádnému velkému tlaku se Letenští nedokázali odhodlat a ani neměli příliš příležitostí k vyrovnání. Dvacet minut před koncem řádné hrací doby ovšem přišel obří kiks náhradního vršovického brankáře Romana Valeše (ten mimo jiné chyboval i při rozhodující Kuchtově brance v osmdesáté čtvrté minutě). S prvním gólmanem Martinem Jedličkou by to Letenští měli v sobotu na Letné nepochybně těžší. Všechna média, experti, trenéři i hráči se shodli na tom, že Valeš svou naivitou trestuhodně chyboval, zatímco mazaný Kuchta skvěle využil situace a pomohl Spartě k velkému obratu. Roman Valeš si totiž nevšiml, že rozhodčí Szikszay nepřerušil hru. Brankář otálel s výkopem a Kuchta, který se předtím dožadoval penalty po střetu s hostujícím veteránem Jindřiškem a svíjel se na zemi, míč gólmanu hostí vypíchl a nechal se faulovat. Krejčí mladší osmou penaltu za všech osmi, které v této sezóně prováděl znovu do stejného místa, bezpečně proměnil, a vyrovnal tak na 1:1. 

Co se píše v pravidlech

Ocitujme však z Pravidel fotbalu vydaných FAČR, platných od 1. července 2022. Na straně 110 se píše: "Hráč musí být napomenut za nesportovní chování, pokud se pokusí oklamat rozhodčího, například tím, že předstírá zranění nebo domnělý přestupek (simulování)." 

Tomu, kdo je ještě dnes schopen v českém fotbale porozumět textu, by se mohlo zdát, že moment v utkání Sparta - Bohemians, tedy střet Valeš – Kuchta, by mohl být příkladem porušení tohoto pravidla. Jak už bylo zmíněno, sparťanský útočník se nejprve pokusil po kontaktu s Jindřiškem získat pokutový kop a pak se v šestnáctce svíjel v bolestech na zemi. Nepopírám, v první chvíli to bylo možná bolestivé, takže brankář Valeš mu dokonce chtěl poskytnout ošetření před svým rozehráním. Kuchta, který rovněž nevěděl, že hra není přerušena, na výzvu spoluhráčů, hlavně kapitána Krejčího, najednou obživl, vstal a obral Valeše o balon. Ten jej poslal k zemi a kopala se zmíněná penalta. Když se vrátíme k pravidlům, mohli bychom konstatovat, že zde nejde ani tak o hráčovu chytrost, ale o  porušení pravidel o nesportovním chování. Útočník totiž oklamal nejen Valeše, ale v podstatě i sudího Szikszaye.

Polemika s Tomášek Kovaříkem

Bývalý ligový arbitr a delegát Tomáš Kovařík na Facebooku ovšem namítá, že Kuchta sudího evidentně neoklamal, protože rozhodčí pokutový kop nenařídil a nechal pokračovat ve hře. Pak se ale zdá, že podle zmíněných pravidel by to měla být žlutá karta za nesportovní chování - viz strana 110. V textu je jasně napsáno, že hráč v takovém případě musí být napomenut žlutou kartou. 

"Kuchta zůstal po souboji s Jindřiškem ležet na zemi, kde se nedožadoval odpískání pokutového kopu, takže podle mého názoru to žlutá karta rozhodně být neměla," říká Tomáš Kovařík. "On nevstal kvůli tomu, že viděl šanci obrat Valeše o míč a dát gól, a to se Kuchty opravdu nezastávám," tvrdí Kovařík. 

Ovšem po zápase v rozhovoru pro O2 TV Sport Kuchta naopak na kameru prohlásil, že Jindřiškův zákrok jako penaltový viděl. "To, že to řekne v pozápasovém rozhovoru, není směrodatné. On tam toho napovídal víc, ale na hřišti se penalty nedožadoval, a byť se ho nezastávám, tak si dovedu představit, že ho souboj s Jindřiškem mohl bolet. Jsem rozhodně pro boj se simulováním, ale tohle není případ, za který by se měla udělovat žlutá karta," soudí bývalý ligový rozhodčí Tomáš Kovařík. 

Zde se asi různí názory na fair play v českém fotbale, kde náročnost na férovou hru není z nejvyšších. Šlo by se také zeptat, jestli jde o nesportovní chování, když ležím na zemi, pak kulhám a najednou se rozběhnu jak politý živou vodou. 

"Neříkám, že to bylo dušínovské, jen jsem tím chtěl říct, že v tomhle případě k souboji evidentně došlo, proto to nepovažuji za stoprocentní simulování. Myslím, že bychom se měli zaměřit na případy jasného filmování, kdy hráč simuluje buď bez kontaktu se soupeřem, nebo se například drží za obličej, i když se jeho obličeje soupeř ani nedotkl. Tam bychom podle mě měli začít, a najít účinný nástroj na trestání takového chování," konstatuje na závěr Tomáš Kovařík.  

Věc názoru

To je věcí názoru, pravidlo na straně 110 zní celkem jasně. Kuchta ležel na zemi hodně dlouho, a i když ho to v první fázi asi bolelo, pak najednou vstal a hrál, jako by se před tím nic nestalo. Leckdo by to tedy mohl považovat za simulování. 

"Kuchta se pomalu sbíral a kulhal směrem pryč, rozhodně neběžel, stihl udělat maximálně jeden rychlejší krok, než ho Valeš podrazil. Takže tohle podle mého názoru simulování není," trvá si na svém Kovařík. Někdo by zase naopak mohl tento moment nominovat na anticenu Českého olympijského výboru. V české fotbale se však hovoří o hráčově chytrosti a mazanosti. 

Mimochodem Kuchta už od konce první půle jednu žlutou kartu na svém kontě měl, takže mohl být za stavu 1:0 pro Bohemians dvacet minut před koncem zápasu vyloučen a Sparta by dohrávala o deseti. Je škoda, že žádné televizní studio tuhle velmi spornou situaci pořádně detailně nerozebralo. 

Tu žlutou kartu ze závěru úvodního poločasu vyfasoval Jan Kuchta, který nyní bude na Slovácku kvůli tomu chybět, za to, že protestoval u arbitra, protože se mu nelíbilo zdržování soupeřova brankáře. Sparťanský útočník si po utkání s Bohemkou v televizním rozhovoru dokonce postěžoval na ligové rozhodčí, jaké chyby neustále v nejvyšší české soutěži dělají a že je to pro něj už nervy drásající. Tak určitě, chyby činíme všichni. 

Důležitý vzkaz pro slávisty

Na závěr ještě důležitý vzkaz pro slávisty, kteří kritizují sparťanské obraty a četné penalty v závěru tohoto ligového ročníku: Výsledek prvního finálového utkání o sedmé místo v Mladé Boleslavi zní: Hradec Králové - Liberec 0:4! Ať si červenobílí vzpomenou, jak si podruhé za sebou s tímto velmi průměrným hradecký celkem v podstatě prohráli titul (naposledy v Edenu remízou ve 30. kole 1:1, kterou přišli o prvenství v základní části.) 

Takže každý, včetně červenobílých i Jana Kuchty, by měl začít u sebe. 

Pět událostí 3. kola nadstavby: Další penalta pro Spartu, z Nity vyvrhel a Almásiho první trefa v novém roce