“Problém s ten Hagem, aby se stal novým trenérem Manchesteru United, není ten Hag. Tenhle dobře fungující manažer má nakročeno do vysoce dysfunkčního klubu, který je zkažený odshora dolů,” nakládá v nedělníku Mail on Sunday známý sloupkař Oliver Holt. Podle něj jsou na tom United tak špatně, že by ze současného kádru kádru něco vytřískal leda trenér, který by byl lepší, než Alex Ferguson. Pro Nizozemce má Holt jasný vzkaz: “Eriku, uteč!”
Že na tomto doporučení něco, soudí i Phil McNulty, který by se přitom coby hlavní fotbalový autor BBC měl možná držet malinko zpátky. Výkon United, řeč těl a tváří hráčů v rudých dresech, ale v Goodison Parku tvořily tak příšerný koktejl, že McNulty odhodil zábrany a nazval mužstvo ”ostudnou kolekcí jednotlivců přestrojenou za tým.” Jak výstižné!
K poražení o záchranu zoufale bojujících a křehkých Toffees by přitom v sobotu býval stačil standardně koncentrovaný výkon United doplněný aspoň průměrným odhodláním a chtěním. I laik viděl a vycítil, že tady něco neklape. Kolik ze 641 přihrávek manchesterského týmu bylo skutečně nebezpečných a proč United nevyprodukovali víc, než 4 střely na branku.
Je třeba zdůraznit, že to nebyl jednorázový exces a že současný kádr Manchesteru United a “tmel” mezi jednotlivými hráči jsou momentálně několik světelných let za vedoucím tandemem Premier League, jak opět vypozoroval a zhodnotil Oliver Holt. Když na začátku ledna United padli na Old Trafford s Wolves, nezaujal mě jen výsledek, ale taky to, že posledních 15 minut Vlci soupeři nepůjčili balón místo aby teoreticky čelili drtivé snaze silného soupeře. Jenže tým se slavnou historií a méně slavnou přítomností prostě na víc nemá.
“Nedáváme góly a ani si nevytváříme dost pořádných šancí k jejich vstřelení. Prostě nejsme dost dobří,” namířil po sobotním fiasku kritiku do vlastních řad španělský gólman David de Gea, jeden z velmi mála světlých bodů jinak podprůměrné sezóny United. Nebýt některých jeho famózních zákroků proti vysloveně gólovým střelám, byl by bodový zisk Rudých ďáblů tak chudý, že by k ťukání na dveře pohárové Evropy nemohl opravňovat.
Když ponecháme stranou chod a řízení celé organizace, což by vydalo na celou sérii dlouhých článků, co vlastně týmu čistě fotbalově schází nebo naopak přebývá? Mám silné podezření, že United postrádají pořádnou rozehrávku. Od stoperů Maguirea a Lindelöfa zázraky čekat nemůžeme a bylo jasně vidět, jak hráči Evertonu nechávali v závěru oba stopery dojít s míčem až nějakých 35 metrů k vlastní brance, protože si správně vyhodnotili, že od této dvojice nějaký “killer pass” fakt nehrozí. Krajní beci jsou o třídu horší, než v loňské sezóně, kdy mohl trenér psát duo Shaw + Wan-Bissaka do sestavy zcela bezmyšlenkovitě. Dalot s Tellesem skýtají vítanou alternativu, ale taky to není žádná hitparáda.
Jak má ale především provizorní trenér Ralf Rangnick, který asi autoritou v kabině úplně neoplývá, složit střed zálohy, který by kryl zranitelnou obranu? Co čekat od věčně odcházejícího Pogby, který má záblesky světové extratřídy, ale většinou jen jednou za dvě měsíce. Matič je sice pozičně zdatný, ale v dnešní době už příliš pomalý. McTominay sice zdatně pomáhá ofenzivně, ale chaoticky pobíhá všude možně a nedrží pozici. Fred dokáže velmi dobře odebírat míče soupeři, ale taky je v nebezpečném prostoru umí ztratit. Když se do tohoto prostoru stáhne čerstvý majitel prodloužené smlouvy Bruno Fernandes, Portugalec pak chybí vepředu.
Tam chybí i supertalent Mason Greenwood a vzhledem k obvinění ze závažného trestného činu ještě delší než kratší dobu chybět bude. Vzhledem k častým zdravotním problémům Cavaniho a stále určité nevyzrálosti mladíka Elangy by místo v základní sestavě měl mít propachtované Marcus Rashford. Jenže nemá a diví se tomu tak nahlas, že se přetřásá možnost nedávno zcela nemyslitelná a sice odchod z Old Trafford. No a tak zbývá zkratka CR7, jejíž majitel svou druhou etapu v dresu United skvěle začal, jenže postupně výkonnost Cristiana Ronalda bledla stejně, jako pleť Jihoevropanů žijících dlouhodobě v severní Anglii.
Strašně by mě zajímalo, jestli by United býval v novém roce pozvedl poptávaný odborník Antonio Conte, který dokázal s podobně rozklíženými Spurs za pár měsíců hotové divy. Skoro bych řekl, že ano, i když nevím, zda by se účinek jeho léčby dostavil podobně rychle. Na umravnění některých jedinců by se ale cholerický Ital nejspíš dost hodil. Má tyhle kvality Erik ten Hag? Není jisté, zda se to vůbec dozvíme. Třeba totiž nizozemský kouč skutečně poslechne radu Olivera Holta.
Maddison do severního Londýna? O kreativce Leicesteru se přetahují Gunners se Spurs