eFotbal

Továrna na peníze jménem Benfica Lisabon. Jak se dělá fotbalový byznys?

eFotbal
Továrna na peníze jménem Benfica Lisabon. Jak se dělá fotbalový byznys?
Továrna na peníze jménem Benfica Lisabon. Jak se dělá fotbalový byznys?Flashscore
Jsou kluby, které vynikají dokonalým skautingem či datovou analytikou a dokážou kdekoli na světě nalézt surový diamant, který trochu dobrousí a prodají se závratným ziskem. Pak jsou kluby, které naleziště diamantů vlastní a ty nejvzácnější kousky z něj prodávají s ještě větším ziskem. A pak je Benfica Lisabon, která exceluje v obojím.
Reklama
Reklama

Benfica Lisabon zkrátka ví, jak se dělá byznys. Její čistý zisk na přestupním trhu za posledních deset let činí těžko uvěřitelných 733 milionů eur (zhruba osmnáct miliard korun). Obchodní strategie Benfiky přitom stojí na dvou zcela obyčejných pilířích, o kterých každý majitel každého fotbalového klubu moc dobře ví, ale nikdo je nedokáže tak dokonale naplnit. Jeden by se dal nazvat přeprodejem s vysokou marží a druhý prodejem vlastní výroby.

V rámci prvního pilíře se Benfica zaměřuje na nákup mladých jihoamerických fotbalistů, především z Brazílie, Argentiny, Uruguaye nebo Mexika, které v jim poměrně blízkých kulturních i klimatických podmínkách „rozehraje“ a za násobky pořizovacích cen prodá do top evropských klubů.

Naposledy se jí povedl absolutní majstrštyk s Enzem Fernándezem, kterého v červnu roku 2022 přivedla z River Plate za čtyřiačtyřicet milionů eur a letos v lednu – poté, co zazářil na MS v Kataru – prodala do Chelsea za 121 milionů eur. Jen o něco méně úspěšný byl obchod s Darwinem Núñezem, kterého si pořídila na podzim 2020 v Almeríe za třicet čtyři milionů a loni jej prodala do Liverpoolu za osmdesát.

Málokdo ví, že Benfica objevila i někdejší hvězdu Realu Madrid či Paris Saint-Germain Angéla Di Maríu, na kterém vydělala čtyřnásobek, současnou jedničku Manchesteru City Edersona (osmdesátinásobek!), nebo hvězdného stopera Chelsea či PSG Davida Luize (padesátinásobek). Ale také slovinského brankáře Jana Oblaka (čtyřnásobek) nebo srbský supertalent Luku Joviče (čtyřnásobek).

Při pohledu na tahle jména se jen těžko věří, že v rámci druhého pilíře – ve svém „kampusu“, jak se její akademii říká, – se Benfice daří soustavně nacházet ještě větší poklad.

Tohle je pět nejlepších hráčů současnosti, které pro velký fotbal vychovala.

Největší poklady Benfiky najdete v novém březnovém čísle časopisu HATTRICK s Cristianem Ronaldem na titulní straně, které je právě teď na stáncích.