Jak už dávno víme, dvanáct supervýznamných a „superbohatých“ klubů z Anglie, Španělska a Itálie oznámilo zbytku světa, že zakládají svou vlastní Superligu a „opouštějí“ tradiční evropskou pohárovou strukturu – loučí se se slavnou Ligou mistrů a Evropskou ligou.
Šéfem nového projektu nebyl nikdo jiný než Florentino Pérez, který před lety udělal z Realu Madrid „galacticos“, a jeho viceprezidenty pak byli Andrea Agnelli z Juventusu a Joel Glazer z Manchesteru United. Všechno tedy pánové, kteří se nikdy nijak netajili tím, že peníze jsou pro ně tzv. „až na prvním místě“. A protože o nic jiného samozřejmě nejde ani UEFA, která se proti jejich plánu důrazně, ale opravdu důrazně, ohradila, byť se přitom schovávala za slova jako solidarita či tradice, začneme tedy penězi.
MONEY, MONEY, MONEYJedna z největších investičních bank světa JP Morgan přislíbila Superlize do začátku „dotaci“ ve výši osmaosmdesáti miliard korun. Každý z tzv. „zakládajících“ klubů by si tak jen za účast v prvním ročníku odnesl necelých osm miliard, což je částka, za kterou byste si koupili třeba Hålanda s Mbappém. Nebo dva tisíce bytů v Praze.
Uvedeno do kontextu: v Česku se v souvislosti s příjmy z Ligy mistrů často používá termín „astronomické“, a to i v případě, že si Plzeň či Slavia za pár uhraných bodů odvezou zhruba 400 milionů korun. Real Madrid, coby nejúspěšnější klub poslední dekády (kterému tudíž náleží největší příjmy), se logicky dostane na jiná čísla. V případě, že by v jedné sezoně Ligy mistrů vyhrál každý zápas včetně finále, by si přišel i s televizními právy zhruba na desetinásobek – tři a půl miliardy. Jenže i tak by si v nové Superlize vydělal víc než dvakrát tolik, jen za účast!
Tak proč kluby nový projekt nakonec odpískaly? Bylo to kvůli výhružkám UEFA, nepřátelské reakci fanoušků, až nenávistnému odporu bývalých legend v čele s Garrym Nevillem, nebo kvůli úplně něčemu jinému?
V novém čísle časopisu HATTRICK se dočtete třeba o nepříjemném telefonátu z Kremlu, ve kterém se měl majitel Chelsea Roman Abramovič dozvědět, „že Superliga poškozuje zájmy Gazpromu (ruský exportér zemního plynu a oficiální partner Ligy mistrů) i celého Ruska (protože v Petrohradu, odkud mimochodem pochází prezident Putin, se má odehrát sedm zápasů mistrovství Evropy, včetně finále, jehož atraktivitu by sankce UEFA mohly výrazně ohrozit).
Nebo o tom, že majitelům Manchesteru City ze Spojených arabských emirátů se zase nelíbilo, že finance by do Superligy proudily od "rivala" ze Saúdské Arábie, což byl ostatně skutečný důvod, proč se Superligou nechtěli mít nic společného katarští vlastníci PSG…
To, jak rychle kluby celý projekt zabalily, bylo podezřelé a dá se očekávat, že v blízké budoucnosti své myšlenky na elitní ligu opráší. Jen si budou muset lépe pohlídat, aby nepoškozovala zájmy „vyšších mocí“, mezi které fanoušci rozhodně nepatří.