Spekulovalo se o tom už delší dobu. V úterý této uvažované změně věnoval deník Sport i část svého pravidelného podcastu a pak na jeho serveru vyšla následující následující zpráva:
„Vlastnická struktura Viktorie Plzeň podle všeho mění podobu. V akciové společnosti Viktoria Plzeň 1911, která je jediným majitelem klubu, bude mít vedle dosavadního stoprocentního majitele Tomáše Paclíka stejný vlastnický podíl i generální manažer Adolf Šádek. Vyplývá to z notářského zápisu učiněného minulou středu a zveřejněného na stránkách justice.cz.
Z dokumentu vyplývá, že základní jmění společnosti Viktoria Plzeň 1911 se rozhodnutím majitele Tomáše Paclíka zvyšuje z dosavadních dvou milionů korun na čtyři miliony prostřednictvím úpisu 200 kusů nových akcií v nominální hodnotě 10 tisíc korun za kus. Paclík se přednostního práva na cenné papíry vzdal ve prospěch generálního manažera Adolfa Šádka, který je musí splatit do tří pracovních dnů od uzavření smlouvy o upsání akcií. Zároveň došlo ke změně stanov dceřiné společnosti.“
Samotný klub na to reagoval svým prohlášením: „V tuto chvíli nejsou dokončeny veškeré administrativní náležitosti a s tím související interní procesy. Nebudeme tedy prozatím celou věc blíže komentovat. Ve chvíli, kdy dojde k naplnění všech náležitostí, bude klub informovat klubové partnery, kteří jsou jeho dlouhodobou a nedílnou součástí. Stejně tak budou informováni i naši věrní fanoušci a široká veřejnost prostřednictvím médií a klubových kanálů.“
Vandas: „Je tu ale povinnost naplnit rozpočet“Částka dva miliony korun za „polovinu Plzně“ se zdá být velice nízká. Ovšem jak na Twitteru vysvětlil současný sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad a bývalý ligový fotbalista Pavel Vandas, důležitým prvkem dohody je povinnost naplnit každý rok klubový rozpočet, což je součástí kontraktu mezi akcionáři. „Jedna věc je hodnota akcií, druha je naplnění rozpočtu. Proto jsou v některých případech akcie prodány za jednu korunu, ale povinnost naplnit rozpočet každý rok obecně v první lize činí cca 50 až 100 milionů kroun. Vše řeší smlouva mezi akcionáři,“ napsal Vandas na Twitteru.
Kolegové ze Sportu ve svém úterním podcastu mj. řešili, že dosavadní vlastník Tomáš Paclík může mít v souvislosti s koronavirovou krizí problémy ve svém byznysu, že v případě Viktorie Plzeň již není zdaleka tak aktivní, jak býval v minulosti, a že se některých zápasů klubů už ani nezúčastňuje.
Kdo stál za Paclíkem? Veolia?Tomáš Paclík, který se v listopadu 2011 neúspěšně pokusil kandidovat na předsedu FAČR proti Miroslavu Peltovi, byl vždy poněkud fotbalově tajemnou postavou. Spekulovalo se o tom, zda tento bývalý učitel matematiky a daňový poradce, vůbec může vlastnit ligový klub. Zda za ním nestojí někdo jiný, třeba francouzský vodárenský kolos Veolia, který proslul zvláštní privatizací české vody.
Šádek v roce 2010 mluvil o mezinárodní společnostiPro server idnes.cz například 21. srpna 2010 Paclík řekl: „Nejsem jediným vlastníkemViktorie Plzeň, transakce ještě nejsou papírově dotažené.“
V téměř jedenáct let starém článku se pak mj. uvádí: „Tomáš Paclík působí jako daňový poradce, je členem správních orgánů několika firem, například Moravské vodárenské, vlastněné francouzským kolosem Veolia. Generální manažer Viktorie Adolf Šádek již dříve odtajnil, že novým vlastníkem je mezinárodní společnost, která obchoduje i na území Česka. K prodeji klubu mělo dojít už loni na jaře (tedy v roce 2009 – pozn. aut.). Nový majitel ale nechtěl své jméno více než rok zveřejnit kvůli aktivitám a pozdějšímu zmizení bývalého šéfa klubu Miroslava Kříže. Prý by to poškodilo obchodní pověst firmy.“
Jak v Plzni stoupala cena vody a kauza DočistaJenže ta Šádkem avizovaná mezinárodní společnost se nikdy oficiálně „neodtajnila“… Mezitím vycházely různé články.
Třeba v červenci roku 2013 v Lidových novinách ekonom Karel Stehlík napsal:
„Půl miliardy vynaložilo město na stavbu fotbalového a atletického stadionu, 700 milionů Plzeň zaplatí firmě Veolia za 98 procent akcií Vodárny Plzeň. Z evropských dotací dostane město na vodárnu 700 milionů, ale k tomu bude muset doplatit navíc 200 milionů. S dalšími náklady bude dluh města Plzně činit 80 procent ročního městského rozpočtu, tedy čtyři miliardy. Je nutné se ptát, kdo tyto dluhy zaplatí? Částečnou odpověď už máme, město zvýšilo za dva roky cenu vody o 60 procent, aby tak získalo finance pro investice do vodárny.“.
Velkou pozornost v minulosti vzbudila i další kauza. Paclíkova tehdejší nová firma Dočista totiž získala od ministerstva vnitra zakázku na čištění policejních uniforem v hodnotě 54 milionů Kč. Policie (spadající pod ministerstvo vnitra) případ prošetřila, ale nic nezákonného neobjevila. Antimonopolní úřad nicméně pak za tento obchod udělil ministerstvu vnitra pokutu ve výši půl milionu korun.
Od té doby začali fanoušci konkurenčních klubů hráče Viktorie Plzeň posměšně přezdáívat „Prádelníci“.
Viktoria Plzeň 1911 vznikla v roce 2010Jinak akciová společnost Viktoria Plzeň 1911, jejímiž vlastníky by nyní tedy měli být Tomáš Paclík a Adolf Šádek, vznikla 2. srpna 2010 a předmětem její činnosti je pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Podle výpisu z obchodního rejstříku je jediným a výlučným majitelem FC Viktoria Plzeň a.s., tedy společnosti provozující prvoligový klub.
Už to je samo o sobě zvláštní. Klub se sice hlásí ke své nyní již 110tileté existenci, ovšem společnost, která má v názvu letopočet 1911 vznikla až o 99 let později, tedy v roce 2010. Má tedy zatím jen desetiletou tradici a neměla by tak logicky být přímým pokračovatelem historických klubových tradic . Proč? Na ten spor už se zapomnělo, ale nejspíš šlo o to odstřihnout se od některých závazků původního klubu.
Je pravda, že Tomáš Paclík v roce 2010 uhradil po zmizelém Miroslavu Křížovi dluhy ve výši osmadvaceti milionů korun majiteli Sparty Danielu Křetínskému, který si původně představoval, že bude mít v Plzni jakousi letenskou farmu.
Vrba na lavičce, Berbr ve VIPuNaopak přebyteční, odložení a náležité motivovaní sparťanští hráči v čele s Pavlem Horváthem přišli do Viktorky a pod vedením ambiciozního kouče Pavla Vrby už v roce 2011 získala Plzeň senzačně první titul. Nápadně „hodní“ na teto dosud provinční klub ovšem byli rozhodčí.
Už tehdy se mluvilo o jiném vlivném Plzeňanovi - Romanu Berbrovi. Ten si ještě v policejních odposleších z ivánkovské aféry v roce 2004 stěžoval na to, že mu tehdejší šéfové plzeňského klubu dávají podřadná místa daleko od VIPu, takže se nehodlá nijak angažovat. Ve zlaté éře Viktorie ale už na rekonstruovaném stadionu dostal Berbr tak luxusní VIP, že si bývalý polský předseda komise rozhodčích FAČR Michal Listkiewicz zprvu myslel, že obávaný „Náčelník“ je sám majitelem Viktorie Plzeň…
Když „Náčelník“ prodával byt manželům ŠádkovýmTohle spojení bylo ve specifickém fotbalovém prostředí nesmírně silné. Marně vyhrožoval sparťan Daniel Křetínský svou kabelou, marně přicházel s projekty typu Ligové fotbalové asociace a samostatné ligy. Marně nový konkurent na scéně, slávista Jaroslav Tvrdík proti Berbrovi vystupoval v médiích i na volebních valných hromadách, i s čínskou podporou jeho klub přišel v roce 2018 o titul a o účast v Lize mistrů. Šampionem se, opět již s trenérem Vrbou, stala znovu Plzeň a Adolf Šádek na plzeňském náměstí ze svého najatého obrněného transportéru vulgárně obě „S“ urážel a chlubil se, jak účinně vložil pražským tankům do jejich pasů vítězné klacky.
Jedna nová zajímavost k tomu. Server Seznam Zprávy ve svém článku o tom, že od října 2020 obviněný Roman Berbr převádí své nemovitosti na manželku Dagmar Damkovou, mj. píše: „Pohled do katastru prozrazuje, že v roce 2016 prodal Roman Berbr další svůj byt v Plzni manželům Šádkovým.“
Seženou v Plzni nového kupce?Jenže trenér Pavel Vrba je nyní ve Spartě, a Roman Berbr byl čtvrt roku ve vazební věznici a má velký malér.
Kolegové ze Sportu ve svém úterním podcastu spekulovali o tom, zda Tomáš Paclík svůj podíl v klubu prodá a zda se bude Adolf Šádek snažit pro Viktorku získat nového movitého kupce. Jenže, jak trefně konstatoval redaktor Sportu Jakub Konečný, klub se nejlépe prodává, když je výkonnostně na vrcholu a ne, když spadl do ligového středu. Navíc je tu koronovirová krize.
Všechno je sice teoreticky možné, ale nyní to vypadá, že Šádkova plzeňská vítězná cesta obrněným transportérem na jaře roku 2018 byla na dlouhý čas poslední. Že českému fotbalu budou tak, jako do roku 2008, zase výhradně kralovat ekonomicky i sportovně nejsilnější pražští rivalové Sparta a Slavia. A to přesto, že je Plzni zatím stále věnovaná až nepřiměřeně velká mediální pozornost na to, že jde o klub pohybující se v sezoně 2020/2021 ve středu tabulky. Jak dlouho ještě?
Boj agentů! Kisel lákal Kuchtu na zahraniční angažmá, už ho řeší FAČR! „Nepřípustné,“ říká PaskaZdroj: FC Viktoria Plzeň