eFotbal

Sparta reaguje na článek efotbalu se zmínkou o předsedovi LFA Svobodovi. Upozorňuje v něm tak i na jeho možný střet zájmů

eFotbal
Sparta reaguje na článek efotbalu se zmínkou o předsedovi  LFA Svobodovi. Upozorňuje v něm tak i na jeho možný střet zájmů
Sparta reaguje na článek efotbalu se zmínkou o předsedovi LFA Svobodovi. Upozorňuje v něm tak i na jeho možný střet zájmůFlashscore
Pod titulkem „Vyjádření ACS“ s dodatkem „Sparta reaguje na zavádějící článek“ se v sobotu 19. února 2022 objevila na oficiálních klubových stránkách sparta.cz letenská reakce na páteční materiál serveru efotbal.cz (z 18. února 2022) s názvem „Berbrovi podle policie platili i sponzoři Viktorie Plzeň. Chřestýš měl zase inkasovat od klubu a pořádat oslavy pro vybrané sudí.“ Nutno upřesnit, že šlo o článek čerpající z policejní analýzy vyšetřování známé kauzy „Berbr a spol.“ neboli „Šváb“, která si mj. všímala možných neobvyklých finančních toků.  Některé z nich označila jako tzv. zastřené platby. I o těch se páteční článek na efotbalu zmiňoval. Sparta reagovala konkrétně jen na zmínku o firmě předsedy Ligové fotbalové asociace LFA (a shodou okolností svého místopředsedy) Dušana Svobody. Naznačila tak ovšem ve svém vyjádření i jeho možný střet zájmů.
Reklama
Reklama
Standardní finanční toky?

Přesný text vyjádření ACS zní takto:

„Sparta se obvykle nevyjadřuje k textům v médiích, klub do této chvíle aktivně nekomentoval ani úniky z policejních spisů v rámci vyšetřované korupční kauzy. Vedení ACS má dobrou víru, že celá věc bude důkladně a do detailu prošetřena. Je to v zájmu celého českého fotbalu.

Sparta tentokrát musí reagovat, a sice na článek serveru efotbal s názvem: ‚Berbrovi podle policie platili i sponzoři Viktorie Plzeň. Chřestýš měl zase inkasovat od klubu a pořádat oslavy pro vybrané sudí.‘ V textu, který se zabývá korupční aférou v českém fotbale a policejní akcí Šváb, je naprosto mimo kontext a mimo všechny souvislosti zmíněná spolupráce AC Sparta Praha s auditorskou společností FSG Group, jejímž představitelem je mimo jiné i Dušan Svoboda.

V článku je mimo jiné uvedeno, že ‚peníze měly podle policejní analýzy údajně putovat i na trase Dušan Svoboda (předseda Ligové fotbalové asociace a místopředseda Sparty) – Roman Berbr. Zmiňována je jedna z jeho poradenských a auditorských firem‘. Tyto operace přitom doložitelně neměly nic společného s nekalou činností, ale jednalo se o vyplácení mezd ve společnosti STES a.s. Tomuto subjektu vedla poradenská společnost, za níž vystupuje i Dušan Svoboda, mzdové účetnictví.

Zmínění našeho klubu v textu o korupčním prostředí skrze spolupráci s auditorskou firmou, která dodává podobný typ služby pro stovky dalších obchodních společností, je pouhé vytváření iluze a vyrábění virtuální reality. Stejně tak je zavádějící zmínit v textu o nekalých praktikách standardní finanční toky v rámci vedení mzdového účetnictví.“

Tolik vyjádření ACS.  Není nutné polemizovat s tím, do jaké míry je páteční článek efotbalu zavádějící. Samotná Policie ČR označuje zmíněné operace za zastřenou platbu. Podle toho by se z toho mohlo zdát, že teorii o vyplácení mezd nevěří. Ale třeba ano.

Sparta ve svém vyjádření píše o „zmínění našeho klubu“ v pátečním článku efotbalu. Není třeba jakkoli evokovat efekt „potrefené husy“,  v tom materiálu se totiž o činnosti sparťanského klubu nic nepíše. Zmiňuje se v něm spolumajitel jedné poradenské a auditorské firmy,  který je shodou okolností  i předsedou LFA, místopředsedou Sparty a býval (až do června roku 2018) i členem představenstva obchodní a marketingové společnosti FAČR jménem STES.

Osm nových otázek

V každém případě sobotní sparťanská reakce na páteční článek efotbalu vyvolává spíše více dalších otázek než odpovědí.

Třeba tyto:

Odpovědi na tyto otázky by podle našeho názoru mohly především zajímat členy Ligové fotbalové asociace (LFA), která řídí profesionální fotbalové soutěže v Česku, tedy kluby, i příslušné orgány FAČR.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK