eFotbal

Sny talentů o Barceloně mizí, mladí mluví o lize a reprezentaci, chválí psycholožka. Medaile? Jen pro první tři!

eFotbal
Sny talentů o Barceloně mizí, mladí mluví o lize a reprezentaci, chválí psycholožka. Medaile? Jen pro první tři!
Sny talentů o Barceloně mizí, mladí mluví o lize a reprezentaci, chválí psycholožka. Medaile? Jen pro první tři!Flashscore
Psychická stránka sportovců, to je téma, které bylo v Česku dlouho možná trochu v pozadí. V posledních letech se ale věci zásadně mění, sportovci pracují s mentálními trenéry a uvědomují si důležitost své psychiky na výkony. Mládežnické Regionální akademie, které zřizuje FAČR, mají vlastní psycholožku Martu Boučkovou. Expertka na dané téma promluvila v dalším dílu podcastu Livesport Daily o tom, jací jsou mladí fotbalisté, co je nejvíc trápí a jak jim pomáhá.
Reklama
Reklama

"V projektu Regionálních fotbalových akademií jsem od začátku. Mám tam několik úkolů, ten první je už při náboru dětí, kdy s každým adeptem mluvím a zjišťuji, jestli je třeba dostatečně samostatný. Průběžně pak pomáhám trenérům s práci s mladými hráči a jsem připravena řešit jakékoliv jejich problémy. Vážná zranění, úmrtí v rodině nebo složité rozvody rodičů, to všechno už jsme řešili," vzpomíná Marta Boučková na konkrétní příběhy.

"Když fotbalové akademie začínaly, tak si děti dávaly hodně vysoké mety, snily o Barceloně nebo Manchesteru. Dneska mám radost z toho, že kluci mají realističtější sny, mluví třeba o touze dostat se do áčka ligového týmu nebo zahrát si za národní tým. To v těch prvních letech nebylo. Samozřejmě to hodně závisí na rodině, jak moc na děti tlačí," popisuje Boučková představy, se kterými mladí fotbalisté přicházejí do fotbalových akademií.

V současnosti se často mluví o tom, že děti jsou málo vystavovány soutěživosti a náročnějšímu konkurenčnímu prostředí. Boučková s tím souhlasí: "Dnešní doba je nároková, všichni mají na všechno nárok. Chybí soutěživost, kdy si musíte věci vybojovat. Já jsem zastáncem starých dobrých časů, že když jsou nějaké závody, tak jsou medaile za první tři místa a pro čtvrtého už ne. To neznamená, že by se měl z toho zklamání na všechno vykašlat. Spíš by ho to mělo motivovat, aby příště chtěl vyhrát," uzavírá Boučková.

VŠECH 240 DOSAVADNÍCH EPIZOD PODCASTU JE K DISPOZICI ZDE

V páteční epizodě Livesport Daily jsme také řešili:

Jakou roli hraje pohled psycholožky na přijetí talentovaných dětí do akademie?

Co nejvíc trápí mladé fotbalisty?

Proč v Regionálních fotbalových akademiích neprobíhá šikana?

Všechny díly Livesport Daily najdete také na oblíbených podcastových platformách – SpotifyApple Podcasts a Google Podcasts