eFotbal

Slavia-Covid 2:0. Proč se hraje v lednu ve večerních mrazech, když diváci na stadiony stejně nemůžou?

eFotbal
Slavia-Covid 2:0. Proč se hraje v lednu ve večerních mrazech, když diváci na stadiony stejně nemůžou?
Slavia-Covid 2:0. Proč se hraje v lednu ve večerních mrazech, když diváci na stadiony stejně nemůžou?Flashscore
Kvůli měsíční covidové pauze mezi říjnem a listopadem trvala zimní pauza pouhých dvaadvacet dní. Naposledy se fotbalová liga v Česku hrála 23. prosince 2020, její druhá část začala už 15. ledna 2021 - a to v největších mrazech za poslední léta. Navázalo se ale na prosincové dění. Zatímco vedoucí Slavia znovu bodovala naplno (porazila v Edenu Olomouc 3:1), další papírově „silní psi“ bezbrankovými remízami ztráceli - Plzeň v Příbrami, Sparta v Ostravě. A válel opět Radův druhý Jablonec, už v páteční letošní premiéře deklasoval Teplice na jejich stadionu 5:0. Takže červenobílí vedou tabulku před Severočechy stále o šest bodů, na třetí Spartu ovšem svůj náskok zvýšili na devět nodů a na devátou Plzeň na sedmnáct bodů (a to má zápas víc).
Reklama
Reklama

Vítězstvím (nad covidem i nad zimou) je, že se odehrálo všech devět zápasů, horším ukazatelem kvality se však jeví pouhých sedmnáct gólů, což nejsou v průměru ani  dvě branky zápas. A to devět z nich padlo v duelech Teplice - Jablonec 0:5 a Slavia - Olomouc 3:1. Naopak ve třetině střetnutí, ve třech z devíti, vůbec gól neviděli (Příbram-Plzeň 0:0, Baník Ostrava - Sparta 0:0, Opava - Zlín 0:0).  Hodně se to přičítá na vrub velkým mrazům a zmrzlým terénům. 

Kotal: „Na takovém terénu těžko něco tvořit“

„Hrát fotbal v mrazech, např. pod -10°C, je obecně zvýšeným zdravotním rizikem. Může dojít k vážným svalovým zraněním. Hrozí zánět průdušek. V pravidlech fotbalu to není, jen UEFA doporučuje, že při teplotě -15°C by se hrát nemělo. Při nedělním zápase Baník - Sparta bylo na začátku -13°C, na konci -15°C, takže to bylo na hraně. Nementoruji. Jen jsem byl šokovaný, že sparťan Dávid Hancko odehrál celý mač v krátkých rukávech. Nevím, jestli smeknout, nebo mu vynadat. Spíš vynadat,“ napsal na Facebooku k tématu bývalý redaktor magazínu HATTRICK Pavel Skramlík. 

„Věděli jsme, že na tom promrzlém hřišti to bude těžší, než když hrajeme v létě.“ říkal po nedělním utkání v Ostravě záložník Baníku Daniel Tetour. „Já osobně jsem se docela těžko rozdýchával. Ani cit v nohou nebyl úplně optimální. I když to nakonec průběh utkání zas tolik neovlivnilo, byly k vidění nepřesnosti, které by na lepším terénu nebyly,“ dodal Tetour.

„Na tomto terénu je opravdu těžké něco vytvořit. Možná jsme se mohli za daných podmínek víc pokoušet o střelbu z dálky,“ přidal se trenér Sparty Václav Kotal. 

Divím se ale, proč se hraje v Česku v mrazivém lednu v tak pozdních časech (televizní zápasy v sobotu i v neděli mají výkop až 18.30 hodin), když diváci kvůli současné epidemické situaci stejně do hledišť stadionů nemohou a jak to vypadá, v zimě to tak bude ještě dlouho. Ve všední den, když lidé chodí do práce, bych to chápal, ale o víkendu? Že by to tak chtěly televizní společnosti (v tomto případě O2 TV Sport)? No tak třeba v neděli si moc nepomohly, hlavně sparťanští diváci, aby se rozkrájeli. Proti duelu Baník Ostrava - Sparta jim běžel na ČT Sport atraktivní televizní přenos z hokejové extraligy Třince - Sparta. A na Premier Sport do toho šel největší šlágr Premier League FC Liverpool - Manchester United. A to nemluvím o tom, že závěr duelu Baníku se Spartou zasahoval do třetího dílu milionově sledovaného seriálu ČT 1 „Božena“.

Jistě, zápas pod umělými reflektory má svou atmosférou, ovšem v mrazu bez diváků jsou to spíš vyhozené peníze za elektrický proud. A když už to někdo chce, tak v zimě se dát hrát pod umělým osvětlením již od 16 (i od 15 hodin). Vskutku nevím, proč někoho nenapadlo hrát „zimní Fortuna:ligu“ o víkendech třeba v časech 12, 14 a 16 hodin, nebo i od 11, 13 a 15 hodin.

Při středečních dohrávkách (Opava - Sparta v 18 hodin, Ostrava - Slovácko, České Budějovice - Příbram - obojí v 16 hodin) má přijít oteplení a teploty nad nulou. Mlat tak může vystřídat spíš bahýnko…

„Klobouk dolů před našimi trávníkáři, na dané mrazivé podmínky bylo hřiště až neskutečně kvalitně připravené,“ pochvaloval si po sobotním utkání v Edenu slávistický trenér Jindřich Trpišovský. Možná i proto padly ve střetnutí Slavia - Olomouc čtyři góly. I když nutno podotknout, že v Praze nebyla v sobotu večer taková „kosa“ jako v neděli ve stejnou dobu v Ostravě-Vítkovicích. 

Trpišovský: „Sigma nám dělala problémy“

Olomouc hrála v první půli velice dobře, měla lepší pohyb, byla u všeho dřív, lépe se na tom terénu pohybovala. Pak dala gól, pro nás to byl těžký vstup do zápasu. Naštěstí do poločasu se nám povedlo výsledek otočit a myslím, že ve druhé půli jsme už hráli velice dobře, náš výkon byl kombinačně, pohybově i fotbalově lepší. Jsme rádi, že jsme po netradiční přípravě a všech problémech, které jsme měli, vstoupili do jara dobře. Sigma hrála ve velkém tempu a intenzitě, v první půli nám dělala velké problémy,“ přiznal Trpišovský. 

Kromě Sigmy však červenobílí vyhráli hlavně nad covidem, který jim v pauze nakazil až dvaadvacet lidí, kvůli čemuž Slavia zrušila i své portugalské soustředění. Lze tedy říci, že po podzimní zdravotní anabázi, navzdory níž postoupila do jarní části Evropské ligy, a po zimních trablech je stav utkání Slavia-Covid-19 už 2:0 ve prospěch Pražanů. 

I když v sobotu museli do hry zasáhnout i navrátilci z hostování Jakub Hromada, Mick van Buren, Júsuf či Michal Beran. 

„Je to tak, že teď nás jejich návrat zachránil. Nebylo k dispozici asi osm hráčů, byli jsme bez pěti středových fotbalistů, hlavně Hromada byl tou  záchranou. Současná situace je pro ně menší výhodou, měli šanci se dostat na hřiště, za normální situace by to bylo těžší,“ komentoval situaci Jindřich Trpišovský.

Slavia otočila duel se Sigma v první půli dvěma penaltami. Televizní komentátoři soudili, že před vyrovnávacím gólem na 1:1 se pokutový kop kopat neměl, protože si faulovaný Kuchta možná jemně zpracoval míč rukou. Videorozhodčí však průkazný záběr nenašli. No, nevím, třeba tam nějaké pohlazení balonu na ruce bylo, ale příliš velkou roli v tom nehrálo. Podobně by červenobílí mohli argumentovat, že předtím před olomouckým gólem si Nešpor vůbec nevšímal míče a šel na hraně faulu do souboje s Kúdelou. 

Ale jako divák ctící ducha hry jsem rád, že sudí momenty na obou stranách hřiště pustili.

Dřív Sparta s bodem spokojená nebývala…

Podle toho, že Sparta byla nakonec v Ostravě spokojená i s bodem, lze soudit, že  to s bojem o titul až tak vážně nemyslí. Ano, Letenští nastoupili proti Baníku citelně oslabení, ale i tak… Ve svých slavnějších dobách by byli po ztrátě dvou bodů spíš naštvaní než spokojení.  

„Musíme být rádi, že jsme nedostali gól a bereme bod. Jeho hodnota se bude hodnotit až v kontextu dalších utkání,“ pravil po utkání ve Vítkovicích zkušený trenér Sparty Václav Kotal. 

„Myslím si, že podle toho vývoje, kdy jsme měli více ze hry, jsme měli a mohli vyhrát. Ten bod je v tuto chvíli... tři by byly lepší,“ komentoval naopak výsledek 0:0 ostravský Daniel Tetour.

Co Guľa ještě v té Plzni dělá?

To plzeňský trenér - filozof Adrian Guľa zase po remíze v Příbrami 0:0 hledal své mikrodetaily. „I přes negativní výsledek najdeme nějaké věci, které si budeme moci vzít do nejbližšího zápasu,“ prohlásil ambiciózní slovenský kouč. 

Tak za nejpozitivnější moment nedělního duelu bych z plzeňského hlediska považoval to, že rozhodčí navzdory Portugalci Pereirovi v čele komise sudích nařídili proti Příbrami za stavu 0:0 těsně před koncem diskutabilní videopenaltu, kterou bych na rozdíl od komentátora O2 TV Sport Tomáše Radotínského asi nepískal. Současný kouč středočeského týmu Pavel Horváth, bývalá opora Viktorie, alespoň viděl, jaké to je být na druhé straně, když se kope „plzeňská pentle“. Ovšem za jeho časů z nich padaly góly…

„Proboha, co ten trenér Guľa u fotbalistů Plzně se svým 300tisícovým platem po remíze v Příbrami ještě dělá? Deváté místo, má víc porážek než Karviná a České Budějovice s desetinovými rozpočty proti Viktorii, samá věda, video, ‚prd výsledky‘, doplňování kádru průměrnými hráči, ztráta sedmnácti bodů na Slavii, jedenácti na druhý Jablonec, osmi bodů na třetí Spartu. To vidí i slepý, že jde o ztracenou sezonu. Fachmani to dělají levněji a efektivněji tím, že víc rozumějí fotbalu,“ napsal na Facebooku Pavel Skramlík.

Poslední větou asi kolega myslel jabloneckého kouče Petra Radu. Podepisuji v plném rozsahu a sdílím.

I sparťané vědí, že titul získá Slavia, má jasno Vízek. Co soudí o Guľovi a koho vidí na sestup?