eFotbal

Šádek chce hnát pražská „S“ ve slušném šlapacím autě. Má ale etická komise odvahu řešit řidičovy prohřešky?

eFotbal
Šádek chce hnát pražská „S“ ve slušném šlapacím autě. Má ale etická komise odvahu řešit řidičovy prohřešky?
Šádek chce hnát pražská „S“ ve slušném šlapacím autě. Má ale etická komise odvahu řešit řidičovy prohřešky?Flashscore
Pohled na tabulku Fortuna:ligy, jejíž jarní část startuje nyní o posledním lednovém víkendu, naznačuje, že právě tento ročník bude patřit k nejzajímavějším za poslední léta. Tři „hladové saně“ - Viktoria Plzeň, Slavia a Sparta - budou usilovat o korunu ligové princezny, ale žádná růžová pohádka to nebude. Nicméně jeden nápadník se bude radovat koncem května na královské hostině.
Reklama
Reklama

Plzeňský majitel a šéf lídra tabulky a obhájce titulu Adolf Šádek se nechal v pondělním obsáhlém rozhovoru pro deník Sport slyšet, že: 

1. „jeho“ trenér  Michal Bílek je nejlepším koučem v Česku,  2. že chce nového klubového majitele získat do 30. června 2023 a 3. že místo klacku na pražské tanky tentokrát požene pražská „S“ ve „slušném šlapacím autě.“

Půjde ale i o to, zda Etická komise FAČR bude na rozdíl od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA), která na to patrně nenašla odvahu, řešit některé předešlé prohřešky „plzeňského řidiče“.  Adolf Šádek je totiž nejen místopředsedou LFA, jež řídí profesionální fotbalové soutěže v Česku, ale také a především člen výkonného výboru FAČR . A to by mělo spadat do kompetence FAČR, která by navíc zrovna měla jednat s LFA o znění nové  smlouvy o rozdělení kompetencí v českém fotbale. Autor těchto řádků už zaslal některým členům etické komise podnětné otázky, jež lze najít v závěru tohoto komentáře.

Sparta vypadá dobře, Slavia tajemně, Plzeň čeká těžký los 

Pojďme ale na hřiště. Sparta vypadá po zimní přípravě zase dobře, ale to tak bývá v poslední době často, těžko soudit, jak se to projeví v lize. Může ovšem těžit z dobrého losu - v základní části totiž přivítá doma Slavii i Plzeň. Má však po podzimu pětibodovou ztrátou na druhou Slavii a sedmibodové manko na první Viktorku. To je docela dost.

Plzeňští naproti tomu čeká supertěžký jarní los. Hrají na Spartě i na Slavii, v Ostravě, v Boleslavi, na Slovácku. To je zase šance pro Slavii.

I když, těžko říci, jak budou červenobílí na jaře vypadat. Moc toho v přípravě nenahráli, generálka se nekonala. Loni tvrdil trenér Trpišovský, že měla Slavia nejlepší přípravu a pak v prvním jarním zápase doma prohrála s Karvinou, což ji v součtu nakonec stálo titul.

Plzeň je konzistentní, získala tři posily, ne tři nová jména na doplnění, což zase nahrává Bílkovu souboru.

Uvidíme, jak to všechno poslední květnový víkend dopadne, rozhodovat se může stejně jako loni v pětikolové nadstavbě, kterou v květnu 2022 Plzeňští na rozdíl od Slavie zvládli skvěle. 

A uvidíme také, zda Adolf Šádek skutečně do 30. června 2023 sežene nového majitele. Třeba bude hodně záležet i na těch jarních ligových výsledcích. 

Na druhou stranu se internacionál Milan Luhový marně ptal, jak mohla zadlužená Plzeň ten minulý vítězný ligový ročník vůbec hrát, když se svými stamilionovými dluhy podle všeho vůbec neměla dostat licenci. Ale dostala ji. 

Nejspíš i Licenční komise FAČR uvěřila „projektu“, že Viktoria Plzeň posléze v srpnu 2022 postoupí přes těžkou kvalifikaci do milionářské Ligy mistrů. Jinak si to těžko vysvětlit.

Sedm otázek pro Etickou komisi FAČR

Je zajímavé, co vše i po „kauze Berbr“, která v dubnu 2023 konečně dospěje k soudu, v některých případech u fotbalových „soudů“ pořád prochází. Pokud to nezajímalo Disciplinární komise LFA, leží na stole stále sedm otázek, které by si podle mého názoru měli ohledně vlivného člena výkonného výboru FAČR  nyní položit  funkcionáři z Etické komise FAČR:

1. Je přípustné, aby se místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek,  jak dokládají některé policejní odposlechy, přes trestně stíhaného exmístopředsedu FAČR Romana Berbra snažil ovlivnit  nominaci hlavního rozhodčího na ligové utkání svého klubu a zval ho před výkopem domácího ligového zápasu do kabiny rozhodčích?

2. Je přípustné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek, tak jako předloni v únoru při ligovém utkání Zbrojovka Brno-Viktoria Plzeň, nevybíravě napadal ve VIP prostorách sponzory domácího klubu (Josefa Grilla)?

3. Je přípustné, aby bodyguard místopředsedy LFA a majitele a ředitele Viktorie Plzeň Adolfa Šádka porušoval návštěvní řád a nosil do hledišť cizích stadionů střelnou zbraň, jak před časem fotograficky doložil tisk? A je v této souvislosti přípustné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek chodil během utkání až k hrací ploše, v některých případech i se svým ozbrojeným bodyguardem, a ovlivňoval svými výroky a chováním rozhodčí i v průběhu utkání?

4. Je přípustné či vhodné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek „spamoval“ po ligových utkáních svými výtkami předsedu Komise rozhodčích FAČR Radka Příhodu?

5. Je přípustné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek, jak prokázaly policejní odposlechy, za zády předsedy LFA Dušana Svobody konzultoval spolu s místopředsedou FAČR Romanem Berbrem plán, jak kvůli pandemii covidu předčasně ukončit sezonu profesionálních soutěží 2019/2020, a dostat tak mj. do první ligy bez barážového boje Zbrojovku Brno, jejímž majitelem je shodou okolností otec přítelkyně majitele a ředitele Viktorie Plzeň?

6. Jaký byl podle místopředsedy FAČR a majitele a ředitele Viktorie Plzeň důvod, že sponzorské firmy tohoto klubu podle některých policejních analýz posílaly faktury na účet místopředsedy FAČR Romana Berbra?

7. Může místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek potvrdit, či vyvrátit, že před svědky z řad žurnalistů a televizních komentátorů údajně prohlásil, „že je schopen si všechny české fotbalové novináře koupit, včetně toho Pavla Procházky, za deset tisíc korun“? A pokud by to byla pravda, je přípustné, aby takové výroky pronášel  místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň?

Konkrétní „odposlechové“ důkazy s přesnými daty a výsledky jednotlivých utkání, během nichž k výše zmíněným událostem došlo, dostali někteří členové Etické komise FAČR už minulý týden, ostatně vyšly již loni 22. března 2022 veřejně na tomto serveru: https://www.efotbal.cz/clanek-227176-Predseda-disciplinarky-LFA-Bacek-chce-dukazy-ktere-jeho-komise-leta-prehlizela-Tak-tady-je-ma.html  

Šéf DK LFA úřadoval už za Berbra, co učiní reformisté z etické komise? 

V Etické komisi FAČR pracuje řada proreformních členů z hnutí F-evoluce a Čistý fotbal, zatímco Disciplinární komise LFA úřadovala pod stejným předsedou už za Romana Berbra. Richard Baček stojí v jejím čele již deset let, od roku 2013, kdy to až do roku 2016 byla ještě Disciplinární komise FAČR.  

Bude zajímavé sledovat, zda alespoň některé členy etické komise výše zmíněně otázky zaujmou a postrčí k činům. Český fotbal si na ně ve vlastním zájmu žádá odpovědi. Třeba i proto, abychom na sociálních sítích a na fotbalových tribunách nemuseli poslouchat: „Nic se nezměnilo, je to jako za Berbra.“