“Co se týče španělského fotbalu, tam se o sexismu, psychickém násilí, nátlaku nebo o ponižování mluví dlouhodobě,” vysvětluje Zítková, že současná kauza rozhodně není “jen” o jednom nevyžádaném polibku.
“Už v roce 2015 se část fotbalistek vymezovala proti tehdejšímu trenérovi, ale tehdy se nic nestalo. To samé se opakovalo loni v květnu, kdy se ozvalo patnáct reprezentantek, které vystoupily proti trenérovi Vildovi. Asociace vedená Rubialesem to ale neřešila a většinu z nich vyřadila z reprezentace. Až teď přišel moment, který to může změnit,” myslí si novinářka Zítková.
“Ze strany Rubialese to rozhodně není první kauza," potvrzuje i fotbalový komentátor Milan Štěrba. "Podle mého názoru má v tomto směru Španělsko dlouhodobý problém, protože už při svém nástupu Rubiales nahradil bývalého předsedu, který měl na krku obvinění z korupce. A Rubiales se podle všeho nechoval o moc lépe, dokonce bych si troufl říct, že je to takový španělský Roman Berbr, který má na každého nějaké kompro," říká Štěrba. V dalších minutách pak v podcastu Livesport Daily poskytuje kompletní přehled Rubialesových kauz.
"Celá ta kauza je interpretována tak, že je to jen o polibku. Ale z mého pohledu je nejproblematičtější ta reakce poté. Že nedošlo k omluvě hned, když se proti tomu hráčka vymezila. Když k tomu připočteme, že si na takové chování španělské reprezentantky stěžují téměř dekádu a nikdo to nikdy neřešil, tak tohle byla asi poslední kapka," doplňuje Zítková.
V aktuální epizodě podcastu Livesport Daily jsme také řešili:
- proč je Španělsko háklivé na projevy sexuálního obtěžování?- má někdo páky Rubialese odvolat?- zastínila tato kauza španělský úspěch na MS?
Nový díl Livesport Daily najdete i na dalších oblíbených podcastových platformách – Apple Podcasts a Google Podcasts.