eFotbal

Proč se v posledních letech chytil v Plzni z odchovanců jen Šulc? Podle Psotky se systém projeví ještě později

eFotbal
Proč se v posledních letech chytil v Plzni z odchovanců jen Šulc? Podle Psotky se systém projeví ještě později
Proč se v posledních letech chytil v Plzni z odchovanců jen Šulc? Podle Psotky se systém projeví ještě pozdějiFlashscore
Pět titulů za posledních 10 let není málo. Poslední tři sezony už však Plzeň primátu blízko nebyla a právě to je po generační výměně úkol pro sportovního ředitele Viktorie Zdeňka Psotku, jenž na západě Čech začal před pěti a půl lety budovat mládežnickou akademii.
Reklama
Reklama

Jak se aktuálně druhému celku tabulky daří vychovávat fotbalisty pro A-tým, jemuž momentálně velí Michal Bílek? Podle exolomouckého kouče jde o velmi složitou otázku. "Cíle prvního mužstva jsou maximální – znamená to vždycky boj o titul a boj o umístění pro evropské poháry. Mladý hráč, který tu možnost dostane, musí být nadstandardní, kvalitní a minimálně chybovat. Spíš vychováváme kluky prostřednictvím akademie. Až poté, když přes hostování a různé zkoušky získají zkušenosti, se mohou dostat do prvního mužstva Viktorky. Na to je potřeba čas," přednesl v interview pro Deník Sport osmačtyřicetiletý odborník.

V posledních letech se však ze všech odchovanců chytil v Doosan arény pouze nyní jednadvacetiletý záložník Pavel Šulc. Proč? "Systém v mládeži, který jsme tady zavedli a nastavili, se u nás projeví ještě později. První ročník, který naší novou akademií prošel, je ročník 2004 (Šulc je ročník 2000), tihle kluci ještě mohou hrát dva roky za dorost. Ale už v ročnících 1999, 2000 je spousty kluků, co už si zahráli první ligu. Filip Čihák (Pardubice), Jonáš Vais (Příbram, České Budějovice), Vašek Svoboda (Příbram, nyní slovenská Senica), Lukáš Pfeifer (Pardubice). To, že k tomu zatím nedošlo v Plzni, je jednoduše tím, že Viktorka má obrovské cíle. Je to tady úplně něco jiného, než když kluci hrají v Olomouci, na Slovácku, v Ostravě, Brně. Pro takové kluby je denním chlebem, že mladého hráče tam musí dát, i za cenu toho, že budou v zápasech při získávání zkušeností chybovat. Tady u nás to tolik nejde, trpělivost s hráči nemůže být tak veliká. Proto i Pavel Šulc hrál půl roku ve druhé lize (Jihlava), rok a půl hrál na hostování v první lize (Opava, Budějovice). S áčkem byl na čtyřech přípravách, musel si místo vybojovat a stále ho nemá jisté," upozornil na serveru iSport.cz někdejší stratég Senice.

Jaký způsobem tedy v Plzni motivují mladíky, aby uvěřili, že i na ně jednou může čekat v prvním týmu herní vytížení? "Když jsem do Plzně přišel, tohle bylo hodně těžké. Přesto se nějaká jména objevila a dostala v áčku příležitost, většinou to šlo přes hostování. Nastavili jsme systém tak, aby hráč v první řadě byl správně vychovaný a konkurenceschopný. Aby po skončení dorosteneckém věku mohl hrát minimálně druhou nebo první ligu a získával zkušenosti s dospělou kopanou. Měli jsme tady spolupráci s druholigovým Sokolovem, ten ale soutěž opustil. Teď jdeme cestou hostování tam, kde si trenéři týmů v první nebo druhé lize hráče sami vyberou. V posledních dvou letech jsme měli až deset hráčů na hostování v první lize, ti co naberou zkušenosti co nejrychleji, pak můžou najít uplatnění tady ve Viktorce," uzavřel na stránkách Sportu plzeňský ředitel, podle nějž se někteří ze současných nejnadanějších mladíků mohou dostat i do evropského fotbalu.

Slávistický zájem o Filu a Juráska? Oba mají nastavenou hlavu tak, že zůstávají v Boleslavi, tvrdí Jarolím

Zdroj: isport.blesk.cz