Juventus je znám svými ikonickými černobílými dresy, díky kterým si v minulosti vysloužil přezdívku Le Zebre, což v překladu znamená „Zebry“. Mnohem více používané je v dnešní době také Bianconeri (černobílí) a historie nabídla také označení La Madama. Proč se ale uchytila zrovna Stará dáma?
La Vecchia Segnora neboli Stará dáma má dlouhou a zajímavou historii, která je úzce spjata s tímto italským klubem. Stala se nedílnou součástí klubové identity po celém světě, přesto se mnozí vlastně přou, jak toto slovní spojení vzniklo.
Nejoblíbenější variantou je u fanoušků rozdělení na dvě části, kdy jeden příběh přichází se slovem „stará“ a druhý se zaměřuje na „dámu“. Druhé zmíněné lze vysledovat již do počátku dvacátého století. V té době se Juventus etabloval v silný italský klub a ve svých řadách se mohl pochlubit talenty typu Giuseppe Furino a Giancarlo Antognoni.
Foto: Juventus FC
Tito hráči byli známí pro svou eleganci s míčem. U fanoušků uchytilo označení, že na hřišti působí jako elegantní dámy, proto jej začali nazývat „la Fidanzata d'Italia“. V tomto případě se pak slovo „stará“ jeví jako ironická slovní hříčka, ale i ono má svůj význam.
Ve třicátých letech klub koupila rodina Agnelli a hvězdní hráči týmu mezitím zestárli. Místo toho, aby je nahradili mladšími talenty, měla klubová hierarchie tendenci držet se svých hrdinů až do jejich odchodů do hráčské penze.
Existují různé teorie o tom, jak se obě části spojily, aby vytvořily celou přezdívku „Stará dáma“. Někteří se domnívají, že to bylo vytvořeno jedním novinářem v reportáži o jejich působivém výkonu proti Janovu v roce 1931. Jiní zase zastávají názor, že to bylo proto, že černobílé pruhy dresů připomínaly oděv staré dámy. Ať tak či onak, přezdívka se stala synonymem pro Juventus a neodmyslitelně k němu patří.
PŘIŠEL ČAS PŘEMÝŠLET O BAYERNU BEZ NEUERA? VEDENÍ BAVORSKÉHO OBRA SI VYHLÉDLO JEHO NÁSTUPCE