eFotbal

Podporují Poborského i Pelta s Berbrem?! A naštval Hoftych svou gratulací brankáře Nguyena?

eFotbal
Podporují Poborského i Pelta s Berbrem?! A naštval Hoftych svou gratulací brankáře Nguyena?
Podporují Poborského i Pelta s Berbrem?! A naštval Hoftych svou gratulací brankáře Nguyena?Flashscore
V českém fotbale se teď mluvilo hlavně o derby, o kauze „Kamara-Kúdela“ a trestech v ní udělených a o čtvrteční odvetě čtvrtfinálové odvetě Evropské ligy Arsenal-Slavia, takže některé zajímavé události či spekulace zůstaly v pozadí či utajeny. Pojďme se tedy na ně alespoň krátce zaměřit. Neuvěřitelnou zvěstí, která běží tuzemským fotbalovým zákulisím, je, že kromě vedení a sekretariátu FAČR  a Jana Richtera (muže 22 funkcí, poslance a volebního manažera hnutí ANO, předsedy OFS v Chomutově a úzkého spolupracovníka z řad Berbrových rozhodčích/„řezníků“ Zdeňka Vaňkáta)  mohou údajně kandidaturu Karla Poborského z utajených pozic podporovat i Miroslav Pelta a Roman Berbr.
Reklama
Reklama

Proč Miroslav Pelta? Protože se v kuloárech nechal slyšet, že chce být nadále nejen šéfem „svého“ Libereckého krajského fotbalového svazu, ale že si myslí i na místo ve výkonném výboru FAČR, třeba až na místopředsednické křeslo. Samozřejmě, že záleží na tom, jak dopadne jeho soud kvůli machinacím se státními dotacemi, ovšem možná si myslí, že i s nějakou tou podmínkou by se český fotbal reprezentovat dal.

„Těmhle lidem je spousta věcí jedno, v jejich bublině jim některé záležitosti nedocházejí tak, jako lidem mimo jejich svět,“ vysvětluje znalec prostředí.  A Poborský, s nímž Pelta na Strahově v době svého předsednictví ve FAČR až do začátku května 2017, kdy ho zatkla policie, spolupracoval, by mohl být vhodným klíčem k budoucím možným funkcím „Velkého Čápa“.

Proč Roman Berbr, který už ani není členem FAČR? Má ale nadále spoustu vlivných kontaktů. A také stále ambiciozní manželku Dagmar Damkovou, která by si podle našich informovaných zdrojů údajně ráda podržela své funkce v UEFA či FIFA. K tomu by ovšem bylo dobré sedět ve výkonném výboru FAČR.  Berbrovi samozřejmě Damková  svým svědectvím, či mlčením může u soudu výrazně pomoci, či naopak uškodit.  Navíc by si tato fotbalová manželská dvojice udržela, byť ze zadních pozic, svůj vliv. Že veřejnosti další angažmá Damkové ve vedení českého fotbalu může připadat nepřijatelné? I v tomto případě platí stejný závěr jako u Miroslava Pelty: že v dané bublině některé věci jistým lidem nedocházejí.  V každém případě se obecně ví, že k jistým schůzkám po propuštění funkcionářů z „kauzy Berbr“ dochází.

A proč by se Karel Poborský nechal podporovat od starých struktur? Každý, kdo se jednou rozvedl, ví, že to něco stojí, stejně jako každý bývalý (spolu)majitel ligového klubu poznal, že fotbal bývá často černou dírou na peníze. Takže by funkce předsedy FAČR dotovaná sta tisíci z asociační marketingové a obchodní firmy STES  nemusela být až tak marná. Problém celého fotbalového hnutí by bylo, pokud by opravdu na Poborského kandidatuře pracoval celý sekretariát FAČR za peníze všech 330 tisíc členů fotbalové asociace, z nichž si velká část přeje za předsedu úplně jiného kandidáta.  I když ze Strahova zaznívá, že prý pro Poborského mohou na valné hromadě FAČR 3. června 2021 získat 130 až 140 delegátských hlasů z celkových 202. To je hodně velké sebevědomí, když vidíme, jak kovaní berbrovci dopadají v mnohých okresech Středočeského a Pardubického kraje, kde dosavadní proberbrovští zástupci Liba a Blaschke přicházejí o své ještě nedávno nedotknutelné pozice a „Náčelníkovi“ nástupci (Liba v kraji, Blaschke zatím v okrese) se dokonce vzdávají svých kandidatur.

V zákulisí se má za to, že Karla Poborského podpoří i Sparta. Ovšem v pondělním pořadu ČT Sport Dohráno plus se generální ředitel Letenských František Čupr zatím i o této kandidatuře vyjadřoval velmi vlažně s tím, že zatím slyšel jen líbivé fráze, ale nikoli zásadní vize, kam a jak český fotbal nasměrovat. Tak uvidíme, jestli není v hře ještě nějaký jiný letenský kandidát. Třeba ze sféry byznysu, i když do voleb zbývá už jen půldruhého měsíce.

V každém případě lze v červnu čekat tuhý volební boj, rozhodně to nebude selanka jako v případě hladké volby Ivana Haška v roce 2009.

Hoftych, nařčený z rasismu už v Trnavě, „žertoval“ o vietnamských restauracích

A teď z jiného soudku. Nejen v Liberci se mluví o tom, proč tamní brankářskou jedničku Filipa Nguyena, který se svými výkony dostal až do české reprezentace, vystřídal v poslední době Milan Knobloch. Samozřejmě se to vysvětlovalo sportovními výkony, ale fanoušci na sociálních sítích diskutují i o ničem jiném. Třeba o tom, že Nguyen měl už před časem našlápnuto jinam (hovořilo se o Slavii) a že jeho odchod od Nisy může být zase aktuální.

Filip Ngyuen je, jak známo, synem české matky a vietnamského otce,  A nedávno se mu narodil syn.  Dne 23. ledna 2021 vyšel na serveru isport.cz rozhovor s libereckým trenérem Pavlem Hoftychem po ligovém utkání Zbrojovka Brno – Slovan Liberec (0:3). Kouč v něm hovořil mj. i o tom, že to museli zvládnout i bez Filipa Nguyena.

„Věděli jsme, že máme mezi sebou dva budoucí otce. Minule to byl Jugas, kterému se narodil prcek den před zápasem, teď to byl Filip. Říkal jsem Márovi Čechovi (trenérovi brankářů), že pokud se k nám Filip nepřidá během čtvrtka, bude chytat Milan Knobloch. I z toho důvodu, že vždycky když nastoupí, ukazuje svou kvalitu a plnohodnotnou konkurenci. Filipovi jsem popřál a říkal jsem mu, že v poslední době sleduju, jak v Praze ubývají české restaurace a přibývají naopak vietnamské. Takže to je asi příprava pro malého Filipa Nguyena,“ pravil pro isport.cz s úsměvem Pavel Hoftych.

No, nevím, já být v Nguyenově kůži, tak by mi takováto „vtipná“ gratulace asi moc radosti neudělala. Hoftych se tím zařadil vedle jiného vtipálka na téma vietnamských restaurací - „kotelníka“ ze slávistické Tribuny Sever, který na libereckého brankáře před nedávnem pořvával: „M45 bez koriandru.“  

Mimochodem už před devíti lety, v lednu 2012, obvinil Pavla Hoftycha, tenkrát v trenérských službách Trnavy, jeho bývalý svěřenec Koro Koné.

Útočník z Pobřeží slonoviny, který v té době z Trnavy přestoupil do francouzského Dijonu, tvrdil, že Hoftych z jeho odchodu měl radost. Podle Koného se bývalý kouč Zlína a Bohemians 1905 nerad smiřoval s faktem, že někdejší elitní trnavský kanonýr je hráčem tmavé pleti. Hoftych takové nařčení odmítl. „Když trenér Hoftych přišel do Trnavy, nelíbilo se mu, že nejlepší hráč v mužstvu, kterého fanoušci milují, má tmavou barvu pleti, a snažil se dělat všechno pro to, aby to změnil. Musí být šťastný, že jsem konečně pryč,“ citoval v lednu 2012 Koného server profutbal.sk. Hoftych si z Afričanova výroku těžkou hlavu nedělal. „Protože dobře znám okolnosti celého případu, moc to jeho vyjádření nechápu. Spíš se tomu směju a netrápí mě to. A stejně to berou i lidé v Trnavě. Je to pro nás takové zpestření. Z Koného se stala samolibá hvězda, sám se označoval za nejlepšího hráče, i když třeba osobnosti typu Mira Karhana nesahal ani po kotníky,“ uvedl v lednu  2012  Hoftych v rozhovoru s ČTK.

Jak to bylo před devíti lety na Slovensku, se asi už nedozvíme, ale letošní lednová Hoftychova gratulace Nguyenovi  svědčí o tom, že by se na ty svoje „humory bodrého chlapa“ možná měl dávat větší pozor. 

Zase jsem trefil losu MOL Cupu i Kúdelův trest

Na závěr zmínka o tom, jak mi ve středu 14. dubna 2021 vyšly dva tipy, z nichž  nemám vůbec žádnou radost. Za prvé jde o desetizápasový trest Ondřeje Kúdely proti pouhým třem Kamarovým stopkám, resp. čtyřem stopkám Roofeovým. Uhodl jsem to, protože znám praxi UEFA, o jejímž disciplinárním řádu už před lety dlouholetý šéf české disciplinárky Alexander Károlyi říkal, že: „I okresní fotbalový svaz ve Veľkém Krtíši má lepší disciplinární řád než UEFA.“

Na tom se nic nezměnilo, navíc, jak už zde konstatovala  znalkyně sportovního práva, předsedkyně České asociace profesionálních hráčů (ČAFH) Markéta Vochoska Haindlová, v rozhodování UEFA leží v případech korupce, dopingu a právě rasismu velká část důkazního břemena i na obviněném. A také trochu to vypadá, že UEFA se namísto důkazů řídila příslovím „Co je šeptem, to je čertem.“

A ten pohárový los? Tady zase sleduji, jak se na Strahově losuje. Velice bych byl rád, že to je jen náhoda, ale z řady možností mi předem hned vyšlo, že Viktoria Plzeň bude hrát semifinále MOL Cupu doma, a to s nejslabším možným soupeřem, tedy s FK Teplice (druhou dvojicí je Sparta vs. vítěz duelu Olomouc/Slavia). Proč? Protože na výhře v Českém poháru, který zajišťuje účast v kvalifikaci Evropské ligy, má letos na jaře největší zájem plzeňská Viktorka, která má v lize největší problémy (loni to byla z podobných důvodů Sparta, jež pak také Český pohár v roce 2020 vyhrála).

Není totiž jisté, že i kdyby Plzeň nakonec skončila za pražskými „S“. jež podle všeho půjdou do kvalifikace Ligy mistrů, třetí, že to bude na Evropskou ligu stačit. Pokud by Český pohár vyhrála Sigma Olomouc nebo FK Teplice, čeká na třetí a čtvrtý ligový tým jen nově zřízená „céčková“ Evropská konfederační liga s menšími zisky a odměnami.

Ale takhle to vše pěkně do sebe zapadá. Pokud do finále postoupí Viktoria a Sparta či Slavia, bude se finále podle nových, nepříliš logických, pravidel hrát na půdě týmu s horším pohárovým koeficientem za sezony 2016 až 2020.  Tedy v Plzni. Takhle už to bylo loni 1. července v Liberci, kde to ovšem domácímu Slovanu nebylo nic platné, protože zkušený rozhodčí Pavel Královec po audienci letenského sportovního ředitele Josef Kruly u Romana Berbra postavil u Nisy „suchej hajzl“, do něhož Severočeši spadli v poměru 1:2.

A ještě jedna věc, stále, už týdny, není znám termín covidem odloženého ligového utkání  Sparta-Plzeň. Nechci být paranoidní, ale moc dobře si pamatuji, jak se v nedávné minulosti úspěšně vekslovalo v stylu „já potřebuji vyhrát v lize, ty v poháru.“  Snad se s termínem ligového zápasu nečeká až na to, až bude známo složení finálového pohárového duelu, třeba Plzeň – Sparta?

Semifinálové utkání Plzeň – Teplice se hraje ve středu 28. dubna, kdy se v případě vypadnutí Slavie s Arsenalem může uskutečnit i odložené čtvrtfinále Olomouc – Slavia, druhé semifinálové utkání Sparta-Olomouc/Slavia by se pak konalo ve středu 5. května. Pokud ale Slavia postoupí do semifinále Evropské ligy (29. dubna a 6. května), vše se ještě více termínově zkomplikuje a posune.