O nutnosti mít k dispozici pět střídání v minulosti hovořili především Jürgen Klopp a Pep Guardiola, jedním z hlavních důvodů byla stále častější absence kvůli zdravotním problémům.
Jak tedy anglické celky využívají tuto možnost? Podívali jsme se na všechny týmy a všechny zápasy uskutečněné do 13. kola.
Nejvíce využívá tuto možnost Brentford. Z dvanácti utkání hned v devíti zápasech střídal pětkrát, ve zbývajících duelech poté čtyřikrát. Celkově tak uskutečnil 95 % všech možných střídání.
Na druhé pozici je Chelsea (89,1 %), ta ve všech jedenácti duelech vystřídala minimálně čtyřikrát. Na pomyslnou bronzovou pozici se dostal Leeds (87,3 %) a až za ním je Liverpool (85,5 %). Reds jen ve třech duelech střídali třikrát, v dalších devíti už šlo o čtyři a více výměn.
Z elitní šestky anglické Premier League nejméně střídá Tottenham. Hned ve dvou zápasech nevyužil ani tři střídání, navíc má největší počet střídání po 80. minutě. K tomu se ale ještě vrátíme. Společně s Tottenhamem vyměňuje své hráče Leicester (taktéž 66,6 %). Vůbec nejméně v celé Premier League využívá střídání Everton (61,6 %).
Toffees jsou skutečnou raritou, neboť za dvanáct utkání využili všechna střídání jen jednou, a to v utkání s Crystal Palace. Jako jediný tým poté v utkání nevystřídal ani jednoho hráče, stalo se tak v pátém kole proti Leedsu.
Důležité je rozhodně uvést i počet střídání v prvním poločasu. Ta přichází především kvůli zdravotním potížím, někdy se tak stalo z taktických důvodů. V Premier League se nicméně v první půli často nestřídá – stalo se tak pouze v pětadvaceti případech.
Čtyřikrát v úvodní pětačtyřicetiminutovce střídal Fulham, třikrát West Ham a také Aston Villa. Naopak ani jednou nemuseli sáhnout ke změně v prvním poločasu manažeři Brightonu, Brentfordu, Nottinghamu, Newcastlu, Tottenhamu, Arsenalu a Leicesteru.
Zaměřili jsme se také na taktická střídání, která nastávají po 80. minutě a také v nastavení druhé půle. Ve více než třetině případů se tak děje u Newcastlu. Ten sedmnáctkrát střídal po 80. minutě, dalších sedm si připsal v nastavení druhé půle.
Podobné je to i u Fulhamu. Třináctkrát přišlo střídání po 80. minutě, dalších 9 poté v nastavení celého utkání. Přes dvacet takových výměn má také Arsenal (19+6), Tottenham (16+5) a na dvacet se dostal Bournemouth (13+7).
Ani jednou nevyužili možnost střídat v nastavení druhého poločasu kouči Leicesteru a Leedsu. Důvod je ale prozaický – vždyť tyto celky okupují poslední pozice soutěže a v závěrech duelů musí spíše dotahovat než takticky střídat.
V nastavení druhé půle nestřídal ani Pep Guardiola s Manchesterem City, ten navíc využil jen 10 střídání po 80. minutě. V tomto si může podat ruce s Brendanem Rodgersem a Jürgenem Kloppem, kteří po osmdesáté minutě střídali taktéž jen desetkrát. Nejblíže je k této trojici Chelsea, ta připravila 9 střídání po 80. minutě a jen 3 po minutě devadesáté.
STATISTIKA STŘÍDÁNÍ V PREMIER LEAGUE K 28. ŘÍJNU: