Šedesátiletý Hašek už u národního týmu působil a to v roce 2009. Nyní se na lavičku reprezentace vrací. Od svého působení u repre se následně angažoval pouze v klubech mimo Evropu. Naposledy vedl reprezentaci Libanonu, na klubové úrovni trénoval v arabském světě týmy Fudžajra, Emirates Club, Katar SC, Al Hilál, Al Ahlí či Al Wasl.
Fousek ve čtvrtek na tiskové konferenci prozradil, jak jednání o novém kouči národního týmu probíhalo. Šéf FAČR vyloučil, že by byl osloven nějaký kouč ze zahraničí. "Někteří trenéři z ciziny se nám hlásili, ale shodli jsme se, že nechceme tímhle směrem jít," konstatoval šéf FAČR.
Na klubové úrovni prý byla snaha oslovit kouče Slavie Jindřicha Trpišovského. "Několikrát jsme jednali se Slavií i s agentem trenéra Trpišovského. Vnímáme jeho úspěchy, zašli jsme za nějakou mez, bylo uděláno vše, ale nedopadlo to," prohlásil Fousek s tím, že pozornost byla následně zaměřena na trenéry bez smlouvy. Z této skupiny se jednalo s Michalem Bílkem, Vítězslavem Lavičkou a právě Ivanem Haškem.
"Jako skupina jsme se pak jednomyslně shodli na výběru Ivana Haška. A to na základě jeho lidských a hráčských zkušeností. Navíc má i trenérské úspěchy," doplnil Fousek.
Z působení v arabském světě se dobře zná s Jaroslavem Veselým, spolupráci s ním si moc pochvaloval a není proto divu, že se k ní po jmenování reprezentačním koučem vrací.
Jaroslav Köstl byl důležitým článkem realizačního týmu ve Slavii, když ale dosáhl maximální trenérské licence, začalo se mluvit o tom, že se chce v kariéře posunout dál. Spekulovalo se, že by mohl nově působit jako hlavní v některém z ligových klubů, nakonec se posouvá rovnou k národnímu týmu jako asistent. "Ve Slavii končí, souběh funkcí není možný," prozradil šéf FAČR Fousek. Trenérem brankářů bude Radek Černý, jenž v této pozici fungoval už za Jaroslava Šilhavého. Vedoucím pak bude Michal Černý, jenž v pozici vedoucího týmu fungoval už u národního týmu do 21 let.
Velká změna v trenérském týmu Slavie. Köstl prý zamíří jako asistent k reprezentaciSituace ohledně trenéra se začala řešit hned den po konci kvalifikace, kdy VV FAČR pověřil pětičlennou skupinu pod vedením Petra Fouska, předsedy FAČR, aby navrhla nového kouče národního týmu. Na začátku prosince pak bylo prezentováno, že se okruh kandidátů zúžil. Podle sázkových kanceláří měl tehdy největší šance trenér Slovácka Martin Svědík, v zákulisí však bylo nejskloňovanějším jménem a nejžhavějším kandidátem Ivan Hašek.
Vše vypadalo tak, že jméno nového trenéra bude oznámeno už před půlkou prosince. Na 12. prosince bylo svoláno mimořádné jednání VV FAČR, tedy stejně jako dnes, a podle všeho měl být oznámen jako kouč národního týmu právě Hašek. Nakonec však bylo zasedání zrušeno. Ve čtvrtek 4. ledna tedy přišel pokus číslo dvě.
Už předem bylo jasné, že u národního týmu nebude na pozici manažera legendární kapitán národního týmu a držitel Zlatého míče z roku 2003 Pavel Nedvěd. Ten oznámil, že si není jistý, zda je v tuto chvíli schopen českému fotbalu pomoci.
Vizitka Ivana Haška (60):Datum a místo narození: 6. září 1963, Městec Králové
Hráčská kariéra: Nymburk (1970-78), Sparta Praha (1978-90), Štrasburk (1990-94), Hirošima (1994-95), Ičihara (1995-96), Sparta Praha (1997)
Reprezentace: 56 zápasů, pět gólů (1984-94)
Trenérská kariéra: asistent reprezentace ČR (1998-2001), Sparta Praha (1999-2001), Štrasburk (2001-03), Kóbe (2003-04), al-Vasl/SAE (2006), St. Étienne (2006-07), al-Ahlí/SAE (2007-09 a 2011), reprezentace ČR (2009), al-Hilál/Saúd. Ar. (2012), SC Katar (2014), Fudžaira/SAE (2014-16 a 2018-20), Emirates Club/SAE (2016-17), reprezentace Libanonu (2021-22)
Největší úspěchy: jako hráč čtvrtfinalista MS 1990, osminásobný mistr ligy, trojnásobný vítěz poháru; jako trenér 2x mistr české ligy (2000-01), mistr ligy SAE 2009, vítěz saúdskoarabského poháru 2012
Ocenění: 2x vítěz ankety Fotbalista roku (1987-88)
Rodina: ženatý, manželka Kateřina, synové Pavel a Ivan (oba bývalí profesionální fotbalisté)
Ostatní: bývalý fotbalový univerzál, nejčastěji nastupující v záloze; na MS 1990 v Itálii byl kapitánem týmu; po ukončení hráčské kariéry plynule přešel na trenérskou dráhu, krátce byl i sportovním ředitelem Sparty a generálním sekretářem svazu; v roce 2005 neúspěšně kandidoval na předsedu svazu, uspěl až na druhý pokus o čtyři roky později a na pět utkání se jako trenér dočasně ujal i reprezentace; po dvou letech na post předsedy svazu nečekaně rezignoval a vrátil se k trénování; od té doby působil v arabských zemích, naposledy vedl libanonskou reprezentaci, kde skončil v březnu 2022 po neúspěchu v kvalifikaci MS; vystudoval právnickou fakultu.
Nedvěd nevyslyšel volání Fouska se Šádkem. Není si jistý, zdali by teď mohl českému fotbalu pomoci