Dvě penalty a jedna červená karta. Všechny tyto rozhodnutí konzultovány s VARem. Navrch devět střídání. Přesto rozhodčí Janny Sikazwe neuznal za vhodné v zápase mezi Tuniskem a Mali nastavit ani minutu. Respektive mu přišlo rozumnější ukončit zápas sedmnáct sekund před vypršením oficiální hrací doby. Přičemž se jednalo už o druhý pokus o závěrečný hvizd. Poprvé Sikazwe “naposledy” foukl do píšťalky už v 85. minutě. Když zápas Afrického poháru národů opravdu definitivně ukončil, strhla se mela. A Sikazwe byl málem inzultován rozzuřenou lavičkou Tuniska v čele s koučem Mondherem Kebairem.
Bez výkonu rozhodčího, jehož jméno mimochodem bylo zvažováno když se vybíral hlavní rozhodčí pro finále Mistrovství světa 2018 (v Lužnikách zápas mezi Francii a Chorvatskem naštěstí pískal argentinský Nestor Pitana), by se jednalo o nezajímavý zápas. Mali se po penaltě za ruku dostalo do vedení, Tunisko mělo ze stejné situace možnost vyrovnat. Zatímco ale Ibrahima Koné v prvním případě uspěl, pokus tuniského Wahbi Khazrího gólman Mali zneškodnil a Maljici se připravovali, že budou bránit v nastaveném čase těsné vedení. Sikazwe ale - byť obě penalty, stejně jako následnou červenou kartu pro Malijce Tourého - zápas ukončil.
Nejprve pokusně už v 85. minutě, poté definitivně v momentu, kdy televizní časomíra ukazovala 89:43. Na hřišti se spustila mela a trojici rozhodčích eskortovali do útrob stadionu pořadatelé. Tím ale skandál podle všeho neskončil. Dvacet minut po “skončení zápasu” se Malijci zjevili na hřišti k dohrávce předpokládaného nastavení. Nedostavili se ale Tunisané. Podle spekulací komentátorů tito doufali, že bude znovu odehrán celý zápas. Kouč Tuniska to nicméně zdůvodnil tím, že hráči už v daný moment absolvovali pozápasovou rekonvalescenci. Africký šampionát má tak velký skandál už prvních dnech.
zdroj: SkySports