Plný stadion, 91 553 diváků – přesně tolik fanoušků sledovalo čtvrtfinále Ligy mistryň, Barcelony proti Realu Madrid. Touto gigantickou návštěvou také padlo dosavadní prvenství z finálového utkání mistrovství světa 1990 mezi Spojenými státy a Čínou.
„Je to neskutečné,“ ohromila atmosféra Kateřinu Svitkovou, která El Clásico sledovala v televizi. Sama čtyřnásobná česká fotbalistka roku o něčem podobném snila už v roce 2014, kdy se španělským celkem ještě v dresu Slavie Praha utkala. „Tehdy ještě ženská Barcelona nebyla tak známá. Ani nepatřila pod mužský fotbal. Hrály jsme s nimi na malém stadionu, který už je zbouraný. Na Camp Nou jsme byly jen na prohlídce stadionu. A říkala jsem si, že by bylo úžasné, kdyby tam ženské někdy hrály,“ zavzpomínala současná fotbalistka londýnského West Hamu pro server iROZHLAS.cz.
„Spoustu kvalitních akcí, krásné góly. Samozřejmě je ženský fotbal jiný, pomalejší než ten mužský. Ale vidíte tam srdce. Když Real Madrid v 90. minutě prohrával 2:5, stejně pořád běhaly, sprintovaly a Barcelona se stále snažila přidat další gól. To je odlišné od mužského fotbalu a na to bychom měly lákat diváky,“ myslí si opora české ženské reprezentace.
A co podle ní stojí v cestě, aby se v ženském fotbale čísla přítomných fanoušků zvedla a udržela se na vysoké úrovni? „Všechny zápasy top soutěží si zaslouží velké divácké návštěvy. Není to o tom, kdo bude hrát. Pokud nás nechají hrát na hlavních stadionech, tak lidi přijdou. Rozhodně spíš než na tréninkové hřiště,“ odpověděla rodačka z Plzně.
Máme možnost postoupit na EURO. Ať se FAČR snažíJejí slova ostatně potvrzuje i počet diváků na nedávném ženském zápase Manchesteru United s Evertonem na Old Trafford, na který zavítalo dvacet tisíc. A fanoušci dorazili i na český zápas. Čtvrtfinále Ligy mistryň mezi Slavií a Bayernem Mnichov v roce 2019, kdy sama Svitková dala vyrovnávací gól na konečných 1:1 sledovalo tehdy v Edenu téměř sedm tisíc lidí (jen pro zajímavost, například na fotbalovou Mladou Boleslav chodí v průměru kolem dvou a půl tisíc diváků, pozn. red).
Jak ale fotbalistka přiznává, mezi anglickým a českým prostředím je velký rozdíl. Svitková se například začala cítit jako profesionálka až po přestupu na ostrovy v červenci 2020. „Vždy se tu dva ligové zápasy vysílají živě na dvou hlavních televizních stanicích. Marketing tu funguje úplně na jiné úrovni. Lidí o nás mnohem více ví,“ popsala a srovnala situaci s českým prostředím. „V Česku je spousta věcí jinak. Nejde jen o stereotypy, které v Anglii takové nejsou. Přála bych si, aby FAČR mnohem víc podporoval ženský fotbal. Máme možnost postoupit na Euro a potřebujeme, aby nám k tomu asociace pomohla,“ řekla v rozhovoru šestadvacetiletá fotbalistka s odkazem na vyřazení Ruska, o jehož náhradníkovi UEFA zatím ještě o nerozhodla.
Českým fotbalistkám možná trochu nahrává fakt, že vypadly v kvalifikačním play off až na penalty se Švýcarkami a ze všech týmů v baráži měly navíc nejvyšší koeficient. „Zatím od toho ale všichni dávají ruce pryč,“ dodala smutně.
Zdroj: iRozhlas.cz
Conte věří, že se Spurs uhrají Ligu mistrů. A doufá, že mu úspěch udrží i Kanea