Přiznám se, že mám Šilhavého rád a vážím si ho, A to i za jeho konzervativní přístup, byť ten se v některých ohledech stává zároveň i jeho handicapem. Uznávám, že mu Čelůstka, jehož si do národního mužstva vytáhl, pomohl při jeho nástupu do funkce na podzim roku 2018, když bylo třeba zachránit se ve druhé divizi Ligy národů. Jenže to bylo proti průměrnému týmu Slovenska. Navíc uběhly více než dva roky a Čelůstka šel po příchodu do Sparty s formou dosti dolů. Letos na jaře to byla bída, stejně jako s druhým stoperem Brabcem v Plzni.
Páteční debakl v Itálii (0:4) potvrdil, že tihle dva spolu hrát na EURO nemohou. V úterní letenské generálce s Aůlbánií (3:1), v níž byl výsledek lepší než výkon, nastoupil s Čelůstkou Kalas. Ovšem ten hraje v Anglii za Bristol jen druhou ligu a jeho předchozí vystoupení za české národní mužstvo také často nebyla žádnou hitparádou. Žádná velká jistota.
Stejně jako někteří jiní komentátoři si myslím, že lepší variantou by za dané situace bylo stažení (ex)slávistických univerzálů Krále či Holeše ze zálohy do stoperské dvojice. A nebát se využít služeb mladého slávisty Zimy, který je nesporně rychlejší než Čelůstka. A za dané situace, kdy jsou mimo hru Kúdela i Hovorka, je škoda, že se mezi 26 nominovaných nevešel třeba rázný Stronati z Baníku Ostrava.
Gólmani už nejsou oporou týmuPřekvapivě nejistá je i situace v brance, což bylo ještě donedávna nejsilnější místo českého národního mužstva. Jenže Vaclík v poslední sezoně odehrál za Sevillu, kterou opouští, počet utkání, která se dají spočítat na prstech jedné ruce. A Pavlenka se svými Brémami spadl do z bundesligy…
Přípravná utkání v Itálii (Pavlenka) a s Albánií (Vaclík) ukázala, že čeští gólmani nejsou oporami týmu jako bývali v minulosti. Možná by se dnes trenér Šilhavý tak snadno neloučil se službami slávistického brankáře Koláře, který si po náročně sezoně a zranění hlavy chtěl v červnu odpočinout. Přitom po svém zranění v glasgowské odvetě osmifinále Evropské ligy s Rangers chytal paradoxně v mnohem lepší formě než předtím. Jaroslav Šilhavý ho zřejmě považoval až za trojku, což by po dvouzápasové červnové přípravě na EURO nyní možná přehodnotil. Takhle se trojkou stal olomoucký Mandous, jenž loni v září úspěšně debutoval za Česko v utkání Ligy národů se Skotskem (1:2), když kvůli covidové karanténě muselo nastoupit reprezentační „béčko“.
Jako pamětník si vzpomenu na MS 1982 ve Španělsku, kde si během tří utkání ve skupině postupně za bývalé Československo zachytali všichni tři brankáři – Hruška (1:1 s Kuvajtem), Seman (0:2 s Anglií) i Stromšík (1:1 s Francií). I když je Šilhavý konzervativním trenérem, je za dané situace teoreticky možné, že by navázal na trenéra Vengloše z MS 1982, a také postupně na ME 2020 v roce 2021 nasadil všechny tři gólmany – Vaclíka, Pavlenku i Mandouse.
Protože časy, kdy v brance Československa či Česka stály opory, jako Plánička, Dolejší, Schrojf, Viktor, Mikloško, Stejskal, Kouba, Srníček či Čech, už jsou pryč. Stejně jako ty, kdy ve stoperské dvojici váleli borci, jako Pluskal, Popluhár, Ondruš, Jozef Čapkovič, Jozef Chovanec, Straka, Miroslav Kadlec, Ujfaluši či Rozehnal. Nejspíš je třeba se ptát, proč se to stalo minulostí, a co udělat pro to, aby v brance i ve stoperské dvojici podobné osobnosti v českém národním týmu opět působily. Pokud jde o EURO, držme si palce, ať to vyjde s tím, co Češi momentálně mají, a ať se trenér a jeho realizační tým nebojí nových odvážných řešení.
A to už v prvním utkání skupiny D v pondělí 14. června od 15 hodin v Glasgowě v duelu s domácím Skotskem, s nímž Češi po dvou loňských podzimních porážkách v Lize národů (1:2 v Olomouci v září, 0:1 v Glasgowě v říjnu), při nichž ale Šilhavý kvůli covidu dvakrát chyběl, potřebují už nutně bodovat. Protože jak hlavní kouč říká, k postupové jistotě (i ze 3. místa) stačí čtyři body. Za jisté situace i tři, dodejme.
UEFA měla Skotům pořádání ME odebratI když, jak správně prohlásil v České televizi zkušený internacionál a kouč Stanislav Levý, tohle EURO je neregulérní a UEFA měla pořadatelství Skotsku za nedodržení jejích podmínek odebrat. Nyní tam hrozí za jediného hráče nakaženého covidem-19 čtrnáctidenní karanténa, což prakticky znamená předčasný konec účinkování na EURO. Takže Češi raději odřekli rok domlouvaný kemp v Edinburghu a na zápasy do Glasgowa budou létat z Prahy.
Jak už jsem ostatně napsal do čísla magazínu HATTRICK k EURO 2020, tohle je vůbec hodně neregulérní mistrovství. Je tu šest zemí, které hrají už ve skupině třikrát doma, jako Anglie, Německo, Španělsko, Nizozemsko, Dánsko a Itálie. Pak ty, co hrají doma dvakrát - Rusko, Skotsko a Maďarsko (jen v Baku a v Bukurešti nebudou mít svůj domácí tým) a pak je tu zbylých patnáct států včetně Česka.
Věřme, že tenhle ztřeštěný projekt bývalého kontroverzního předsedy UEFA Michala Platiniho, který pandemie učinila ještě dvakrát tak ztřeštěnějším, Češi přes všechna úskalí a bolavá místa v sestavě zvládnou uspokojivě. Což znamená alespoň postup do osmifinále. Pak by se vidělo.
Jak říká nový předseda FAČR Petr Fousek: „Udělejme z toho, že do Skotska musíme létat, naši výhodu.“