Zato byl zvolen předsedou českého fotbalu sjednotitel opozičních sil Petr Fousek a prvním místopředsedou za Moravu jeho blízký spolupracovník Jiří Šidliák - a poměr v novém výkonném výboru FAČR (pokud počítáme i pragmatického neutrála, šéfa Královéhradeckého krajského fotbalového svazu Václava Andrejse, jenž ostatně podepsal Fouskovi i kandidaturu) činí 8:4 pro síly fotbalové očisty od Berbrova Mordoru. To by měla být pro Fouska a spol. dostatečně velká podpora a naděje, aby mohli začít nejpopulárnější český sport rychle čistit.
„Jsem rád, že valná hromada alespoň zčásti vyslyšela mé přání. Na Moravě, částečně i na české straně. Demokratický výsledek voleb respektuji. S Vladimírem Šmicrem dál počítám,“ komentoval výsledky voleb a složení nového výkonného výboru FAČR Petr Fousek.
„Situace byla vyrovnaná, to jsme dopředu věděli. Předem jsem také řekl, že chci být předsedou všech. I těch, kteří dali hlas Karlu Poborskému. Jemu děkuji, že jsem ze sebe musel vymáčknout během předvolební kampaně to nejlepší,“ prohlásil diplomat Fousek se zkušenostmi z UEFA a FIFA.
Zklamaný Poborský uvěřil svým našeptávačůmPoražený kandidát konzervativních sil včetně těch největších berbrovců Karel Poborský byl evidentně zklamán. Čekal vítězství, o němž jej přesvědčovali jeho podporovatelé, kteří mu stále unisono tvrdili, že dostane až 130 delegátských hlasů z necelé dvoustovky. Nakonec prohrál celkem jasně 91:106, když na Moravě neměl žádnou šanci a drželi ho hlavně soukmenovci z klubů profesionálního a výkonnostního fotbalu (ČFL a divizí), zvyklí na staré dobré „Náčelníkovy“ pořádky.
Nutno ocenit, že Poborský vzal porážku férově a důstojně s tím, že se vrátí ke své práci ředitele elitní mládeže FAČR. Tam je ho potřeba, tam to umí, s balonem a na hřišti. Myslím, že i Karel časem sám ocení, že v těchto volbách neuspěl. Coby loutkový předseda postberbrovských sil by si jen pokazil své na trávnících velkých stadionů a klubů pracně vybudované jméno.
Velký respekt ŠmiceroviProhrál i Poborského spoluhráč a kamarád z národního týmu Vladimír Šmicer, i když „kopal“ za opoziční tým.
„O to větší respekt si Šmicer zaslouží za počin, který udělal, když týden po ohlášení kandidatury vzal své rozhodnutí zpátky a rozhodl se podpořit Fouska. S vědomím, že tříštění sil by nepomohlo jemu, Fouskovi, F-evoluci a hlavně českému fotbalu. Nymburské hlasování potvrdilo, o jak prozíravý počin šlo, protože kdoví, jak by hlasování a další směrování českého fotbalu dopadlo, nebýt Šmicerova gesta označovaného původně za zbabělý útěk z volební scény. Nejspíš ani částečné vítězství F-evoluce a první vykročení dávající naději na změnu by se na valné hromadě nekonalo,“ napsal ve svém komentáři na serveru Sport.cz předseda Klubu sportovních novinářů ČR Zdeněk Pavlis.
Je to tak.
Vladimír Šmicer pak kandidoval na místopředsedu FAČR v Čechách, což byla velká odvaha. Kdyby si zvolil místo člena výkonného výboru FAČR za české krajské a okresní svazy, dnes by ve dvanáctičlenné fotbalové vládě určitě seděl. Proti sešikovaným berbrovcům, kteří si zvolili za místopředsedu za Čechy Jana Richtera, hlavního manažera hnutí ANO a předsedu OFS Chomutov, to ale nešlo. Šmicer mu podlehl poměrem hlasů 56:71. Kdyby neodstoupili z místopředsednické volby plzeňský Adolf Šádek a expředseda FAČR Martin Malík, Šmicer by měl slušnou šanci. Jenže takhle se síly berbrovců spojily za jediným „vůdcem“.
Líbí se Richterova podpora i premiérovi?Mimochodem zrovna před pár dny se přišlo na to, že Jan Richter coby člen Poslanecké sněmovny měl za svou práci v ústeckém zastupitelstvu dostávat pouze čtyřicet procent platu, ve skutečnosti ho ale pobíral ze sta procent. Byl to prý podle něj jen pouhý omyl, který napraví a vše vrátí. Holt si asi nevšiml, že mu na účet přistálo navíc tři čtvrtě milionu korun… A zpráva kontroly na Ústecku hovoří i o tom, že měl údajně pobírat peníze i za činnosti, který prý vůbec neprováděl.
Jak ale píše kolega Luděk Mádl na Seznamu Zprávy: „Z hlediska fotbalu je podstatné, že Richterovi zajistil hlasy jeho kolega z chomutovského OFS Zdeněk Vaňkát, který se svou neotřesitelnou oddaností vůči Romanu Berbrovi nikdy ani v nejmenším netajil.“
Jak už jsem napsal i na sociální sítě, zajímalo by mě, co říká premiér Andrej Babiš na to, že za místopředsedu FAČR byl berbrovci zvolen poslanec a manažer hnutí ANO Jan Richter, spadající do tábora pohrobků Romana Berbra, symbolu fotbalové korupce.
„Bylo mi jasné, že jdu proti zdi, ale řekl jsem si, že když prohrát, tak se ctí. Myslel jsem si, že voliči vědí, co znamená jméno Vladimír Šmicer pro český fotbal, pro sponzory. Ale asi jsou toho názoru, že jméno Richter znamená víc,“ poznamenal k této volbě ironicky Vladimír Šmicer.
I kritizovaný spoluautor kauzy Dezinfekce je ve výboruJan Richter není jediným koněm starých struktur, který bude na jednání Fouskova výkonného výboru docházet. Novým předsedou Řídící komise pro Čechy se stal totiž Martin Drobný, Berbrův nástupce v Plzeňském kraji. „Zejména volební úspěch dalšího berbrovského podržtašky Martina Drobného, spoluautora známé kauzy Dezinfekce (tu stále vyšetřuje i policie - pozn. aut.), se jeví naprosto skandálně. Ale očekávatelně,“ uvedl Mádl na Seznamu Zprávy.
„Pro mě je překvapení, jak se zachoval pan Drobný, když ho delegáti vyzvali, aby kvůli kauze Dezinfekce, v níž jeho jméno figuruje, odstoupil. Mohl se aspoň zvednout a něco vysvětlit, ale to on neudělal a nechal se zvolit. Já jsem rád, že jsem si uchoval nezávislost a mohu mluvit o věcech otevřeně, strašně mě to baví,“ řekl k Drobnému Šmicer, jehož zásluhy ocenil i Petr Fousek a chce jeho služeb využit, nejlépe u reprezentačního týmu.
A ještě „Chřestýšův“ kamarádDvěma zbylými představiteli konzervativních sil ve Fouskově fotbalové vládě jsou staronoví zástupci 32 profesionálních klubů – Adolf Šádek (majitel a ředitel Viktorie Plzeň, 24 hlasů) a Dušan Svoboda (místopředseda Sparty a šéf LFA, 20 hlasů). Až překvapivé jim ale dýchal na záda nováček mezi kandidáty Jaroslav Tvrdík (šéf Slavie, 18 hlasů), insidery považovaný za outsidera této volby.
Když se nad tím člověk zamyslí, tak může jen nevěřícně zakroutit hlavou, že 24 z 32 českých profiklubů dá hlas funkcionáři, který byl podle policie v neustálém kontaktů s Martinem „Chřestýšem“ Svobodou - mužem, jenž figuruje mezi obviněnými v kauze Berbr a jehož Viktoria Plzeň pravidelně vozila na své cesty po Evropě. Lze pouze žasnout nad tím, že člověk, který si podle policejních odposlechů zařizoval u Berbra své oblíbené sudí a měnil jejich nominace, má mezi kluby takovou podporu. A to navzdory tomu, že po zisku titulu v roce 2018 jezdil po Plzni obrněným transportérem a veřejně na náměstí vyřvával vulgární nadávky vůči oběma pražským „S“. Funkcionář, který křičí na rozhodčí a pobíhá u hrací plochy s bodyguardem, nosícím pistoli i do hlediště cizích stadionů, se těší největší oblibě zástupců českých profiklubů. I takový je český (profi) fotbal současnosti.
Když se ale člověk podíval na parkoviště u haly v Nymburce, kde se čtvrteční valná hromada FAČR konala, tak už se tak nediví. Z automobilů s poznávacími značkami typu „King0001“ vylézali týpci mafiánského vzhledu s typickými tmavými brýlemi. Petr Fousek a spol. budou mít ještě hodně práce, aby český fotbal vrátili z Balkánu blíže k evropskému Západu.
Ale jak už bylo řečeno, poměr hlasů 8:4 mu dává velkou šanci na všeobecnou změnu klimatu. Zvlášť, když Policie ĆR, jež českému fotbalu loni tak pomohla, některé kauzy stále došetřuje a zůstává ve střehu. Název jedné staré české komedie s Luďkem Sobotou „Jen ho (je) nechte, ať se bojí“, je v tomto případě velmi příznačný.
Dva klíčové momenty kolem hromadyJeště zpět ke čtvrteční „vítězné“ valné hromadě. Její průběh mohly ovlivnit dva důležité momenty.
Za prvé, podle informací deníku Sport stojí za stažením Malíkových kandidatur ztráta podpory, kterou zaznamenal po úterním jednání výkonného výboru. Na něm se snažil prosadit řešení financování týkající se vztahů mezi FAČR, ČUS a Český atletickým svazem ve věci stadionu Evžena Rošického. Sám byl zastáncem sportovního využití areálu. Co by to mohlo znamenat? Třeba to, že Martin Malík podle všeho nakonec nezaručil či neošetřil Spartě její budoucí zájmy ohledně komplexu na Strahově, a tudíž pro ni mohl ztratit jakýkoli další význam. A potažmo by to mohlo platit i pro mediálně a veřejně „přijatelnější“ strahovskou tvář - Karla Poborského.
A za druhé, předseda Revizní a kontrolní komise FAČR Zdeněk Šimek ve své velmi třaskavé zprávě nečekaně ostře kritizoval spolupráci pracovníků sekretariátu asociace s jeho komisí. Postěžoval si mj., že jeho komise nedostala v celé řadě k dispozici potřebné dokumenty a setkávala se s neochotou ke spolupráci. A že šlo nejen o výše zmíněnou kauzu Dezinfekce, kde mohl český fotbal přijít o devět milionů, ale i o finanční částku ve výši 1 950 000 korun, která měla být údajně určena na nákup pomůcek pro ženská reprezentační družstva. Šimek kritizoval, že finanční ředitel FAČR Libor Kabelka chtěl jeho komisi určovat, co má a nemá kontrolovat.
Zdeněk Šimek pak sklidil od delegátů velmi bouřlivý aplaus, nejsilnější během celého dlouhého dne.
A zpráva o hospodaření FAČR, kterou přednesl finanční ředitel asociace Líbor Kabelka, schválena nebyla. V české komoře sice prošla, ale v moravské nikoli.
Kabelka, stejně jako generální sekretář FAČR Jan Pauly mladší či Martin Malík, jenž se chtěl vrátit na svou bývalou židli ředitele marketingové firmy FAČR jménem STES, tak nyní logicky musejí být ve velké nejistotě.
„Některé tyto skutečnosti prezentované během dopoledního jednání valné hromady mně pomohly,“ přiznal nový předseda FAČR Petr Fousek.
Držme mu i jeho proreformním kolegům z výkonného výboru palce, ať se jim co nejdříve podaří u veřejnosti zbavit fotbal korupční nálepky a udělají z něj zase celospolečensky uznávaný fenomén.
Bude to velice těžká práce, ale jak se zpívá v písni Víti Troníčka a Marien, která v posledních letech zněla českými náměstími: „Naděje zlátne.“