Státní zástupce Ondřej Trčka tvrdí, že Pelta se přes svou milenku, tehdejší náměstkyni ministerstva Simonu Kratochvílovou, dostával v roce 2017 k zákulisním informacím o rozdílení dotací. Společně pak údajně proces rozdělování ovlivňovali ve prospěch nejen Fotbalové asociace ČR (FAČR), ale také lidí, s nimiž se Peltovi vyplatilo udržovat dobré vztahy.
Někdejší předseda FAČR k tomu dnes u pražského městského soudu řekl, že jediným "pseudodůkazem" v jeho neprospěch jsou odposlechy z bytu na Senovážném náměstí, kde se scházel s Kratochvílovou. "Dával jsem jen komentář a postřehy k jednotlivým žadatelům. Kdo má jakou sílu. Já jsem třeba takhle mluvil, ale nemělo to následný kroky: tady to je mafiánka, tady to je Lojza. To je můj způsob komunikace," uvedl.
"My jsme nic reálnýho nedělali, já jsem akorát žvanil," pokračoval s tím, že denně míval ze sportovního prostředí stovky telefonátů. "Slibem nezarmoutíš," doplnil. "V tom sportu je to jako v politice. Musíte umět s lidma, abyste v tom proplouval. Premiér taky slíbí cokoliv," poznamenal.
Popřel také obvinění, že Kratochvílovou podplatil voucherem na zahraniční zájezd a poskytnutím bytu. Podle vlastních slov jí chtěl jen pomoci. S Kratochvílovou shodně tvrdí, že žena mu za byt platila nájem, a to v hotovosti.
Pelta rovněž trvá na tom, že na informace k rozdělování dotací měl nárok už proto, že byl poradcem ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD). Pracovněprávní vztah sice s ministerstvem neměl, dnes ale řekl, že Valachová ho jako svého poradce představovala na poradách.
Po svém zadržení v květnu 2017 strávil Pelta měsíc ve vazbě. Soud ho propustil poté, co rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. Po dotační kauze rezignovala i Valachová, která má v trestním řízení postavení svědkyně.