Držení míče není vše
Španělé byli proti Maroku bezradní. V prvním poločase dokonce zaznamenali jen jednu střelu na branku, což byla jejich nejhorší bilance v prvních poločasech na mistrovstvích světa od roku 1966. Postupem zápasu šance přibyly, ale góly nikoliv. Španělé, i když drželi míč 77 procent času, pustili utkání až do penalt. Tam selhali tři jejich střelci a z postupu se radovalo Maroko.
Při pohledu na data nelze opomenout průměrnou pozici Španělů v utkání. Z ní je dobře vidět, jak vysoko reprezentanti La Roja hráli, většinu duelu drželi míč na polovině Maroka. Byla to ale bezzubá ofenziva, která vedla k minimu šancí.
Pozornost si zaslouží také Achraf Hakimi. Na heatmapě jeho pohybu po hřišti je jasně vidět, jak činorodý v utkání byl. A i když maximum jeho práce samozřejmě leželo v defenzivě, přesto byl aktivní i dopředu. Při tak nízkém procentu držení míče, jaké Maroko mělo, je to obdivuhodné.
A nakonec příběh penaltového rozstřelu. Španělé mimochodem na mistrovstvích světa prohráli už čtvrtý, nejvíc ze všech. Těsně před rozstřelem poslal trenér Luis Enrique na hřiště penaltového specialistu Pabla Sarabiu, který proměnil svých posledních třináct penaltových pokusů. Ale teď, možná v té nejdůležitější chvíli, selhal a trefil jen tyč. Maročané se tedy můžou radovat, protože jako teprve čtvrtý africký tým od roku v historii postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa. Trenér Walid Regragui je dokonce prvním africkým koučem, kterému se to povedlo.
Supernáhrada za Ronalda
Portugalci nastoupili do utkání proti Švýcarsku bez Cristiana Ronalda, ale že by tím jejich výkon nějak utrpěl, to se říct nedá. Šest gólů v síti Švýcarska je o tom nejlepším možným důkazem. Hvězdou zápasu byl Gonçalo Ramos, který vstřelil tři branky a na další přihrál. Je to první hráč od Miroslava Kloseho v roce 2002, který ve svém prvním zápase v základní sestavě na mistrovství světa v životě dal tři góly. Do zápasu proti Švýcarsku navíc za Portugalsko odehrál jen 36 minut!
Další důležitou postavou utkání byl stoper Pepe. Ten se před šampionátem stihl uzdravit a v devětatřiceti letech se stal nejstarším střelcem historie vyřazovací fáze mistrovství světa. Podle heat mapy jeho pohybu poznáte, že na stopera měl Pepe v utkání se Švýcarskem hodně velký rozsah působnosti. A nakonec Joao Felix. Na vizualizaci lze vidět všechny přihrávky hvězdy Atlétika Madrid v utkání. Do vápna dal za celý zápas tři přesné pasy z toho dva skončily góly. Z minima červených úseček je poznat i to, že Felix byl při tvorbě portugalské hry velmi přesný.
[p]Španělům zbyly oči pro pláč, Maročané slaví historický postup do čtvrtfinále. A fotbal v Kataru bude na programu zase v pátek.