eFotbal

Messi v Miami? Nejen dokonalá pozitiva. Fandí se jemu, ne klubu, zlobí se místní

eFotbal
Messi v Miami? Nejen dokonalá pozitiva. Fandí se jemu, ne klubu, zlobí se místní
Messi v Miami? Nejen dokonalá pozitiva. Fandí se jemu, ne klubu, zlobí se místníFlashscore
Lionel Messi dostal Miami do varu. Ještě, aby ne. Svými výkony v úvodu angažmá Američanům ukázal, jak to vypadá, když přijede hvězda z Evropy. Všechno však zalité sluncem není. Podle některých má jeho příchod dokonce negativní vliv.
Reklama
Reklama

Před Messiho příchodem se tým scházel v den zápasu na klubovém tréninkovém hřišti a pak se vydal na krátkou cestu na stadion. Trasa hráčů byla z obou stran ohraničena zábranami, ale fanoušci byli vítáni a vyzýváni, aby se shromažďovali podél zábradlí, kde si mohli se svými hrdiny plácnout, ulovit autogram nebo zapózovat pro selfie. Davy nových fanoušků a novinářů toužících zahlédnout Messiho už tento rituál neumožňují. 

"Inter Miami byl na začátku výjimečný tím, že jsme měli skvělou skupinu příznivců a majitelé si byli se svými fanoušky opravdu blízcí," říká Mike Longin, člen zaryté fanouškovské skupiny. "Můj syn si se spolumajitelem Jorgem Masem házel míčem, já jsem pil pivo s Davidem Beckhamem. Teď je to jiné. Z rodinné atmosféry se stala profesionální, což se dalo očekávat. Jako by šel teenager spát a ráno se probudil jako čtyřicátník. Klub vyspěl."

Změnil se i zážitek na stadionu. Inter Miami měl před Messim nejnižší průměrnou návštěvnost v MLS. Návštěvy na stadionu DRV PNK vzrostly z 12 000 v roce 2022 na pravidelně vyprodanou arénu s kapacitou 21 000 diváků. Podle názoru některých zarytých příznivců však zaplněný stadion nemusel nutně přinést lepší atmosféru.

Nejlepším hráčem MLS je Argentinec, ale není to Messi. Tahoun Cincinnati by však cenu hvězdě Interu dal

"Messiho příchod měl negativní dopad na zážitek ze zápasu, protože lidé přišli jen proto, aby viděli Messiho; zbytek týmu je nezajímá," dodal Longin. "Když nehraje a je ve své lóži na tribuně, lidé skáčou přes sedačky, aby ho viděli. Věděli jsme, že se to změní. Ale nebyli jsme připraveni na to, jak moc se to změní a jak moc to bude jiné. Messi nehrál náš poslední domácí zápas a bylo docela příjemné cítit, že tohle je náš starý, dobrý stadion.“

Nejen fanoušci si zvykají na svět po Messim. S novou realitou museli počítat i novináři, kteří se Interu Miami věnují od počátku existence klubu. "Můj život se 7. června úplně změnil," říká Michelle Kaufmanová, reportérka deníku Miami Herald, která se fotbalu ve městě věnuje od 90. let. "Před jeho příchodem nás byla jen hrstka, která o týmu informovala. Na většině tréninků nás bylo něco mezi jedním a třemi. Některé dny jsem byla jediná, kdo byl s Philem Nevillem a ostatními hráči. Na typickém zápase nás v novinářské lóži bylo možná tucet. Jakmile sem přišel, všechno se změnilo. Na tréninku mají detektory kovů, kterými musíme procházet. Na jeho první trénink přišlo 500 žádostí o akreditaci."

Zájem médií vzrostl o tolik, že klub musel novinářskou lóži na stadionu DRV PNK přestavět. Na jiném místě tribuny vznikl pomocný tiskový prostor, který pojme případný převis novinářů. Dříve se novináři mohli po zápase shromažďovat v šatně a mluvit s hráči a trenéry. Vzhledem k velkému počtu novinářů na zápasech to již není považováno za bezpečné. Šatna se stala pro novináře zakázaným prostorem. 

Barcelona se chce v létě plácnout přes kapsu, ale nejprve ji potřebuje naplnit několika prodeji

"Všechny mé nečtenější články z poslední doby byly s Messim v titulku," říká Kaufmanová. "V amerických sportech jsem pokrývala spoustu slavných sportovců, psala jsem na šesti mistrovství světa, čtrnácti olympiádách. Nikdy jsem nic takového jako Messimánii nezažila."

Přes všechny změny, které přestup Interu Miami za Messim přinesl, pocítili příznivci největší dopad na své bankovní účty. Klub nedávno oznámil, že ceny permanentek se pro rok 2024 zdvojnásobí.

"To spoustu lidí zaskočilo," říká Longin. "Spoustu lidí to připravilo o peníze. Byla to těžká pilulka. Lidé jsou z toho velmi rozrušení."

"Přestává existovat pocit, že na fanoušcích záleží," říká Morgan Guigon, další z fanoušků. "Je to spíš pocit 'vyděláme co nejvíc peněz, jak jen to půjde'. Vím, že nejsem sám, kdo má takový pocit. Mluvím s mnoha fanoušky a spousta z nich má stejný pocit. Spousta lidí musela zrušit své permanentky, protože si to nemohou dovolit. Když jsme podepsali Lionela Messiho, byl to jeden z nejšťastnějších okamžiků, které jste jako fanoušek mohli zažít, ale nenapadlo vás, že se klub otočí k nejvěrnějším zády."

BARCELONA POTŘEBUJE OŽIVIT ZÁLOHU, ALE NEMÁ PENÍZE. NABÍZÍ SE VETERÁNI Z ANGLIE NEBO SOUPEŘ SPARTY

A noví fanouškové nepřibývají. "Věřili jsme, že Inter Miami z toho všeho získá spoustu fanoušků; že lidé přijdou kvůli Messimu a zůstanou. Zatím jich nevidím moc. Hodně z toho je čistě Messi. V jeho prvním zápase, když odcházel ze hřiště a lidé odcházeli s ním, mi to zlomilo srdce. Opravdu mě to trápilo,“ dodal Longin. 

"Od Messiho příchodu je to úplně něco jiného. Přemýšlel jsem o tom, že to prostě nechám být, prostě to není ono,“ smutnil Guigon.

Foto: Inter Miami CF