„Nejdříve by mělo vedení FAČR přirozeně vyškrtnout z listin rozhodčích lidi zapletené do kauzy kolem korupce. Ale ani sudí, kteří se objeví v odposleších s projevy deformace pravidel fair-play, nemohou zůstat na listině. A pak je potřeba vyhodnotit, zda sudí jako například Emanuel Marek jsou přínosem pro řízení profifotbalu. Čas ukázal, že ani další noví rozhodčí, jako je kolega Alexandr Denev či Petr Hocek, na tyto soutěže výkonnostně nedosáhli. Šanci musejí dostat noví rozhodčí z Moravy, kteří přijdou z MSFL. Nic nebrání tomu dát již na jaře 2021 příležitost některým rozhodčím z nejvyšší moravské soutěže, aby prokázali svoji kvalitu ve Fortuna národní lize či ke konci Fortuna ligy v některých utkáních, která by neměla být až tak dramatická,“ navrhl Krondl v pondělním Sportu.
Když se podíváme na oficiální webové stránky FAČR, stále tam na seznamu hlavních rozhodčích a asistentů pro podzim sezony 2020/2021 (ten by měl skončit třemi koly dohrávanými v lednu 2021) najdeme spoustu kontroverzních jmen. A jak ukázal i policejní spis také ochotných vykonavačů Bebrovy (z)vůle. Byť někteří z nich přestali být v souvislosti s novými fakty v závěru roku 2020 nominováni (Královec, Ardeleanu, po mediální kritice i Rejžek), měli by z nové listiny pro jaro 2021 zmizet.
„Berbr je náš lídr, jdeme za ním!“Tady jsou arbitři, s nimiž by se podle mínění autora těchto řádků měl český profesionální fotbal rozloučit:
Pavel Královec - mezinárodní rozhodčí, který si ještě začátkem prosince údajně myslel na funkci předsedy komise sudích, by měl vypadnout z profifotbalu už kvůli kauze „Suchej hajzl“ a tendenčnímu řízení červencového finále MOL Cupu Sparta-Liberec (2:1), kde ochotně plnil „politické příkazy“ Romana Berbra.
Petr Ardeleanu - další Berbrův oblíbenec, který mj. s chutí a rád zařízl Zbrojovku Brno v baráži s Příbramí a ještě za to podle policejního spisu dostal od „Náčelníka“ i od „Jardy“ (šéfa příbramského klubu Starky) dodatečnou pochvalu.
Pavel Rejžek - Berbrův „talent“, který se po pouhých devíti ligových zápasech dostal na mezinárodní listinu FIFA. Jak doložil policejní odposlech, pomáhal na Berbrovo přání zaříznout odbojnou Opavu v utkání se Zlínem i Jablonec v Plzni. A vždy hned po zápase „Náčelníkovi“ telefonicky hlásil splnění rozkazu.
Zbyněk Proske - další vyvolený ze „stáje RB“. Památné je jeho předčasné ukončení první půle před vypršením času ve chvíli, kdy útočník Jihlavy běžel sám na plzeňskou branku.
Pavel Franěk - věrný matador a účastník „Berbrova“ Reprezentačního plesu Plzeňského krajského fotbalového svazu. Na tuhle tancovačku jezdili poklonit se „Náčelníkovi“ jen ti nejvěrnější z věrných nebo ti nejvíce loajální.
Ondřej Berka - další „tanečník“ z „Berbrova plesu“. Koncem roku 2019 se mj. vyznamenal v utkání MOL Cupu v Chlumci nad Cidlinou, kde místní třetiligový tým (dříve Převýšov) drtil vicemistrovskou Plzeň, která byla na vyřazení. Jen díky Berkově zářezu však nakonec Viktorka dokázala výsledek otočit a s odřenými zády postoupit.
Ondřej Ginzel - další „Berbrův“ tanečník z plzeňského plesu. Kvůli tomu, že v utkání Slovácko - Plzeň pískal všechny sporné momenty ve prospěch Západočechů a že před utkáním Viktorky se Slavií ani nevyloučil Limberského za nesportovní hození míče na soupeře, jej kritizoval i Václav Krondl.
Emanuel Marek - sudí, který měl údajně patřit rovněž mezi „Náčelníkovy“ oblíbence. Jak prohlásil Krondl, prosincový ligový zápas Sparta - Liberec by lépe odpískal i rozhodčí v I. B třídě. Markův výkon byl totiž katastrofální.
Alex Denev - nejen Krondl si všiml jeho chyb v duelu Zlín - Plzeň i Sparta - Pardubice. V tomto duchu pokračoval coby VAR během utkání Sparta - Liberec, když dokonce prokázal neznalost pravidel, pletl si hráče na hřišti atd.
Petr Hocek - jak uvedl i Václav Krondl, Hocek svými výkony prokázal, že na profesionální soutěže výkonnostně nedosáhl.
Pavel Orel - arbitr, který před lety coby čtvrtý sudí mobilním telefonem v průběhu utkání (!) hlásil Berbrovi, jestli náhodou diváci neskandují něco proti němu nebo proti tehdejšímu předsedovi FAČR Peltovi. Aby přes něj místopředseda FAČR přerušil nebo dokonce ukončil zápas.
Jiří Houdek - „Dejte mu dýchnout!“ skandovali na adresu tohoto hlavního olomoučtí fanoušci při utkání s Českými Budějovicemi v říjnu 2019. Nezdály se jim jeho rozvláčné pohyby po trávníku. Sudí ale odmítl, že by nějaký alkohol požil, že prý má takový neobvyklý styl pohybu. Důvěryhodně to však neznělo.
Karel Hrubeš - hlavní rozhodčí, jehož si už před osmi lety podle všeho u Berbra vyžádal na zápas s Baníkem Ostrava plzeňský ředitel Adolf Šádek (to se objevilo ve spisu k dřívější kauze dalšího nově obviněného Martina „Chřestýše“ Svobody. Místo „toho poldy“, možná tehdejšího lounského policistu Radka Příhody, požadoval Šádek raději Karla H.).
Ondřej Lerch - sudí, jehož Listkiewiczova komise vyřadila z výkonnostních důvodů z listiny profesionálních sudích, ale Damková s Berbrem ho hned za rok z ČFL mezi elitu zase vrátili.
David Hock - stejný případ jako Lerch mezi asistenty. Nejprve vyřazen z výkonnostních důvodů z profisoutěží, pak do nich hned vrácen. Hock navíc např. společně s výše zmíněným hlavním sudím Karlem Hrubešem svým výkonem přiměl Milana Baroše v dubnu 2015, po utkání Ostrava-Plzeň (0:2), k publikaci tweetů o tuzemské fotbalové žumpě.
Petr Blažej - asistent, který byl v roce 2012 potrestán za to, že mával opilý pohárový duel Olomouce s Českými Budějovicemi. V září 2017 jako snad jediný v Edenu neviděl při derby Slavia - Sparta, že míč byl jasně za čarou a skandálně neuznal v první půli za stavu 0:0 regulérní branku červenobílých. A také mj. předseda OFS v Kladně, za nějž nedávno podepsal dopis podporující práci Miroslava Liby, mocného šéfa Středočeského krajského fotbalového svazu, rovněž člena vedení FAČR a muže, jehož Berbr veřejně v médiích označoval za svého nástupce.
Ladislav Szikszay - zařazení tohoto asistenta na profesionální listinu se podle policejního spisu kauzy Berbr stalo výsledkem handlu mezi Romanem Berbrem s předsedou Pardubického krajského fotbalového svazu Michalem Blaschkem a dalšími oblastními funkcionáři za slíbenou podporu „Náčelníka“ na volební valné hromadě FAČR v roce 2021.
Zdeněk Vaňkát - asistent a bývalý kriminalista, který před časem čelil obvinění za údajnou pomoc mafiánským vyděračům. V lednu 2018 pravomocně osvobozený Vrchním soudem v Praze, který konstatoval, že si prý Vaňkátovu roli v gangu vymyslel jeho vůdce.
A také svého času proberbrovsky orientovaný předseda Ústeckého krajského fotbalového svazu, jehož Roman Berbr (ten měl mj. během Vaňkátovy půlroční vazby mezi sudími organizovat „povinnou“ finanční sbírku pro jeho rodinu) vrátil do profifotbalu. „Berbr je náš lídr, jdeme za ním. To je jako v ANO, tam také nikdo nehlasuje proti Babišovi,“ řekl před časem v rozhovoru pro Seznam Zprávy Vaňkát. Chomutovský sudí s kontroverzní pověstí proslul i skandálním zápasem v nižší soutěži, který Berbrovi oponenti nemohli kvůli přemíře červených karet za trest ani dohrát.
Návrat sudích, co si zachovali tvář?Asi by těch jmen mohlo být i víc. Na druhou stranu by se ale někteří sudí, kteří si v konfrontaci s Berbrem zachovali tvář a čest, mohli do českého fotbalu vrátit. Ať už v roli členů nové komise rozhodčích nebo coby zkušení VAR (videorozhodčí).
Stejně jako Václav Krondl bych jmenoval Emila Ubiase, Radka Příhodu, Antonína Kordulu a Romana Hrubeše, ale i Libora či Tomáše Kovaříka.
Samozřejmě, pokud budou mít o nezbytnou obrodu českého fotbalu zájem.